Alan Murin v unikátnej spolupráci s francúzskym producentom Ysosom

Jeden z najvýraznejších mladých talentov na slovenskej hudobnej scény, Alan Murin, iba nedávno vydal svoj debutový album Trueself. Z neho postupne vyberá rádiové single, pripravuje videoklipy k takmer každej piesni a už pripravuje aj nové veci. Včera (pozn. v nedeľu) zverejnil videoklip k aktuálnej novinke Cesta je cieľ, ktorá vznikla v spolupráci s francúzskym producentom a youtuberom Ysosom.

Alan Murin - Cesta je cieľ (prod. Ysos):„Pesnička vznikla tak, že mi napísal Ysos, francúzsky producent, ktorý je aktívnym YouTuberom. Vymyslel celý koncept, ako nakontaktovať náhodného umelca na svete a vytvoriť s ním skladbu,“ povedal o vzniku skladby Alan Murin. Celý priebeh vytvorenia je zachytený na YouTube Ysosa, kde môžeme sledovať, ako roztočí glóbus a jeho prst pristane na Slovensku.

YSOS - Robím ZVUK s NÁHODNÝM UMELCOM NA SVETE! (video obsahuje slovenské titulky): https://youtu.be/eqXmT2AEa_w

„Vyžrebujeme jednu krajinu spomedzi viac ako 190 krajín sveta. V tejto krajine sa pokúsime nájsť jedného rapera alebo raperku. Skontaktujeme ho a ponúkneme spolučnú skladbu. Uvidíme, čo z toho vznikne,“ vysvetľuje v úvode videa Ysos. Samotný producent priznáva, že urobil svoju verziu konceptu, ktorú videl na sociálnych sieťach u herca a hudobníka Connora Pricea. „Slovensko je bomba, lebo viem, že vo východných krajinách majú naozajstnú rapovú kultúru. Slovensko ma nadchýna! Ďakujem, glóbus, ďakujem!“ pokračoval YouTuber vo svojom videu. Pri vyhľadávaní konkrétneho umelca sa stretol so zamieňaním slovenských a českých umelcov. Napokon, Alana Murina našiel cez TOP 50 umelcov v streamingoch na Spotify, overil si, že je zo Slovenska a oslovil ho cez Alanov Instagram.

Kým sa však podarilo samotnú skladbu zrealizovať, trvalo to trochu dlhšie ako samotný producent predpokladal. „V čase, keď ma Ysos oslovil, som práve vydal album, nakrúcal jeden videoklip za druhým, mal som veľa koncertov a okrem toho, poznáte koniec roka. Všetko sa posúvalo,“ povedal Alan Murin. „Nechcel som spojlovať. Keď mi Alan poslal včera večer skladbu, nepočúval som prílohu. Nič som nerobil,“ povedal Ysos vo videu tesne predtým, ako sa spojil so slovenským hudobníkom telefonicky. V spoločnom rozhovore Alan prezradil, že jeho rýchla odpoveď vychádza z jeho aktuálneho nastavenia, kedy sa snaží osloviť umelcov zo zahraničia na spoluprácu, a že vie, aké frustrujúce môže byť, keď sa snažíte niekoho osloviť a on sa veľa pýta na to, kto vlastne ste: „Bol som tomu veľmi otvorený. Pozrel som si tvoj kontent. Máš tam veľmi dobrý obsah, veľmi dobré beaty. Tak som si povedal: ‚Prečo nie?‘“

„Téma skladby Cesta je cieľ je o tom, že aj keď padneme na dno, pozriem sa ti do očí a poviem, že som šťastný, pretože toto ešte nie je koniec,“ vyjadril sa A. Murin. V tomto zmysle je pripravený aj videoklip ku skladbe. V ňom sa v obrazoch vraciame k doterajšiemu priebehu kariéry slovenského umelca. Alan, ako mnohí súčasní umelci, začínal vo svojej izbe s ponožkou na mikrofóne. Zároveň vidíme, že súčasťou jeho cesty bola aj práca v obchode s bicyklami, stavebninami, práca barmana či barbiera. V druhej polovici videa už vidíme Alana v profesionálnom štúdiu a na koncertoch s fanúšikmi. Ako je však o Alanovi dobre známe, neustále na sebe pracuje a už teraz sa jeho fanúšikovia môžu tešiť na novinky, ktoré pre nich pripravuje.