Aj kvety sa rady fintia

Aj kvety sa rady fintia

 

Až keď sa na stenu zavesia obrazy a izbové kvety zaujmú svoje miesto, stane sa z domu domov. Aj keď výtvarným dielam a kvetinám sa pripisuje rovnaká moc, výberu rámu sa doteraz venovala oveľa väčšia pozornosť ako voľbe správneho kvetináča.
 
Tak napríklad plátno predstaviteľa realizmu by sme nikdy nedali do rovnakého rámu ako plátno abstraktného umelca, zato však aj také rozdielne rastliny ako je napríklad starosvetská arália a modeme vyzerajúca juka, bez najmenších výčitiek svedomia áno. Nič však nie je stratené, pretože kvety presádzame niekoľkokrát. Čo keby sme  tentoraz vybrali každému kvetu kvetináč, v ktorom maximálne vynikne jeho krása? Skúsme to, kvety nám to vrátia, pretože tiež nemajú rady uniformy. Navyše ide o investíciu, ktorou získa celý interiér. Zákony ani prísne pravidlá pre "obutie" izbových rastlín neexistujú. To, čo sa pripadne napísalo a1ebo povedalo na túto tému, sa dá ľahko spochybniť. Ak by sme si však predsa len chceli stanoviť základné body pre orientáciu pri  rozhodovaní, akú nádobu vybrať, treba predovšetkým vyjsť v ústrety veľkosti, typu rastliny, celkovému ladeniu interiéru a vlastnému vkusu. Pri pomerne bohatej ponuke súčasného trhu by to nemal byť veľký problém. A ak vás prepadne nerozhodnosť - prečo kvetine nevyskúšať viacero kvetináčov a obalov a napokon jej vybrať ten, ktorý jej najlepšie pristane?
 
Záleží na type
Pri rozhodovaní, aký kvetináč tej ktorej izbovej  kvetine vybrať, za ňu vlastne riešime otázku, čo si obliecť. V prípade izbovej rastliny platia podobné kritériá ako u ľudí. Čo sa týka veľkosti nádoby - malá, drobnolistá kvetina by bola v mohutnom kvetináči celkom stratená. Naopak, napríklad urastený veľkolistý fikus sa nám zrejme nezmestí do malého kvetináča a ani by sa mu tam nedarilo. Podľa typu rastliny treba potom vyberať aj materiál z ktorého je nádoba vyrobená, jej tvar, povrchovú štruktúru, farbu... Zatiaľ čo kaktusy a sukulenty si žiadajú skôr jednoduché kvetináče, nádherné kvety opäť sa vracajúcich - našich babičiek - mučenky - lepšie vyniknú v keramickom obale s glazúrou vo farbe listov či kvetu. Rovnako tak elegantné, ale ostro rezané pandany či juky lepšie vyniknú v triezvom "kostýmčeku" v podobe jednoduchého kvetináča, zatiaľ čo klasika, akú predstavuje napríklad begónia, si môže dovoliť oveľa viac romantiky hoci v podobe porcelánového obalu či viac ozdobenej keramiky.
Okrem charakteru samotných rastlín je pre výber kvetináčov či obalov dôležitý aj štýl zariadenia bytu. Ak je jednotný, aj charakter kvetináča by si asi mal zachovať spoločný charakter. V interiéri modernejšieho ladenia si potom môžeme dovoliť vybrať izbovým kvetom rôznorodejšie nádoby.

Stará dobrá terakota
Podčiarknuť špecifickú krásu každej izbovej kvetiny môžeme dvojakým spôsobom: buď jej vyberieme vhodný kvetináč, alebo ten starý, ktorý jej síce veľmi nepristane, ale sa jej v ňom darí, schováme do obalu. Po dlhé desaťročia domáci trh pestovateľom neponúkal nič iné len práve kvetináče z červenohnedej terakoty. Všetky mali rovnaký tvar, odlišovali sa iba veľkosťou. Časom  pribudli umelohmotné kvetináče, v ktorých sa však nedarí všetkým rastlinám, a obaly. Aj keď umelá hmota a kvetina si podľa názoru niektorých  pestovateľov veľmi nerozumejú, dizajn však touto cestou predsa len získal, a to predovšetkým na pestrosti farieb. Súčasný trh, nech sa už budeme obzerať po novom kvetináči či obale, nám ponúka oveľa bohatší výber. Možno, že na terakotu mnohí zanevreli kvôli už spomínanému dlhodobému dominantnému postaveniu na našom trhu. Za to však tento prírodný materiál, v ktorom sa väčšine kvetín nielen dobre darí, ale ktorý im aj pristane a so svojou nenápadnou eleganciou sa hodí do väčšiny interiérov, nemôže. Dnes sa nám terakota ponúka vo veľkej škále tvarov, ktoré vychádzajú v ústrety typu a vzrastu rôznych izbových a balkónových kvetín. Hlinené kvetináče sa dnes predávajú aj vo farebnom vyhotovení, keď klasickú hnedočervenú vytlačila iná, väčšinou výraznejšia farba. Hlinené kvetináče nájdeme na trhu zdobené rukou výtvarníka alebo si ich ten, čo má výtvarný talent, môže vhodnými farbami vyzdobiť sám.
S izbovou zeleňou takisto dokonale ladia rôzne typy keramiky. Pre svoj kvet môžete z tohto materiálu vybrať jednak kvetináče, ako aj obaly. Tie dnes dostať nielen jednotlivo, ale aj ako celé sady rôznych tvarov, farieb, vzorov, z domácej i zahraničnej produkcie, a umožňujú tak vytvoriť si doma pôsobivé kvetinové zátišie. Asi neexistuje izbová kvetina, pre ktorú by sa na dnešnom trhu nenašiel vhodný model z keramiky. Aj v moderne vybavenom interiéri sa uplatní materiál "našich  babičiek" - kamenina. Zatiaľ čo predtým kameninové nádoby slúžili na uskladnenie lekvárov či masti, my ich môžeme použiť ako obal na kvety. Kamenina s čokoládovohnedým lesklým povrchom pristane väčšine kvetov a nádoby s väčším priemerom možno takisto využiť na minizáhradky.
 
Stačí mať fantáziu
Zatiaľ čo výrobné materiály kvetináčov sú obmedzené životnými potrebami kvetov, ich obaly nie sú ničím zviazané, a tak ich výber je oveľa bohatší. Väčšina kvetov sa veľmi dobre vyníma v prútených košíkoch, upletených z rôznych  materiálov do ešte rôznejších tvarov. Ale ako obal nemusia slúžiť len prútené výrobky. Veľmi pekné obaly, s ktorými sa stretávame na trhu, sú vyrobené z dreva, z jemných zväzkov brezových konárikov, kukuričného šúpolia, prútia zdobeného kožou, vydlabaného kokosu...
Ako efektívny obal však môže poslúžiť aj vec, ktorá pôvodne mala slúžiť na celkom iný účel. Napríklad keramické či porcelánové misy, väčšie hrnčeky z rovnakých materiálov... Pôsobivé kvetinové aranžmán môže vzniknúť aj v starom porcelánovom umývadle. Popínavé rastliny veľmi dobre vyniknú napríklad v dávno opustenej klietke ... Nejedna zaujímavá nádoba, vec, z ktorej sme roky len otierali prach alebo zaháľala na pôde, môže poslúžiť ako originálny stánok zelene. Kvetináč na svoj obraz si však môžeme prispôsobiť aj svojpomocne. Ak trh neponúka kvetináče práve v tej farbe, ktorá by sa nám hodila dajme tomu k farbe kuchynskej linky či jedálenského kúta, nič nie je stratené. Stačí si kúpiť latexovú farbu v požadovanom odtieni a obyčajný hlinený kvetináč si prefarbiť. Úplné divy urobí stužka z vrecoviny či inej látky... Ale to sú len príklady nevyčerpateľných možností ako umocniť krásu každej izbovej rastliny.