6 dôvodov prečo je starostlivosť o chrup psa dôležitá

Aspoň jedného psa má na Slovenku 39% obyvateľov. Rodiny vnímajú svojich psíkov ako členov rodiny.  Žiaľ, nie každý majiteľ sa venuje zubnému zdraviu svojho psa tak často ako svojmu vlastnému.

Každý deň si čistíte zuby, však? Čistenie zubov dvakrát denne vám pomôže vyhnúť sa zubnému kazu, strate a ochoreniu ďasien. Dôležitosť starostlivosti o zuby psov je rovnako dôležitá!

Tu je šesť dôvodov, prečo musíte zvážiť zubnú starostlivosť psov.
1. Zabráňte strate zubov

V priebehu času sa štruktúry, ktoré podporujú zuby vášho psa, môžu poškodiť alebo infikovať. Vážne, dlhotrvajúce poškodenie môže spôsobiť, že sa ich zuby uvoľnia alebo dokonca vypadnú. Uprednostnením zubnej starostlivosti pre psov sa môžete uistiť, že tieto štruktúry podporujúce zuby zostanú silné a zdravé. Potom zuby vášho psa zostanú na svojom mieste, čo mu uľahčí žuvanie a hry. V opačnom prípade by váš pes mohol mať problémy s jedením, čo by mohlo viesť k podvýžive alebo iným zdravotným problémom. Po strate zubov budú musieť žiť život v bolestiach!
Je dôležité zamerať sa na ústnu hygienu vášho psa, najmä keď je ešte šteňa. Urobiť si čas na čistenie zubov sa môže stať súčasťou ich celkového tréningu. Uistite sa, že začnete pomaly, aby ste svojmu psovi poskytli čas, aby sa s touto situáciou stotožnil. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým si váš pes na to zvykne.
Môžete sa porozprávať so svojím veterinárom o plánovaní profesionálneho čistenia. Pravidelné čistenie vám môže pomôcť zabrániť tomu, aby váš pes prišiel o zuby.

2. Zabráňte zlému dychu

Zdá sa vám niekedy, že pri sebe cítite nepríjemný zápach a keď sa otočí, je tam váš dychčiaci pes? To je znamenie, že sa baktérie hromadia v dôsledku zlej starostlivosti o zuby. Pravidelné čistenie zubov vášho psa môže pomôcť zabrániť vzniku tohto zápachu. V opačnom prípade sa z čiastočiek jedla, ktoré priľnú na ich zuby a ďasná, vytvorí povlak. Je to rovnaký biologický proces, ktorý sa deje s ľuďmi. Biologický biofilm nazývaný povlak pokrýva povrch zubov. Po niekoľkých dňoch film zvápenatie a stvrdne. Zatiaľ čo prvá vrstva je mikroskopická, časom sa nahromadí viac vrstiev. To vytvorí na zuboch vášho psa nepríjemný žltohnedý film. Pravidelná starostlivosť o zuby môže pomôcť odstrániť zubný povlak skôr, ako stvrdne na zubný kameň.

Keď už hovoríme o dôslednej domácej starostlivosti, môžete nájsť rad produktov navrhnutých špeciálne na udržiavanie čistých zubov psov a sviežosti ich úst. Či už sú to dentálne hračky, žuvačky alebo výživové doplnky, je potrebné vedieť, ktoré sú najlepšou možnosť pre vášho psíka. Výživový doplnok DentON od spoločnosti VITAR sa z tráviaceho traktu dostáva do krvného obehu a následne do slín. Odtiaľ účinne pôsobí na zuby a ďasná – zachytáva baktérie spôsobujúce vznik zubného povlaku a kameňa. DentON obsahuje morskú riasu Ascophyllum nodosum, ktorá výrazne redukuje zubný povlak a tým aj vznik kameňa. DentON je nielen účinnou prevenciou, ale tiež zmäkčuje už existujúci zubný kameň, ktorý následne sám odpadne, prípadne ho možno oveľa ľahšie odstrániť. DentON navyše neobsahuje umelé farbivá, lepok ani cukor. DentON zakúpite u vášho veterinára. Viac informácii na www.vitar.sk

3. Vyhnite sa paradentóze

Keď zubný kameň zostane na zuboch vášho psa, môže spôsobiť zápal a infekciu ďasien. Ďasná môžu začať ustupovať od zubov a stanú sa náchylnejšími na podráždenie. To môže viesť k zápalu ďasien, ktorý môže spôsobiť, že váš pes stratí zuby.

4. Zabráňte bolesti

Zápal ďasien a periodontálne ochorenie môžu spôsobovať bolesť. Spomeňte si, keď vás naposledy bolel zub. Chceli by ste, aby váš pes zažíval rovnaké muky? Ochorenie zubov môže byť bolestivé pre psov aj ľudí. Udržiavaním zdravých zubov a ďasien vášho psa môžete predchádzať bolestiam ústnej dutiny.

Niektoré príznaky, že váš pes má ochorenie zubov, zahŕňajú:

  • Zlomené zuby
  • Uvoľnené zuby
  • Zápach z úst
  • Bolestivé alebo krvácajúce ďasná
  • Odmieta jesť alebo piť
  • Slintanie

5. Psy vedia dobre skrývať bolesť zubov

Možno si neuvedomíte, že váš pes má vážny problém so zubami, kým nebude pokročilejší. V skutočnosti je veľa psov dobrých v skrývaní bolesti. Pravidelné prehliadky vášho psa potvrdia, či je zdravý a v dobrom stave. Ak sa vyskytne problém, môžete ho včas zachytiť.

6. Starostlivosť teraz ušetrí peniaze v budúcnosti

Včasné zachytenie týchto problémov vám pomôže predísť veľkým ťažkostiam v budúcnosti. Napríklad si veterinár môže všimnúť, že na zuboch vášho psa sa začína vytvárať povlak. Dokážu vyčistiť povlak predtým, ako stvrdne na zubný kameň, čo môže zabrániť šíreniu baktérií. V dôsledku toho tiež zabránite budúcemu poškodeniu orgánov a tým môžete ušetriť od drahej liečby. Inými slovami, práca na starostlivosti o chrup vášho psa teraz prospeje vašej peňaženke a pokoju v dlhodobom horizonte.