10 spôsobov, ako sa dá využiť peroxid vodíka v domácnosti

Peroxid vodíka kúpite v každej lekárni. Zvyčajne sa využíva na čistenie rán po drobných úrazoch či popáleninách. Fľaška vás vyjde na niekoľko eur a ani zďaleka nemusí byť iba málo používanou súčasťou domácej lekárničky, pretože spektrum použitia peroxidu vodíka je naozaj pestré. S čím všetkým vám pomôže?
1. S umytím zeleniny a ovocia
Kupujete zeleninu a ovocie v supermarkete? Nečistôt i zvyškov pesticídov sa zbavíte tak, že do nádoby s vodou pridáte kvapku peroxidu a umyjete v ňom zeleninu a ovocie. Nezabudnite na dôkladné opláchnutie v čistej vode!
2. S dezinfekciou spotrebičov
Chladnička, mikrovlnná rúra či umývačka riadu potrebujú pravidelné čistenie a dezinfekciu. Na mokrú hubku dajte malé množstvo peroxidu vodíka a spotrebiče zvnútra prejdite hubkou.
3. S odstraňovaním pripálenín na panviciach a hrncoch
 Skombinovaním sódy bikarbóny a peroxidu vodíka získate skvelý čistiaci prostriedok na odstraňovanie pripálenín a zvyškov jedla z kuchynského riadu.
4. S dezinfekciou kuchynskej dosky
V kuchyni by mala vládnuť čistota, pretože v nej pripravujeme rozličné pokrmy. Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť baktérií i plesní, je použite peroxidu vodíka. Na kuchynskú dosku nastriekajte vodu s peroxidom vodíka, nechajte chvíľku pôsobiť a očistite. Rovnako môžete postupovať aj pri dezinfekcii dosiek na krájanie.
5. S vybielením škár medzi obkladačkami a dlažbou
Vyskúšali ste takmer všetko a škáry medzi obkladačkami nie sú stále podľa vašich predstáv? Na ich vybielenie a dezinfekciu použite peroxid vodíka. Nastriekajte ho na škáry, nechajte pôsobiť a škáry vyčistite zubnou kefkou.
6. S vyčistením toalety
Pol šálky peroxidu vodíka nalejte do záchodovej misy, nechajte 30 minút pôsobiť, toaletu vyčistite kefou a spláchnite. Výsledkom je žiarivé WC bez baktérií.
7. S udržiavaním zdravia a krásy izbových rastlín
Niektoré izbové rastliny bývajú náchylné na plesne i ďalšie ochorenia, ktorých sa zbavuje veľmi ťažko. Výbornou prevenciou je striekanie rastlín vodou, do ktorej ste pridali kvapku peroxidu vodíka.
8. S vybielením zažltnutého prádla
Nechcete sa vzdať obľúbeného trička, ktoré má pod pazuchami žlté škvrny od potu? Do nádoby s vodou pridajte šálku peroxidu vodíka a vložte do neho tričko na 30 – 45 minút. Potom tričko preperte v čistej vode a nechajte uschnúť.
9. S vyčistením sprchového kúta či vane
Baktérie sa nenachádzajú iba vo vani či vaničke sprchového kúta, ale aj na sprchových dvierkach. Zbavíte sa ich aplikáciou peroxidu, ktorý ničí baktérie i vírusy.
10. S vyčistením zrkadiel
Zrkadlo bez jedinej šmuhy môžete mať takmer bez námahy. Stačí, keď na jeho vyčistenie použijete peroxid vodíka.
Mirka