Ortorexia – posadnutosť zdravým stravovaním

Ortorexia – posadnutosť zdravým stravovaním

Medzi najznámejšie poruchy príjmu potravy patria anorexia a bulímia. Avšak čoraz rozšírenejšou sa stáva aj ortorexia, alebo posadnutosť zdravým stravovaním, resp. patologická závislosť od zdravého stravovania.

Ak chceme prekypovať zdravím a energiou, mali by sme viesť zdravý životný štýl. To znamená, pravidelne sa hýbať, dostatočne spať, pozitívne myslieť, mať kvalitný pitný režim a zdravo jesť. Práve zdravá strava zohráva v tomto smere kľúčovú úlohu.

Pravdou je však aj to, že extrémy nie sú dobré v ničom, teda všetkého veľa škodí. Aj tu by sme mali používať zdravý sedliacky rozum. Ak sa nám zdravé stravovanie vymkne spod kontroly, jedná sa o problém.

Keď sa zo zdravého stravovania stane porucha

V mnohých prípadoch je veľmi ťažké posúdiť, či človek trpí ortorexiou alebo sa „iba“ zdravo stravuje. Odborníci z National Eating Disorders však uvádzajú niekoľko symptómov ortorexie, vďaka ktorým možno zistiť, že človeku v našom blízkom okolí sa zdravé stravovanie vymklo z rúk. 

Čo si všímať? Ortorektik kompulzívne kontroluje zloženie etikiet, má neprimerané obavy o to, či zastúpené zložky sú skutočne zdravé. Úhlavným nepriateľom sú rozličné konzervanty, sladidlá, farbivá či iné prídavné látky.

Ľudia postihnutí ortorexiou zvyčajne z jedálnička vylúčia viaceré skupiny potravín, ako cukor, všetky sacharidy a mliečne výrobky, mäso, všetky živočíšne výrobky atď. Majú obrovský strach z nezdravých jedál. Čiže konzumujú iba úzku skupinu potravín, ktorá je podľa nich „čistá“ a „zdravá“, v dôsledku čoho aj preferujú bio produkciu (aj pesticídy alebo geneticky modifikované potraviny sú pre nich nočnou morou). S pribúdajúcim časom sa zoznam potravín ortorektika zužuje, veď ani pri produktoch z ekologického poľnohospodárstva nie je zaručené, že sú naozaj bez pesticídov.

Veľmi často sa títo ľudia zaujímajú o prospešnosť toho, čo jedia ostatní. Dennodenne strávia väčšinu času premýšľaním nad tým, čo budú jesť. Ak nemajú k dispozícii podľa nich zdravé potraviny, znášajú to veľmi zle.

Poznávacím znakom tejto stravovacej poruchy môže byť aj nezvyčajný záujem o stránky či blogy, ktoré sa venujú zdravému stravovaniu.

Ortorektika možno spoznať aj podľa toho, že skonzumuje iba jedlo, ktoré pripravil on sám.

Vyskytuje sa i pocit nadradenosti nad tými, ktorí sa stravujú bežne a pohŕdanie ľuďmi, ktorí si doprajú napríklad jedlá z rýchleho občerstvenia.

Dôsledky ortorexie

Jedným z hlavných problémov ortorexie je to, že človek s touto poruchou vylúči z jedálnička širokú škálu potravín, v dôsledku čoho môže trpieť podvýživou, teda mu chýbajú dôležité vitamíny, minerály, stopové prvky, neraz aj bielkoviny, tuky či sacharidy. Z toho plynie riziko množstva zdravotných problémov.

Čo sa týka psychickej stránky, ortorektik neraz trpí depresiou, úzkosťou a je sociálne izolovaný. Ak sa mu stane, že niečo z ním stanovených prísnych pravidiel „zdravého“ stravovania poruší, dostavia sa neprimerané výčitky svedomia.

Odborníci upozorňujú aj na to, že od ortorexie je iba kúsok k anorexii.

Ako riešiť ortorexiu?

Liečba ortorexie, podobne ako ostatných porúch príjmu potravy, patrí do rúk odborníka.

Mirka