DENNÍK RELAX - CICO diéta berie do úvahy iba príjem kalórií

CICO diéta berie do úvahy iba príjem kalórií

Chceli by ste schudnúť, no nechce sa vám sledovať, koľko bielkovín, tukov a sacharidov prijmete? Nebaví vás váženie jedla pri chudnutí? Potom by ste mohli skúsiť CICO diétu.

Princíp diéty je veľmi jednoduchý – treba zjesť menej kalórií, ako organizmus spáli a výsledkom sú stratené kilogramy. To znamená, že pri zhadzovaní kíl nemusíte brať do úvahy to, koľko bielkovín, tukov a sacharidov skonzumujete. Základom všetkého sú iba kalórie.

  • Aké sú výhody tejto diéty?

CICO diéta získava na popularite hlavne kvôli tomu, že je jednoduchá a funguje, teda keď človek prijme menej kalórií, ako spáli, výsledkom sú stratené kilogramy. Pričom je jedno, odkiaľ energia pochádza, teda človek môže pokojne fungovať iba na konzumácii sacharidov, alebo tukov a schudne. Čiže ak žene stačí denne 1700 kcal a prijme ich zo sladkostí, ktoré sú prázdnym zdrojom kalórií, pri tejto diéte je to v poriadku, pretože chudne. Alebo bude jesť to, čo doposiaľ, pokojne jedlá z rýchleho občerstvenia, akurát v menšom množstve.

Za pozitívum možno považovať aj túto skutočnosť – ak trpíte nadváhou a schudnete takýmto spôsobom na normálnu hmotnosť, mali by sa znížiť riziká vzniku niektorých ochorení súvisiacich s nadváhou. Podľa jednej zo štúdií už 10-percentný úbytok z hmotnosti vedie k zníženiu hladiny cukru v krvi u diabetikov. Odstránenie nadváhy môže tiež eliminovať riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, znížiť bolesť kĺbov atď. Lenže minca má aj druhú stranu a tou sú riziká takéhoto spôsobu stravovania.

  • Riziká CICO diéty

Hoci táto diéta funguje, je nebezpečná v tom, že podporuje nezdravé stravovacie návyky – zameriava sa na sledovanie kalórií a nie príjem živín, čo môže mať nepriaznivé účinky na zdravie. Skúste si predstaviť, že niekoľko mesiacov síce jete o 300 kcal každý deň menej, avšak konzumujete jedlá z rýchleho občerstvenia, biele pečivo, sladkosti a podobne. Tie predstavujú zdroj prázdnych kalórií, teda vášmu telu budú chýbať nielen niektoré dôležité makroživiny, ale aj vitamíny, minerály, stopové prvky, vláknina a ďalšie biologicky aktívne látky, ktoré človek získava zo zdravých potravín. Čiže takýmto stravovaním môžete ohroziť svoje zdravie. Je totiž dokázané, že srdcovým chorobám, cukrovke a niektorým druhom rakoviny možno zabrániť zdravou stravou a zdravým životným štýlom. Naopak, podľa inej štúdie ak v strave človeka chýbajú dôležité živiny, oslabuje sa obranyschopnosť, dochádza k vzniku neurologických ťažkostí či osteoporóze. Ďalšia vec je tá, že keď prestanete sledovať príjem kalórií, zrejme sa dostaví jojo efekt.

Skúsiť, či neskúsiť CICO diétu? Ak si vážite svoje zdravie a chcete si ho udržať, do držania tejto diéty sa nepúšťajte, pretože pri chudnutí sú dôležité nielen kalórie, ale aj príjem makroživín a mikroživín nevyhnutných pre zdravie.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/chudnutie-stupnice-strava-zostatok-3231081/