Zásady feng shui pri zariaďovaní interiéru

Feng shui je komplexný systém prastarých princípov, ktorých cieľom je pomocou dobrého toku energie v priestore dosiahnuť, aby ste sa doma, v kancelárii alebo záhrade cítili čo najlepšie. Čo je dôležité?

Správne prvky

Feng shui sa skladá z piatich prvkov, ktorými sú drevo, oheň, zem, kov a voda. Je dôležité, aby boli v priestore správne umiestnené, stimulovali čchi energiu a podporovali pohodu. Drevo stelesňuje rast a kreativitu, zem stabilitu a rovnováhu, kov logiku a inteligenciu, voda slobodu a pokoj, oheň vášeň a energiu.

S tým, ako ich umiestniť, poradí bagua, teda energetická mapa priestoru. Skladá sa z ôsmich oblastí a im zodpovedajúcich prvkov. Bagua prezradí, ktorá miestnosť alebo jej časť potrebuje niektorý z uvedených prvkov feng shui. Napríklad rastliny, kvety, stromy či drevený nábytok začlení do interiéru prvky dreva podporujúce kreativitu. Pocit uzemnenia, rovnováhy a stability prinesú do miestnosti, napríklad zemité odtiene bytových doplnkov. Prehľadnosť a logiku stimuluje kovový nábytok či kruhové zrkadlá.

Vhodné farby

Podľa feng shui majú jednotlivé farby rôzne vyžarovanie, čím zodpovedajú energii piatich spomínaných prvkov. Ak chcete zmeniť energiu v priestore jednoducho a rýchlo, najjednoduchším riešením je práve použitie farieb. Zelená, fialová a modrozelená sú o podpore rodinnej harmónie a bohatstva. Biela o radosti, ružová o jemnosti a porozumení.

Poriadok

Neporiadok bráni toku energie čchi, a preto je dôležité mať v interiéri poriadok. Podľa feng shui je nepredstaviteľné, aby ste na úzkych chodbách mali poukladané rôzne veci, pretože stelesňujú prekážky v živote. Neodporúča ukladať veci pod posteľ, pretože aj to ovplyvňuje tok vašej energie počas spánku.

Odborníci odporúčajú, že ak chcete začať s praktizovaním feng shui v interiéri, najdôležitejšie je prehľadne upratať. Energii čchi nesmie v toku brániť napríklad veľa nábytku, ktorý nemá svoje miesto.

Vstupné dvere a predsieň

Energia čchi vstupuje do interiéru cez vchodové dvere. Je dôležité, aby pred dverami neboli žiadne prekážky v podobe skriniek na topánky či vešiakov. Aj samotná predsieň by mala byť čo najviac vzdušná.

Rastliny a kvety

Ak chcete mať v byte či dome správny tok energie, starajte sa poctivo o izbové rastliny. Vyschnuté črepníkové rastliny, zvädnuté kvety v kvetináči či dokonca sušené kvety blokujú tok tejto energie. Výbornou voľbou, podporujúcou tok energie čchi, je bambus. Rastliny môžete umiestniť aj do rohov, pretože podľa feng shui by rohy miestnosti nemali byť prázdne kvôli stagnácii energie.
Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/chodba-vchod-vstupn%c3%a1-hala-2228277/