Výhody zateplenej domácnosti - ako dom ochrániť pred chladom aj horúčavou

Výhody zateplenej domácnosti - ako dom ochrániť pred chladom aj horúčavou

Zatepliť dom alebo nie? Vy možno s odpoveďou na túto otázku ešte váhate. No izolácia je dnes považovaná za jeden z najefektívnejších spôsobov úspory energie v domácnosti. Správna izolácia zabráni úniku tepla cez steny, podlahy, stropy počas chladných mesiacov a zároveň chráni pred hromadením tepla v horúcom počasí. Prvým krokom k dosiahnutiu viac udržateľného života aj vo vašej domácnosti je práve účinná izolácia.

Možno práve zvažujete investíciu do tepelných čerpadiel, ohrevu vody, solárnych panelov, fotovoltiky, či iného zdroja zelenej energie. No ešte predtým by ste sa mali postarať o zlepšenie izolácie vášho domova. Uistíte sa tak, že neplytváte zbytočne energiou a že dokážete maximálne využiť prírodné zdroje.

Čo je to izolácia?

Izolačný materiál je materiál, ktorý znižuje prenos tepla tým, že spomaľuje rýchlosť vedenia tepla. Mnoho ľudí si pod pojmom izolácia predstavuje niečo, čo iba udržuje domovy v teple. No izolácia hrá tiež dôležitú úlohu pri udržiavaní chladu počas letných mesiacov. Bez izolácie môže byť váš dom v závislosti od ročného obdobia buď príliš horúci alebo príliš studený, a obe situácie dokážu byť rovnako nepríjemné.

Zatepliť môžete:

●    Steny
●    Strechy (teplé podkrovie alebo studené podkrovie)
●    Okná a dvere
●    Podlahy

Čím zatepliť dom:

●    Fasádny polystyrén
●    Minerálna vlna
●    Multipor
●    Drevovláknité dosky
●    Sklolaminát
●    Celulóza
●    PUR dosky
●    Konopné a korkové dosky a ďalšie

Najčastejšie používané spôsoby zateplenia:

1.    Fúkaná celulózová izolácia je veľmi obľúbená, nepotrebuje miesto na uskladnenie a neostáva žiaden prebytočný materiál ani odpad.
2.    Penová striekaná izolácia, ktorá využíva PUR penu, priľne sa na akýkoľvek povrch a vyplní všetky medzery, či trhliny.
3.    Zateplenie za pomoci polystyrénu je najznámejšia metóda, no má aj svoje nevýhody. Nie je tak jednoduché dostať ho na každé miesto a ostáva po ňom zbytočne veľa odpadu.

Zdroj: www.unspalsh.com

Prečo je izolácia potrebná?

Ak bývate v dome alebo byte so správnou izoláciou, nemáte sa čoho obávať. Ak však dom nie je správne izolovaný, teplota sa môže dramaticky zmeniť v závislosti od toho, či je zima alebo leto. Dom, ktorý je správne izolovaný, je skutočne energeticky efektívny a vyžaduje len veľmi malé dodatočné vykurovanie. Bez izolácie sa budete musieť spoliehať na vykurovacie a chladiace systémy ako aj na ohrev vody.

Nezateplený dom stráca približne:

●    25 % tepla cez strechu
●    33 % tepla cez steny
●    15 % tepla cez podlahy
●    20% cez okná

Už pri pohľade na tieto čísla je teda zrejmé, že zabezpečenie dobrej izolácie môže výrazne znížiť vaše náklady za energie. Okrem toho má zateplený dom niekoľko ďalších podstatných výhod.

Ako funguje izolácia?

Ak si chcete vybrať ten najvhodnejší druh izolácie pre vašu domácnosť, najprv je dôležité pochopiť, ako vôbec izolácia funguje. Pritom to nie je žiadna ťažká veda, ide o pomerne jednoduchý koncept: Izolácia zachytáva vzduch, aby spomalila pohyb tepla z domu v zime a do domu v lete.

Predstavte si to takto: Keď položíte ruku napríklad na sporák, teplo sa prenáša priamo z horúceho povrchu na vašu pokožku. No ak medzi vašou dlaňou a sporákom bude vrstva,  ktorá vám zabráni dotknúť sa sporáka priamo, časť tohto tepla sa pri tomto procese stratí. Na to, aby teplo niečím prešlo, potrebuje viac času ako len cez prázdny priestor. A takto funguje aj izolačná vrstva vo vašom dome.

11 výhod izolácie

Správne navrhnutý a nainštalovaný izolačný systém ponúka okamžité aj dlhodobé výhody.

1.    Znižuje náklady na energiu

Cez strechu, pivnicu či fasádu sa stráca viac než 70 % tepla. Tepelná izolácia vám môže každý mesiac ušetriť náklady na vykurovanie domu. Správne navrhnutý a nainštalovaný zatepľovací systém okamžite znižuje spotrebu energie a prináša značné úspory.

Tip: Viete, ako ušetriť na energiách s pomocou slnečného žiarenia?

2.    Návratnosť investícií

Áno, rozhodnutie zaobstarať si dobrú izoláciu znamená aj investovať do kúpy zariadení a tiež údržby. No hoci sú s nákupom izolácie spojené určité náklady, ide iba o jednorazovú investíciu, ktorá sa v budúcnosti niekoľkonásobne vráti. Ak je izolovaný systém správne nainštalovaný a zachovaný, úspory z investície pokračujú počas celej doby životnosti domu. To je v dnešnej dobe veľmi dôležité, vzhľadom na trend rastúcich cien za energie.

3.    Ochrana životného prostredia

Nižšia spotreba energie znamená aj menšie znečistenie prírody. Izolácia znižuje spotrebu energie, čo znamená, že na výrobu tejto energie sa spáli menej fosílnych palív. To zase znižuje množstvo znečisťujúcich plynov, ako je oxid uhličitý a oxid siričitý, emitovaných do atmosféry.

Pretože oxid uhličitý je jedným z hlavných skleníkových plynov prispievajúcich ku globálnemu otepľovaniu a oxid siričitý je hlavnou zložkou kyslých dažďov, izolácia zohráva významnú úlohu pri ochrane životného prostredia.

Ak sa ušetrí energia, elimunuje sa aj všetko znečistenie spojené s výrobou energie.

4.    Zachovanie hodnoty nehnuteľnosti

Mať vlastné štyri steny a strechu nad hlavou znamená nielen splnenie vašich potrieb a snov, ale aj zodpovednosť starať sa o vašu nehnuteľnosť. Okrem toho, že izolácia pomáha ušetriť na vykurovaní, zvyšuje tiež životnosť vašej nehnuteľnosti. A pri hrozbe stúpajúcich cien energie patrí tepelná sanácia zateplením strechy, fasády a stropov určite k najdôležitejším opatreniam na zachovanie hodnoty vášho domu.

5.    Ochrana pred hlukom

Ďalšiu výhodu izolácie oceníte najmä vtedy, ak bývate v hlučnej oblasti. Izolácia znižuje hladinu vonkajšieho aj vnútorného hluku tým, že bráni prenosu vonkajších zvukov do interiéru budovy a pohlcuje dozvuky v budove. Inými slovami, vďaka tepelnej izolácii budete bývať tichšie a pokojnejšie.

6.    Komfort

Na to, aby ste sa vo vašom domove cítili príjemne potrebujete nielen krásne zariadenie, ale aj ideálnu teplotu vzduchu, ktorá vás obklopuje. Práve o to sa stará do veľkej miery aj izolácia, ktorá v zime ochraňuje pred chladom a v lete pred horúčavami.

Navyše, v chladnom počasí sa v nezateplenom dome môžu vyskytnúť obrovské rozdiely medzi teplotou vzduchu a okolitého materiálu, stien či nábytku. Ovzdušie v dome, ktorý je zateplený, je rozhodne príjemnejšie, a to v lete aj zime.

7.    Priedušnosť materiálu

Niektoré materiály, ktoré sa používajú na zateplovanie, ako napríklad minerálna vlna, dokážu výborne prepúšťať vzduch a vlhkosť.

8.    Príjemne počas celého roka

Správne vyhotovená a kvalitná tepelná izolácia v zime zadrží v miestnostiach teplo a v lete sa postará o to, aby sa zvonka do interiéru nedostalo príliš veľa tepla. Aj kvalitnou tieniacou technikou môžete v domácnosti udržať viac tepla, a tak ušetriť.

9.    Rýchla montáž

Aplikovanie izolácie je vo všeobecnosti rýchle, po adekvátnej príprave priestorov, techniky a materiálu to profesionálnej firme trvá cca 3-4 hodiny. Túto výhodu ocenia najmä majitelia domov, ktorí už v dome bývajú a izoláciu vykonávajú dodatočne.

10.    Ochrana pred ohňom

Viaceré druhy izolácie, napríklad tie z minerálnej vlny, omietky, sadrokartónu alebo penového polystyrénu výrazne prispievajú k zvyšovaniu požiarnej odolnosti domu.

11.    Väčšia nezávislosť od tradičných zdrojov energie

Nielen zvyšujúce sa ceny za energie ale aj plynová kríza medzi Ruskom a Ukrajinou ukázala, že sa nedá spoliehať iba na zdroje vykurovania. Tepelná izolácia vám môže poskytnúť istotu, že človek nie je celkom odkázaný na tieto zdroje energie, a preto sú tepelnoizolačné materiály možným riešením nezávislosti na neistých energetických zdrojoch.

Takého výhody ponúkajú aj iné zdroje obnoviteľnej energie ako fotovoltika a podobne.

Zdroj: www.unspash.com

Potrebujete novú izoláciu?

Máte už dom zateplený a potrebujete zistiť, či je vaša izolácia stále v dobrom stave? Existuje niekoľko spôsobov, ako si overiť, či vaša existujúca izolácia vyhovuje typom, hrúbkou, či slúži tak, ako má.

Venujte pozornosť stenám a stropom, aby ste zistili, či sú dostatočne izolované. Je tiež dobré všímať si ďalšie príznaky toho, že niečo nie je v poriadku:

●    Odlišuje sa výrazne teplota v jednotlivých miestnostiach?
●    Sú vaše účty za energiu extrémne vysoké pri vykurovaní alebo chladení vášho domova?
●    Visí vám v zime zo strechy námraza?

Oplatí sa vylepšovať už existujúcu izoláciu?

Pre väčšinu majiteľov domov sa modernizácia nedostatočne izolovaného domu oplatí. Je to vylepšenie, ktoré sa vám odvďačí zníženými účtami za energiu a vyššou hodnotou domu. Navyše je tu aj výhoda znížených emisií skleníkových plynov. Nájdite si čas na vyhodnotenie a vypracovanie plánu, ako dosiahnuť správne utesnený a izolovaný dom a komfortné bývanie.

Ako vybrať správne miesto pre izoláciu?

Vykonanie energetického auditu vášho domu vám dá najlepšiu predstavu o tom, kam inštalovať izolácie. Pre väčšinu domov je podkrovie tým správnym miestom, kde začať.

Dobré vedieť: Pozrite sa na najčastejšie chyby pri izolovaní strechy, aby ste sa im mohli vyhnúť.

Je potrebné, aby ste sa uistili, že všetky vonkajšie steny, steny medzi domom a nevykurovanými priestormi (ako pripojená garáž) a podlahy nad nevykurovanými priestormi sú správne izolované. Je tiež dôležité utesniť akýkoľvek prievan okolo okien a rámov dverí.

Oplatí sa zatepliť starý dom?

Ak premýšľate, či by ste mali zatepliť dom, ktorý vlastníte už roky alebo uvažujete o kúpe staršieho domu, môžete naraziť na problémy s izoláciou. Okrem správneho poistenia nehnuteľnosti sa určite oplatí starý dom izolovať, pretože vám to pomôže ušetriť na účtoch za elektrinu. Pridaním izolácie zabránite úniku vzduchu a energie z domu.

Izolácia je nevyhnutná na ochranu vašej peňaženky aj funkčnosti vášho domova v budúcnosti.

Dôležitým faktorom je aj to, či chcete inštaláciu vykonať svojpomocne alebo oslovíte profesionála. Vo väčšine prípadov, najmä v prípade staršieho domu, je lepší nápad obrátiť sa na profesionálneho dodávateľa.

Izolácia môže byť náročný proces, ktorý by sa mal vykonávať správne. Niekedy môže byť manipulácia s určitými izolačnými materiálmi dokonca nebezpečná, preto je lepšie spolupracovať s odborníkom.

Ako si vybrať správnu izoláciu pre váš dom

Výber správneho druhu izolačných výrobkov pre váš dom je kľúčový na to, aby ste predišli tepelným stratám v zime a prehrievaniu v lete. Existuje mnoho rôznych typov izolačných materiálov (sklolaminát, polystyrén, minerálna vlna atď.) a spôsobov ich nanášania (striekaná, fúkaná, sypká výplň, rolky a iné). Správny druh izolácie závisí od vášho domova a potrieb.

Môže vás zaujímať: Viete, ako domácnosť ochrániť pred slnkom?

Sklolaminát je lacný, ale menej účinný v porovnaní s inými materiálmi, ktorých inštalácia môže byť drahšia. Minerálna vlna sa javí ako vynikajúca voľba, ak hľadáte niečo s lepšími izolačnými vlastnosťami.

Správna izolácia bude hrať obrovskú úlohu pri udržiavaní komfortu vášho domova znížením tepelných strát počas zimných mesiacov a prevenciou prehrievania počas leta.