Všetko, čo ste ešte nevedeli o multisplitovej klimatizácii

Výber klimatizácie býva pomerne zložitý proces. Zorientovať sa v pojmoch, výhodách, nevýhodách a jednotlivých funkciách konkrétnych modelov dá zabrať aj technicky zdatným jedincom. Čo však má robiť človek, ktorý doteraz vedel o klimatizácii len toľko, že mu do domácnosti privedie osviežujúci chladný vzduch?
Ak je nová klimatizácia téma, ktorou sa momentálne zaberáte každú voľnú chvíľu, pozrite sa na jeden z pojmov, ktorý by vám nemal uniknúť. Najmä, ak sa rozhodujete aká klíma do bytu alebo domu by bola pre vás tá pravá.

Multisplitová klimatizácia: aká to je?

Multisplit klimatizačný systém je zložený z jednej vonkajšej jednotky, na ktorú sa podľa potreby môže pripojiť až 5 vnútorných jednotiek. Čo to znamená v praxi? Vonku budete mať uložené len jedno zariadenie, ktoré bude komunikovať s vnútornými klimatizáciami napríklad v obývačke, spálni alebo detskej izbe. Dokáže tak vychladiť viac miestností súčasne. Každú vnútornú jednotku pritom môžete samostatne ovládať a nastavovať podľa vašich potrieb.
V tom sa líši od monosplitovej klimatizácie. Tento systém obsahuje jednu vonkajšiu a jednu vnútornú jednotku a dokáže tak vychladiť len jednu miestnosť.

Multisplit je ideálna klíma do domu

No svoje uplatnenie nájde aj v členitých panelákových bytoch s väčšou obytnou plochou. Narušenie fasády sa minimalizuje tým, že sa inštaluje len jedna vonkajšia jednotka. Napriek tomu je vo všetkých miestnostiach tepelná pohoda vďaka niekoľkým vnútorným jednotkám.

Multisplitová klimatizácia je vhodným riešením, ak máte v exteriéri k dispozícii len obmedzený priestor a nemôžete si dovoliť inštalovať niekoľko vonkajších jednotiek.  Napriek tomu, že prvotná investícia býva vyššia ako u monosplitovej klimatizácie, následné prevádzkové náklady sú nižšie.

Je výbornou voľbou aj v prípade, že si chcete nechať otvorené zadné dvierka, pretože ste sa ešte nerozhodli, do ktorých izieb vnútorné klimatizačné jednotky nainštalujete. Môžete začať len obývačkou a spálňou, a ak sa vám klimatizácia do domu osvedčí, časom pridáte do multisplit systému i ďalšie miestnosti vašej domácnosti.

Multisplit systém musí byť od jedného výrobcu

Pozor! Multisplitový klimatizačný systém musí byť vyskladaný vždy iba z klimatizačných jednotiek od rovnakého výrobcu. Vnútorné jednotky môžete potom ľubovoľne kombinovať podľa toho, aký typ vyhovuje v danej miestnosti vašim požiadavkám. Avšak len tak, aby nepresiahli maximálny výkon vonkajšej jednotky.

Klíma do bytu tvorená multisplit systémom by mala byť vždy navrhnutá odborníkom. Nikdy si kombinácie multisplitových jednotiek nenavrhujte sami. Zostava musí zodpovedať tzv. kombinačným tabuľkám, ktoré určuje samotný výrobca klimatizácie. Pri ich porušení neposkytne na multisplitovú klimatizačnú zostavu záruku a klimatizácia nemusí fungovať správne a efektívne.

Platí to i v prípade, ak ste sa rozhodli zakúpiť niektoré vnútorné jednotky až neskôr. Ak budete čakať príliš dlho, daný model sa už nemusí vyrábať a jeho nástupca už nebude kompatibilný s vašou vonkajšou jednotkou. 

Výhody multisplitovej klimatizácie

Prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre multisplit klimatizačný systém a neuprednostniť radšej niekoľko monosplitových jednotiek?
    Inštalujete len jednu vonkajšiu jednotku, vďaka čomu ušetríte v exteriéri miesto.
    • Znižujete riziko poškodenia fasády objektu. Aj z vizuálnej stránky vyzerá jedna vonkajšia jednotka lepšie ako niekoľko zariadení vedľa seba.
    Budete mať nižšiu spotrebu elektrickej energie, pretože multisplit klimatizácia má nižšie prevádzkové náklady.
    Môžete účinne klimatizovať viac miestností naraz. Každú vnútornú jednotku umiestnenú v inej miestnosti môžete samostatne ovládať a nastavovať.
    Zostava drahších klimatizačných jednotiek vychádza cenovo lacnejšie v multisplit zostave, ako keď si ich zakúpite samostatne.

Má multisplit systém nejaké nevýhody?

Pri inštalácii multisplitovej klimatizácie sa budete musieť pripraviť na trochu vyššie vstupné finančné náklady.  Zároveň vás čakajú náročnejšie montážne práce ako pri inštalácii jednej klimatizačnej jednotky. Keďže všetky vnútorné jednotky závisia od jedného vonkajšieho zariadenia, pri jeho poruche nebude funkčná klíma do bytu alebo domu ani v jednej miestnosti. V prípade veľkého poškodenia je niekedy potrebné vymeniť celý systém. Ak však potrebujete vychladiť väčší byt alebo rodinný dom s viacerými miestnosťami, je pre vás multisplitová klimatizácia ideálnou voľbou.