Unavení z umývania okien? Riešením je nový čistič

Umývanie okien už dávno neznamená celodenný súboj so špinavými oknami v celom dome, pri ktorom vyčerpáte všetky svoje sily. Dnes máme k dispozícií množstvo pomocníkov, ktorí nám prácu v dome uľahčia, a medzi takých patria aj čističe okien. Vďaka nim sa umývanie okien hravo stane vašou obľúbenou domácou prácou a zároveň aj ušetríte čas, ktorý môžete radšej venovať sebe a svojej rodine. Ešte takýto čistič nemáte? Poradíme vám, ako si vybrať.

Dnes najpopulárnejším typom čističa je okenný vysávač. Okenné vysávače sú väčšinou malé a kompaktné jednotky, ktoré sa vyznačujú gumeným stieračom, vákuovým motorom na vytváranie sania a nádržkou na nečistoty. V závislosti od typu vysávača rozoznávame modely aj s nádržkou na čistiaci roztok so sprejom a iné praktické doplnky, za ktoré si samozrejme priplatíte.

Ručná stierka vs vysávač na okná

Stierka na okná je pomôcka na ich čistenie vyznačujúca sa gumeným stieračom bez použitia akejkoľvek mechaniky či potreby nabíjania – a teda všetku prácu musíte zvládnuť sami a žiaden robot vám nepomôže. Stierka funguje úplne jednoducho - jej gumená čepeľ odstráni všetku špinavú vodu z okien a iných sklenených povrchov. Umývanie okien však použitím ručnej stierky nekončí, nakoľko jej čepeľ zanechá na povrchu nepekné šmuhy, ktoré následne musíte jemne dočistiť jemnou handričkou, ideálne z mikrovlákna, ktoré okná a iné sklenené povrchy nepoškriabe. Sú síce ručné stierky, ktoré obsahujú aj malú špongiu, ktorej cieľom je odstraňovať prebytočnú vodu, no šmúh sa ani takto úplne nezbavíme. So špongiou či bez, manipulácia, ako aj samotné umývanie okien, je s týmto typom čističa časovo aj fyzicky náročnejšie.

Naopak, o váš komfort vás neoberie okenný vysávač. Okenné vysávače sú vybavené gumovými čepeľami, rovnako ako aj ručné stierky, ale čepeľ je kombinovaná s vákuovým motorom, ktorý vytvára nasávanie a odstraňuje všetku špinavú vodu, ktorá sa zachytáva gumovou čepeľou. Výsledkom sú čisté okná bez šmúh.
Ručné stierky síce sú lacnejšie ako vysávače na okná, ale tie robia svoju prácu spravidla ľahšie a rýchlejšie.

Prečítajte si: Tipy, ako si vybrať správny čistič okien

Rozhodli ste sa pre okenný vysávač?

Väčšina typov týchto vysávačov sú bezdrôtové, a jediné čo pred čistením okien musíte spraviť, je váš čistič nabiť. Inak sú na svoju údržbu vskutku nenáročné.

Unavení z umývania okien? Riešením je nový čistič

Toto by ste o vysávačoch na okná mali vedieť:

Čím širšia je čepeľ, tým väčší povrch vyčistíte jedným zdvihom. Avšak príliš široké čepele môžu byť na menších plochách nepraktické a vyžadujú tiež silnejšie motory, čo vedie k ťažším, väčším a drahším vysávačom.

Nádržku na vodu, vzhľadom na svoj malý objem, zvyčajne 1 až 2 dcl, budete musieť počas veľkého upratovania niekoľko krát meniť.

Poteší vás ale pomerne krátka doba nabíjania, vďaka ktorej bude váš vysávač na okná nabitý už za 15 až 30 minút. Takto nabitý okenný vysávač by vám mal vystačiť na umytie okien v celom byte.

Neviete, ako umyť vysoko umiestnené okná alebo in sklenené povrchy? V tom prípade zvážte zadováženie sady na predĺženie dosahu, vďaka ktorej sa dostanete aj na ťažko dostupné miesta.