Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Sedacia súprava je centrom obývačky. Vyberte si tú správnu

Sedacia súprava je dominantou obývačky a púta najväčšiu pozornosť, preto je dôležité, aby bola reprezentatívnym prvkom interiéru. Výber sedačky sa však neodvíja len od jej dizajnu, kritérií je viacero. Predstavme si niekoľko z nich.

Dôležitý je dizajn, materiál a veľkosť

Obývačka je miestom, v ktorom nielen relaxujeme a trávime svoj voľný čas, ale aj miestnosťou, v ktorej usádzame hostí alebo usporadúvame menšie oslavy. Preto je dôležité vybrať si takú sedačku, ktorá bez problémov zvládne všetky naše požiadavky a poskytne priestor na oddych dostatočnému počtu ľudí.

Na začiatku vašej cesty k ideálnej sedacej súprave by ste sa mali zamyslieť nad tým, akú veľkú sedačku skutočne potrebujete. Rozhodovať môže počet členov vašej domácnosti alebo aj to, koľko hostí sa u vás zvykne zdržiavať. Veľkosť sedačky však závisí od dispozičných možností vášho interiéru.

Do priestranných obývačiek sa hodia robustnejšie sedacie súpravy, v niektorých prípadoch si ich dokonca môžete dovoliť umiestniť doprostred miestnosti. Ak je vaša obývačka menšia, vyberte si radšej takú sedačku, ktorá vám nezaberie príliš veľa priestoru. S veľkosťou súvisí aj tvar sedačky – stále obľúbená je klasická sedačka, praktická je však aj rohová sedacia súprava alebo sedačka v tvare U.

Pod pojmom klasická sedačka si môžete predstaviť rovnú sedačku bez zatočenia, ktorá väčšinou ponúka tri či štyri miesta na sedenia a hodí sa do menších obývačiek. Veľmi obľúbeným a praktickým riešením je rohová sedačka v tvare L, ktorá nezaberie veľa priestoru a predsa ponúka dostatok miesta na sedenie. Sedacia súprava v tvare U vyžaduje síce najviac priestoru, na druhej strane poskytuje skvelé miesto na oddych, ktoré budete môcť príležitostne využiť aj ako dočasnú posteľ.

Koža pôsobí elegantne, látka vás zahreje

Keďže na sedačke trávime veľa voľného času, dôležitým kritériom je aj komfort, ktorý nám poskytuje. Na sedačke by ste sa mali cítiť pohodlne, malo by sa vám na nej sedieť či ležať ako v perinke. Pocit pohodlia dokáže ovplyvniť aj materiál či poťahy. Kožené sedačky patria stále k veľmi obľúbeným, pretože pôsobia elegantne a v interiéri sa pekne vynímajú. Ak je ale súčasťou vašej rodiny štvornohý kamarát, radšej sa koženým poťahom vyhnite – ostré pazúriky by ich mohli nepekne poškodiť.

Látkové poťahy sú oproti koženým podstatne lacnejšie. Sú príjemné na dotyk, v zime vás zahrejú a pôsobia veľmi útulne. Ich nevýhodou je fakt, že sa dokážu rýchlo zašpiniť či pretrhnúť. Pri vhodnej starostlivosti vám však budú robiť spoločnosť dlhé roky.

Okrem materiálu sa môžete zamerať aj na možnosť rozloženia sedačky, ktorá poskytne priestor na spanie aj vašim hosťom. Praktickým doplnkom sú aj vankúše, kreslá či taburety v rovnakom dizajne, vďaka ktorým rýchlo vytvoríte ďalšie miesta na sedenie. Sedacia súprava je perlou obývačky, vyberte si preto takú, ktorá bude pre vás pokladom a miestom na spoločné chvíle pre celú rodinu.