Oplatí sa oprava plochej strechy svojpomocne?

Ploché strechy sú zaujímavým dizajnovým kúskom, ktorý sa stáva čoraz viac populárnejším. No nie každý vie, ako sa má o strechu starať a v prípade potreby ošetriť vzniknuté problémy. V tomto článku sa pozrieme na to, či sa vám oplatí opraviť strechu svojpomocne, alebo je lepšie využiť služby odborníkov.

Ako pri každom probléme, tak aj tu musíte začať od úplných základov. Pri plochých strechách býva najčastejším dôvodom ich vzniku neodborná pokládka strechy, alebo využitie lacných materiálov. Samozrejme veľký vplyv má aj vek samotnej strechy, ale ak boli vykonané všetky potrebné úkony pri jej pokladaní, tak strecha vám vydrží naozaj dlho. Preto vždy odporúčame využiť služby odborníkov, akými sú napríklad gamat.sk, pri ktorých máte istotou profesionálne vykonanej práce a dlhej životnosti strechy.

Ak už viete príčinu, môžete sa zamerať na samotný problém. Väčšinou stačí krátka obhliadka strechy a hneď si všimnete vzniknuté pľuzgiere, bubliny, odtrhnutú krytinu od podkladu alebo porušené spoje asfaltových pásov. Už len z pohľadu si viete vydedukovať, či si dokážete poradiť sami. Ak je vzniknutý problém rozsiahly, tak určite neodporúčame vykonávať opravu svojpomocne. V prípade menších poškodení, napríklad jemne uvoľnenej lepenky na konkrétnom mieste, môžete danú oblasť skúsiť ošetriť svojpomocne. Ak ste však pod ňou objavili vlhké miesta, tak určite si zavolajte na pomoc profesionálov.

Navlhnutie podkladu vzniká hlavne v prípadoch, že strecha nie je urobená pod správnym uhlom, alebo zlyhali využité prostriedky, ktoré tomu mali zabrániť. Za plochú strechu sa považuje strecha so sklonom 0 až 5 stupňov, ale v praxi by mala byť jej výška sklonu minimálne 2 stupne, aby sa zabránilo presakovaniu vody a následnému prenikaniu do podkladu. Takže ak je váš problém s navlhnutím len na malom kúsku, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa rozšíri a je potrebné ho riešiť čím skôr.

Ľudia si často mylne myslia, že ak si strechu opravia sami, tak ušetria, ale opak je pravdou. Možno ušetria z krátkodobého hľadiska, ale skôr či neskôr sa problém objaví znova, ak ste nevykonali jeho opravu odborne a s využitím kvalitných materiálov. Navyše oprava plochej strechy je dlhodobá investícia, preto poriadne zvážte, či tu chcete riskovať, alebo radšej ísť na istotu. Výhodou využitia odbornej pomoci je aj fakt, že okrem samotnej opravy získate aj profesionálnu diagnostiku a praktické rady, ako sa o strechu starať a udržiavať ju.

Na záver už len môžeme zhrnúť, že vám odporúčame vždy, aj pri menšom probléme zavolať si odbornú pomoc, a požiadať minimálne o obhliadku. Vyhnete sa tak rôznym skrytým problémom, ktoré by ste si bez pomoci odborníka nevšimli.


 
Autor fotografie:https://cz.depositphotos.com/484005048/stock-photo-roof-replacement-removal-old-roof.html