Nubuk a jej výhody

Nubuk a jej výhody

Exkluzívny, luxusný vzhľad nubuku predurčuje tento typ kože na použitie pri výnimočných výrobkoch, ako sú luxusné topánky, kožené sedačky, či kožený interiér automobilu. Na dotyk jemná, pružná koža poskytuje hmatové aj vizuálne potešenie. Čo je vlastne nubuk a ako sa o nubukovú kožu správne starať?

Čo je to nubuk

Nubuk je typ kože, ktorý vzniká opracovaním hornej vrstvy  hovädzej, teľacej či bravčovej kože. Jej zamatový vzhľad sa dosahuje brúsením alebo leštením vonkajšej časti tak, aby srsť získala nízky proteínový vlas. V tomto sa môže podobať semišu alebo velúru a ľudia si ich aj často zamieňajú.

Nubuk a semiš - aký je medzi nimi rozdiel?

Napriek podobnosti sa dá rozlíšiť nubuková useň a semiš aj voľným okom. Semiš má dlhšie “chĺpky” a je na pohľad matnejší. Naproti tomu má nubuk veľmi jemné chĺpky a je trochu lesklejší. Rozdiel je taktiež v spracovaní kože. Kým pri semiši sa brúsi vnútorná časť kože, pri nubuku je to vonkajšia, vrchná časť kože. Nubuk je taktiež na dotyk jemnejší.

Výhody a nevýhody použitia nubuku

Okrem jedinečného vzhľadu je nubuk aj omnoho mäkší na dotyk. Prebrúsením hornej časti kože sa otvoria jej “póry” a nubuková useň je omnoho priedušnejšia pri zachovaní rovnakej pevnosti. To z nej robí vhodného kandidáta na použitie pri mechanicky namáhaných výrobkoch, ako sú sedačky, sedadlá, či topánky.

Výhody nubuku môžu byť však zároveň aj jeho nevýhodami. Práve kvôli priedušnosti sa odporúča použitie nubuku iba v suchom prostredí. Preto sa neodporúča napríklad sadnúť si nahou pokožkou na nubukovú sedačku, či nosiť nubukové topánky v daždivom prostredí bez predošlej dôkladnej impregnácie. Kvôli otvoreným pórom kože funguje nubuk takmer ako špongia a nasáva do seba okolitú vlhkosť.

Starostlivosť o nubuk

Už hneď po kúpe nubukového výrobku je potrebné ho dôkladne naimpregnovať. Impregnácia vytvorí ochrannú vrstvu a nubuk nebude toľko citlivý na vlhkosť, mastnotu či škvrny.
Čistenie koženej sedačky z nubuku musí prebiehať suchou formou. Väčšinou stačí zaschnuté nečistoty či prach odstrániť kefou či suchou handričkou. Na dôkladnejšie čistenie sa odporúča používať prípravky na báze aerosólu, ktoré sa nasprejujú na nubukový povrch a naviažu na seba nečistoty. Tieto potom po usušení stačí odstrániť kefou. Po usušení je potrebné nubukovú kožu naimpregnovať, najlepšie v dvoch vrstvách. Impregnácia zachováva priedušné vlastnosti nubuku, avšak koža už nebude absorbovať vodu.

*Tip: Ak si nie ste istí, ako vyčistiť sedačku z nubukovej kože, obrátťe sa na odborníkov. Tí sedačku hĺbkovo vyčistia, odstránia škvrny a fľaky a nubuk na záver naimpregnujú. Po takejto starostlivosti vyzerá sedačka ako nová a odmení sa vám krajším vzhľadom a dlhšou životnosťou.

Prípravky na čistenie nubukovej kože

Keďže je nubuková koža náročnejšia na starostlivosť, určite si kladiete otázku, ako nubuk ošetrovať. Čistenie a ošetrovanie nubuku sa však dá zvládnuť aj v domácich podmienkach. Na trhu sú dnes už dostupné sady na čistenie kože a aj sady na opravu kože, ktoré obsahujú profesionálne čistiace a impregnačné prostriedky a spreje. Pri nubuku je dôležitá pravidelná starostlivosť, no takáto koža sa vám potom odmení krásnym luxusným vzhľadom po dlhé roky.