Nadčasová, moderná a zároveň praktická kúpeľňa: Aké farby a materiály použiť?

Byť nadčasový je dnes doslova trendy, všetci sa chceme odlíšiť a to platí aj pri kúpeľniach preto kombinujeme prvotriedne a zároveň estetické materiály, ktoré nikdy nestratia na kvalite. Modernosť zohľadňuje aktuálne trendy, ktoré však nemusia zostarnúť tak rýchlo. Našťastie, keď ide o zariaďovanie kúpeľne, dá sa spoľahnúť na niektoré nevyhnutnosti, ktoré by mala obsahovať každá z nich, a pritom zostala po dizajnovej aj praktickej stránke nadčasová i moderná zároveň.

Na veľkosti priestoru záleží

Malé kúpeľne si nemôžu dovoliť byť nepraktické, v tých veľkých zase môžete viac experimentovať - napríklad postaviť vaňu doprostred miestnosti či obklopiť sa veľkými zrkadlami.No keďže kúpeľňa nie je miestnosť, ktorú by človek prerábal a nanovo dekoroval každých pár rokov, aby zostala štýlová a sofistikovaná aj o dekádu či dve, oplatí sa vedieť nasledovné:

  • Farby

Mätovo zelené a svetloružové farby kachličiek boli možno štýlové v 80. rokoch, dnes sa celej miestnosti pokrytej jednou výraznou farbou vyhnite. Nadčasová kúpeľňa by mala pôsobiť sviežo a čisto, preto rozhodne nič nepokazíte svetlými farbami alebo rôznymi odtieňmi bielej. Pravidlo neutrálnych a bielych farieb by sa malo týkať prinajmenšom zariadenia, ktoré tak ľahko nevymeníte, teda umývadiel, vane a záchodu.Výhodou svetlých farieb je to, že ich môžete kombinovať s takmer akoukoľvek inou farbou. Aby ste vyvážili ostrosť bielej, použite farebné a pestré uteráky, umelecké doplnky alebo koberčeky, ktoré miestnosti dodajú trocha života. Svetlé tóny zelenej, modrej, béžovej a žltej vytvárajú jemnú a upokojujúcu atmosféru, zatiaľ čo tmavšie a výrazné farby evokujú odvahu a osobitosť.

Nezabudnite tiež, že biela farba stien, či už maľovky alebo kachličiek, pomôže zvýrazniť iné materiály, napríklad ak máte drevenú či betónovú podlahu.

  • Materiál

Ak na to máte rozpočet, vašej kúpeľni dodá eleganciu a dlhoročnú kvalitu prírodný kameň, napríklad žula, mramor alebo betón. Vyzerá moderne a zároveň luxusne. Môžete ho použiť na obloženie stien, ale aj na podlahy. Pri týchto materiáloch si ale treba dať pozor. ,,Betón sám o sebe je nasiakavý a kupelňa je miestnosť s vlhkým prostredím. Čiže ak sa rozhodnete pre betonovú podlahu v kupeľni je nutné ju vždy uzavrieť priehľadným lakom vhodným do interieru.” radí odborník Ing. Branislav Augustín, manažér pre Refurbishment and waterproofing zo spoločnosti SIKA Slovensko.

Ak máte menšiu kúpeľňu, môžete prírodný kameň podľa vášho výberu zvážiť napríklad na menšej ploche - na podlahe alebo v časti sprchového kúta. Jedným z obľúbených materiálov, ktorý nikdy nevyjde z módy, je tiež drevo. Nielenže dodá kúpeľni útulnosť, ale je aj praktické a po správnej úprave aj odolné voči vlhkosti. Použite ho napríklad pri toaletných stolíkoch, skrinkách, poličkách alebo inom úložnom priestore.

  • Industriálna kúpeľna


Vzhľad industriálne ladenej kúpeľne docielite nielen odhalením potrubí či pôvodných stien, ale i použitím betónu. Dobre sa kombinuje s prírodnými prvkami, ako sú drevo či kameň. ,,Súčasný výraz mestského betónu môžete docieliť aj pomocou obkladov rôznych veľkostí a tvarov, ktoré kúpeľni dodajú nový výraz, navyše v trendovej sivej farbe. ” dodáva odborník na betónové povrchy.