Na čo si dávať pozor pri výbere nového bytu?

Dostupnosť hypoték výrazne prispieva k zvýšeniu migrácie Slovákov v rámci republiky. Realitné kancelárie sa nemôžu teda na nedostatok práce sťažovať.
Ak práve teraz hľadáte nový byt, na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere nového bytu?

Je panelák zateplený?

Pri výbere nového bytu sa sústreďujte predovšetkým na hľadanie nového bytu v paneláku, ktorý je už zateplený. Aj keď trend zateplovania je v plnom prúde, vo viacerých mestách prevažujú nezateplené paneláky pred tými zateplenými.
Síce sú tieto paneláky možno ešte zaťažené hypotékou, vyššie výdavky sa vám ale niekoľkonásobne vrátia v podobe príjemnej teploty v interiéri počas leta. Nezateplené paneláky, konkrétne panely sa rýchlo nahrejú a teplotu v interiéri výrazne zvýšia. Aj keď ostane pár dní chladnejšie, chvíľu potrvá, kým sa panely výrazne schladia. Väčšinou je v bytoch v nezateplených panelákoch neznesiteľne horúco počas celého leta, a to aj napriek tomu, že sú v byte dobre tesniace plastové okná.

Ak si hľadáte nové bývanie, uprednostňujte paneláky, ktoré sú už zateplené, resp. paneláky, ktoré sa budú v najbližšej dobe zatepľovať. Pár týždňov stavebných prác obetujete pre pohodlie v interiéri bytu.

Podlahy, okná, elektrina a kúpeľňa

Pri výbere nového bytu si všímajte aj podlahy. Dôležité je vedieť, v akom sú stave. Ak sú v bytoch zlé vŕzgajúce podlahy, je potrebné investovať do ich výmeny peniaze, čím sa vám predĺži doba čakania na nasťahovanie sa. Okrem podláh si pozrite aj to, ako je vedená elektrika, v akom stave sú okná a či je potrebné prerábať aj kúpeľňu.
V bytoch s pôvodným umakartovým jadrom budete musieť prerobiť aj kúpeľňu. K celkovému rozpočtu budete musieť prirátať aj výdavky na odstránenie umakartového jadra, murovanie nového + kúpu kúpeľňového zariadenia.

Autor fotografie:www.pixabay.com