Moderná kuchyňa: Udržateľná, praktická a nadčasová

Trendy kuchyňa nemusí vždy znamenať drahá kuchyňa. Stačí sa pohrať s farbami, materiálmi, zakomponovať nezvyčajné povrchové úpravy a hlavne dať si poradiť od odborníkov. Aby bola nová kuchyňa udržateľná, treba pri jej plánovaní myslieť nadčasovo.

Kuchynským nábytkom v neutrálnych prírodných odtieňoch nič nepokazíte, drevodekory sú stále v kurze. Horúcim trendom tejto jesene sú však aj výrazné farby a ich kombinácie. Stále prevláda minimalizmus doplnený nezvyčajnými povrchovými úpravami čelných dvierok kuchynského nábytku. To im dodáva šmrnc a pocit luxusu.

Drevodekor z módy nevyjde

„Kuchynský nábytok s dekorom dreva je nadčasový, a preto bude trendy aj o desať rokov,“ hovorí Magdaléna Boriová, vedúca kuchynského štúdia Oresi. „Stále veľmi obľúbená je kombinácia drevodekoru s bielou. Biela farba rozjasní drevo napríklad použitím na zásuvkách alebo niektorých dvierkach.“
Nápaditejšie a čím ďalej, tým viac trendy sú tmavé drevodekory ako napríklad dub čierny. Dobre vyzerá aj spojenie dvoch rôznych drevodekorov, zvlášť, ak je jeden svetlý a druhý tmavý.
„S drevodekorom nikdy nič nepokazíte. Je príjemný, teplý a nadčasový. Nová pracovná doska dodá úplne iný šmrnc aj staršej kuchyni. Stačí vybrať odtieň a vzor dreva, ktorý s pôvodnou linkou ladí,“ dáva tip M. Boriová.

Matné povrchy - praktické a trendy

Čisté línie, kvalitné vypracovanie a sebavedomý dizajn charakterizujú industriálne kuchyne. „V takomto priestore sa netreba báť použiť ani nevšedné materiály na povrchoch alebo v doplnkoch. Napríklad kov, sklo či betón. Kuchyňa bude stále dýchať príjemným teplom a zároveň bude pôsobiť štýlovo,“ je presvedčená marketingová manažérka Oresi Eva Szakálová.
Ešte menej námahy s udržaním poriadku a čistoty v modernej kuchyni ponúka špeciálna povrchová úprava pohľadových častí nábytku - mat, supermat, zamatový mat alebo hodvábny mat. „Ich povrch je upravený špeciálnym, takzvaným antifinger printom, vďaka ktorému je odolnejší voči zanechávaniu mastných odtlačkov. Čisté sa udržiavajú jednoducho, stačí ich občas pretrieť. Ide to ešte rýchlejšie, pokiaľ majú skrinky a zásuvky bezúchytové otváranie,“ radí Jozef Kňúr, manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi.

Pôsobivé farby jesene

Trendom jesene 2021 je citlivé spájanie zdanlivo nespojiteľných farieb. Za posledné roky sa obľúbeným trendom stalo farebné rozdelenie vrchnej a spodnej časti kuchynskej linky. Prípadne môže byť kuchyňa farbami rozčlenená aj na ľavú a pravú stranu.
„Opticky dobre pôsobí a kuchyňu aj zväčšuje, ak sú na horných skrinkách svetlejšie a na spodných tmavšie farby. Odporúčame vždy spájať jednu výraznú farbu s relatívne neutrálnou, aby interiér nepôsobil prekombinovane,“ pokračuje E. Szakálová.
Odvážnym milovníkom trendov odporúča vybrať si z farieb jesene – červená, žltá, zelená a hnedá. Veľmi príjemne pôsobia tmavšie odtiene týchto farieb ako obľúbená smaragdovo zelená či vínovo červená. Sú to teplé farby, ktoré vyniknú v minimalisticky zariadenom interiéri a dodajú mu šik look.

Biela a čierna klasika

Biela kuchyňa je stálicou, ktorá nikdy nevyjde z módy. Hodí sa do každého interiéru a navyše je praktická na údržbu. Vyberajte si podľa svojho vkusu – rustikálnu, industriálnu alebo s vysokým leskom.
Zdá sa, že rovnako populárna ako biela bude celé roky aj čierna kuchyňa – dizajnérsky hit predchádzajúcich rokov. Stále naberá na popularite, pretože pôsobí elegantne. Hodia sa do nej svetlé alebo nerezové spotrebiče.

Krásna a funkčná aj po rokoch

Okrem farieb je novým trendom vo svete kuchýň ich udržateľnosť. Udržateľná kuchyňa je vyrobená spôsobom šetrným k životnému prostrediu a tak, aby vydržala funkčná a pekná celé roky.
Výrobcovia kladú čoraz väčší dôraz na zdravotnú neškodnosť použitých materiálov a aj na to, ako sa dá kuchynský nábytok zrecyklovať, keď jedného dňa doslúži. „Tešíme sa, že nevyhnutnosť správať sa k životnému prostrediu zodpovedne preniká aj do sveta kuchýň. Zárukou udržateľnosti nábytku sú rôzne certifikáty, napríklad certifikát PEFC. S ním máte istotu, že vaša kuchyňa bola vyrobená z trvalo udržateľných zdrojov - z lesov s opätovnou výsadbou stromov. Zároveň s ohľadom na pracovné podmienky ľudí, ktorí sa na výrobe podieľali. Zodpovednosť a ekológia jednoznačne patria aj do kuchyne a veríme, že zostanú trendom aj nasledujúce roky,“ uzatvára E. Szakálová z Oresi.
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/cs/photos/kuchy%c5%88-podkrov%c3%ad-p%c5%99%c3%adsn%c3%bd-styl-4043098/