Je plot nevyhnutnosťou každého pozemku?

Oplotenie slúži na vymedzenie pozemku od okolia, majiteľovi poskytuje bezpečie a chráni ho pred nežiaducimi návštevníkmi či zvedavými pohľadmi.

Možno si ešte pamätáte na časy, keď oplotenie zhotovoval vlastník na pravej strane pozemku v smere od vstupnej brány. V niektorých končinách sa týmto nepísaným pravidlom riadia susedia doteraz a funguje to viac-menej bez problémov. Avšak vo všeobecnosti neexistuje zákon, ktorý by majiteľovi pozemku prikazoval, aby svoj pozemok oplotil.

Vlastník musí postaviť okolo svojho pozemku plot iba vtedy, keď to nariadi súd po prebehnutí riadneho súdneho procesu. Takéto situácie sú však skôr výnimkou, ako pravidlom.

To znamená, že ani vás nikto nenúti do toho, aby ste si pozemok rodinného domu oplotili. Avšak plot okolo domu má nesporné výhody. Navyše plotové pletivo je aktuálne k dispozícii v rôznych variantoch, čiže si vyberie naozaj každý.

Oplotenie pozemku je praktické a štýlové  

Jednou z hlavných výhod plota je, že vymedzuje pozemok od okolia a chráni ho pred neželanými návštevníkmi. Ak žijete v meste na rušnej ulici, oplotenie zabráni vstupu cudzích osôb, poprípade zatúlaných psíkov, na pozemok okolo domu. Aj víkendovú chatu či chalupu na samote pri lese sa oplatí oplotiť napríklad kvôli lesným zvieratám. Lesná zver si rada pochutnáva na mladých stromčekoch či zelenine v záhrade.

Oplotenie pozemku so sebou prináša aj značnú dávku súkromia. Platí to aj vtedy, keď použijete pletivo. Na pletivo sa dá inštalovať tieniaca sieť, ktorá vás ochráni pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Samozrejme, v prípade, že preferujete zeleň, riešením môžu byť popínavé rastliny. Navyše ponuka pletiva na trhu je pestrá. Okrem klasického 4-hranného pletiva sa stále väčšej popularite tešia zvárané pletivá v rolkách alebo zvárané panely.