Ako si vybrať sedaciu súpravu, ktorá neohrozí váš komfort a ani zdravie?

So sedacími súpravami sa stretávame v každej domácnosti, v kanceláriách a v čakárňach. Výber sedacej súpravy podlieha aktuálne viac módnym ako funkčným kritériám, dôležitým pre náš komfort a zdravé sedenie. Na čo konkrétne by sme sa mali zamerať predtým, než si zakúpime sedačku?

Prvoradý je účel samotnej sedacej súpravy. Dnešné sedačky sú prispôsobené nielen na sedenie, ale aj na dlhší odpočinok a spánok. Podstatným kritériom je aj zaťaženosť, respektíve ako často budete sedačku používať. V domácnostiach je to pravdepodobne na každý deň, v kanceláriách len na výnimočné usadenie dôležitých hostí.

  • Konštrukčné prvky

Pre pohodlné, ale zároveň zdravé sedenie je dôležitý nielen poťah na sedacej časti a po opierkach, ale predovšetkým samotná konštrukcia. Kvalitné sedacie súpravy sú vyrábané z drevotriesky a z kombinácie kovu a plastu. Nie je vhodné vyberať si z modelov z mäkších a ľahších konštrukcií, pretože sa rýchlo opotrebujú.

  • Sedadlo, opierka 

Aj keď si zaobstaráte tú najmasívnejšiu sedačku, pri každodennom namáhaní bude stále mäkšia a mäkšia. To je pre naše telo nezdravé. Z takýchto sedačiek vstávame ubolení a viac vyčerpaní.

Aby ste na svojej sedačke mohli zdravo zrelaxovať, okrem konštrukčných prvkov rozhodujú o jej kvalite aj operadlá a samotná sedacia časť. Pre pohodlné sedenie odporúčame modely s kratšími sedákmi a, samozrejme, doplnené o operadlo. Počas sedenia by ste sa mali opierať v rovnej polohe bez vyvíjaného tlaku na prirodzenú os chrbtice a panvovej časti.

Sedacie súpravy s veľkým priestorom a „vzdialenou“ opierkou sú vhodnejšie na ležanie, respektíve spánok. Rozkladacie sedačky by mali disponovať perfektným pružinovým matracom alebo výplňou z viacerých druhov pien pre čo najmenšie zaťažovanie chrbtice a končatín.

  • Poťah

V neposlednom rade o kvalite, ale aj o celkovom dizajne rozhoduje poťah. Čoraz viac sa do popredia dostáva chladivý kožený povrch, ktorý vám celoročne zabezpečí príjemný komfort. Jednoducho si ich očistíte vodou a saponátom, pričom textilné poťahy sú dosť náročné na údržbu. Po čase sa vytvárajú žmolky, rýchlo sa zašpinia a nie sú vhodné pre alergikov.  

Tatiana
  
Autor fotografie:www.pixabay.com