Ako si doma vytvoriť dokonalé miesto na čítanie

Ak máte v chaose všedných dní problém sústrediť sa iba na seba a nájsť si miesto, kde budete mať na chvíľu od všetkých „svätý pokoj“, kde si vychutnáte vôňu kávy, prelistujete časopis alebo siahnete po diele svojho obľúbeného autora, poradíme vám. Vytvorte si doma dokonalé miesto určené len na oddych. Na spomalenie a zastavenie mysle stačí niekedy predsa aj to, keď si na päť minút vyložíte nohy a doprajete si meditáciu s pleťovou maskou na tvári, takže pri zariaďovaní bytu myslite aj na seba a svoje príjemné miestečko.

Čo nesmie chýbať

Predtým, ako si vyberiete tú správnu izbu alebo konkrétny kút v spálni či obývačke, popremýšľajte najprv o tom, čo podľa vás vytvorí z tohto miesta útulnú oázu pokoja. Je to mäkké kreslo s príjemným vankúšom a dekou, sú to knihy, obrázky alebo váza s čerstvými kvetmi? „Dôležitou súčasťou čítacieho kútika je pohodlné kreslo, do ktorého môžete zapadnúť, vydýchnuť si a okamžite vypnúť. K tomu, aby ste si sadli a relaxovali vás určite budú lákať aj doplnky, ako mäkké vankúše, pletená deka či v súčasnosti trendy falošná kožušina,“ vymenúva architektka spoločnosti JTRE Ingrid Ciberejová s tým, že namiesto kresla môžete zvoliť aj tuli vak. Ak máte fotky či príjemné spomienkové predmety z ciest a výletov alebo obľúbený obraz či plagát s citátom, môžete si ho zavesiť na stenu. Nezabudnite na malý stolík, aby ste si mali kam položiť kávu, čaj, knižku alebo okuliare.

Svetlo a farby

Dôležitým prvkom potrebným na pohodlné čítanie je svetlo. „Ak je váš kútik na čítanie tmavší a potrebujete prirodzené denné svetlo nahradiť, vyberte si teplé svetlo, ktoré je pre naše oči najprirodzenejšie,“ hovorí architektka. Každý priestor oživia farby a správne zvolený odtieň vám pomôže sa sústrediť, dodá vám energiu alebo vás inšpiruje. Či už si vyberiete obraz s farebným západom slnka alebo bodkovaný vankúš, dajte na svoje pocity a vytvoríte si tak miestečko, kde budete okamžite šťastní.

Detaily zavážia

Nezabudnite na rastliny. Dokážu nás povzbudiť a v čase, keď sme viac v byte ako v prírode, sú veľmi dôležité. Či už si na stolík dáte jeden kvetináč alebo čítací kútik umiestnite do malej domácej džungle, dbajte na to, aby boli vami vybrané kvety také, ktoré priestor nielen oživia, ale napríklad aj prečistia vzduch v miestnosti. Toxínov a nečistôt vedia vzduch zbaviť palmy, fikusy, ale aj aloe vera.

Pre pohodlné bývanie viacerých osôb žijúcich v jednej domácnosti sú projektované aj priestranné trojizbové byty v projekte Ovocné sady, kde nebudete mať najmenší problém nájsť si svoje miestečko na pohodu a oddych. „Novostavby, ktorých výstavba sa v súčasnosti pripravuje v bratislavskej Trnávke, sme projektovali tak, aby obytné priestory poskytli maximum aj viacčlennej rodine a splnili všetky ich očakávania. Dispozície bytov sú pripravené a my ich odporúčame dať zariadiť profesionálom, ktorí zabezpečia, že vaše bývanie bude nielen pohodlné, ale aj kvalitne zhotovené, funkčné a účelné,“ uzatvára Ingrid Ciberejová.