Ako na špinavú sedačku doma či v aute v štyroch krokoch

Kúpa koženej sedačky nie je lacná záležitosť. Taktiež kožené sedadlá v automobile sú znakom luxusu a a nadčasovosti. Napriek tomu s koženou sedačkou nemôžete spraviť krok vedľa. Pri pravidelnej kvalitnej starostlivosti sa vám odvďačí dlhou životnosťou a nádherným vzhľadom, ktorý upúta každé oko.

Ako sa starať o koženú sedačku

Mýty, že kožená sedačka je náročnejšia na údržbu, sú nepravdivé. Naopak, majitelia textilných sedačiek musia venovať sedačkám zvýšenú pozornosť, či už pri častejšom odstraňovaní fliačkov, či pri vysávaní prachu z textilného poťahu. Taktiež textilné sedadlá v aute sa rýchlejšie zašpinia a vyžadujú pravidelné vysávanie a tepovanie, aby si udržali žiarivý vzhľad a čistotu.

Preto, ak ste sa rozhodli pre kožu na vašich sedadlách v aute, či na sedačke doma v obývačke, zíde sa vám pár tipov, ako čistiť koženú sedačku.

    1. Pravidelná údržba
Znie to omnoho náročnejšie ako to v skutočnosti vyzerá. Prakticky stačí koženú sedačku iba raz týždenne pretrieť handričkou, aby ste sa zbavili prachu. Ak sú na sedačke drobné škvrnky, napríklad od jedla, či nápojov, namočte si handričku do čistej vody a tak prejdite celý povrch sedačky.

    2. Impregnácia
Raz za rok je potrebné koženú sedačku, či kožené sedadlá v aute naimpregnovať. Impregnácia chráni kožu pred popraskaním, vyblednutím a taktiež tvorí ochranný film, ktorý chráni kožu pred nečistotami.

Používajte iba osvedčené impregnačné prostriedky určené priamo pre konkrétny typ vašej kože. Ak si nie ste istí, z akej kože bol poťah vašej sedačky vyrobený, nechajte impregnáciu na profesionálov, ktorí vedia typ kože a k nej zodpovedajúci impregnačný prostriedok odporučiť.

    3. Profesionálne čistenie
Raz ročne sa taktiež odporúča hĺbkové čistenie kože, s ktorým vám radi pomôžu odborníci. Kožená sedačka či sedadlá v aute sa pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov určených na kožu hĺbkovo vyčistia. Možno sa vám nezdá vaša kožená sedačka ani tak veľmi znečistená, no po hĺbkovom čistení uvidíte ten rozdiel. Špina, ktorá sa bežným používaním “vtlačila” do kože, mastnota a rôzne fľaky sa jednoduchým pretretím nedokážu dokonalo odstrániť. Hĺbkové čistenie koženej sedačky jej dodá exkluzívny vzhľad a predĺži jej životnosť.

    4. Leštenie a dofarbovanie kože
Na konci profesionálneho čistenia a impregnovania kože je potrebné kožu ešte navoskovať a vyleštiť. V prípade vyťahanej, vyblednutej farby (napríklad od slnka) treba aj prinavrátiť koži jej pôvodnú farbu. Taktiež je možné opraviť drobné poškodenia, trhlinky či škrabance a kožená sedačka tak získa pôvodný jednotný vzhľad.

Domáca starostlivosť o kožu

Pravidelnú údržbu koženej sedačky, či kožených prvkov v interiéri auta zvládnete aj sami. Na trhu sú dostupné profesionálne sady na čistenie kože a sady na opravu kože, ktorými môžete predĺžiť životnosť koženého poťahu. Raz ročne však odporúčame zveriť vaše kožené výrobky do rúk profesionálov.
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/dom%C3%A1ce-kreslo-n%C3%A1bytok-komfortn%C3%A9-3516450/