Ako mať v domácnosti čistý a zdravý vzduch?

V tejto ťažkej dobe poznačenej koronavírusom dbáme o to viac o kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Kým mimo domu musíme mať prekryté horné dýchacie cesty, v domácnosti to nie je nutné.
Ako ale mať v domácnosti čistý a zdravý vzduch?

Vetrajte správne

Prílev čerstvého vzduchu je pre kvalitu ovzdušia v domácnosti nevyhnutný. Mnohí ľudia ale podceňujú vetranie a nevetrajú správne. Pod správnym vetraním si predstavte výmenu vzduchu a určité pravidlá závislé od ročného obdobia. Kým v zime sa odporúča častejšie nárazové vetranie, v lete je potrebné ustriehnuť teploty a vetrať vždy len vtedy, keď nie sú teploty príliš vysoko a je možné vymeniť teplý vydýchaný vzduch za svieži.

Naučte sa preto vetrať správne a budete mať v domácnosti čistý a zdravý vzduch. V horúcich letných dňoch vetrajte skoro ráno, ideálne okolo piatej hodiny ráno. Ak v tomto čase chodievate do práce, nebude to pre vás problém. Vetrať sa môže aj o šiestej hodine rannej. Teploty však nesmú byť príliš vysoko.

Zatiaľ čo v iných interiéroch musíme nosiť respirátory, napríklad respirátory KN 95, doma sa tomu chvalabohu vyhneme.

Ak bývate na byte, dôkladne vetrajte kúpeľňové priestory vždy po kúpaní/sprchovaní. Dôležité je vetrať aj pri varení, kedy sa pary môžu zrážať a začnú vám rosiť okná. Automaticky sa tak bude zvyšovať vlhkosť v interiéri, čo je ideálne prostredie na rozmnoženie plesní.

Skúste čističku vzduchu

Ak chcete mať v domácnosti zdravý a čistý vzduch, odporúčame vám kúpiť si klasickú bielu čističku vzduchu. Biela čistička vzduchu dokáže zo vzduchu odstrániť prach, peľ, rôzne zvieracie alergény, cigaretový dym, baktérie, vírusy, spóry plesní, či napríklad organické chemické látky a pachy z domácnosti.

Takto sa zbavíte nielen vírusov, ale aj iného nebezpečenstva, ktoré ohrozuje vaše zdravie a zároveň tak znižuje kvalitu vzduchu. Odporúčame vám vyberať také čističky, ktoré majú vysokú účinnosť, ale zároveň majú aj nízku spotrebu energie.

 


Autor fotografie:Autor: 1989studio / Shutterstock.com