Piano, piano, piano.........

Piano, piano, piano.........


Viacerí ho obdivujeme, a keď počujeme jeho prekrásny zvuk, hneď nám to zodvihne náladu a zanechá v nás akýsi zvláštny, no veľmi príjemný pocit. Ak si prečítate nasledujúce riadky, možno sa dozviete niečo nové a zaujímavé.
 
Klavír(z lat. Claves= kľúče, klávesy) alebo hovorovo piano je rozmerný strunový hudobný nástroj. Jeho zvuk vzniká chvením strún, rozkmitaných úderom drevených kladiviek. Klavír môže byť používaný ako sólový i sprievodný nástroj, či ako súčasť orchestra.
Predchodca klavíra sa nazýva klavichord. Prvá písomná zmienka je z roku 1426. Funguje na princípe úderu kladivka na tangent, podobne ako u klavíra. Tento vynález spôsobil revolúciu v celej vetve nástrojov a ovplyvnil hlavne západnú hudbu. Po klavichorde bolo na prvom mieste čembalo, ktoré využíval najmä známy génius Johann Sebastian Bach. Po baroku nasledovali ďalšie hudobné obdobia a klavíru sa začala venovať čoraz väčšia pozornosť. Jeho rýchly rozvoj nastal v 30-tych rokoch 19. storočia, kedy získal podobu, akú si zachoval dodnes. Existovali hudobní skladatelia, ktorí skladali skladby takmer výlučne pre klavír, napr. Robert Schuman, Fryderyk Chopin(romantizmus). Dá sa povedať, že klavír je nástroj výsostne romantický. V tomto období sa nachádzal v pozícii, keď nemohol nechýbať v žiadnom meštiackom dome.
S príchodom modernej hudby klavír neodišiel do úzadia, práve naopak. Klavír je mimoriadne obľúbený nástroj, preto ho môžeme počuť vo viacerých hudobných štýloch, pre jeho vynikajúci zvuk, ktorý v mnohých ľuďoch evokuje zaujímavý pocit. Je to dokonalý hudobný nástroj, ktorý si zaslúži maximálnu úctu a pozornosť. Aktívna životnosť klavíra je v podstate neobmedzená.
Učiť sa hrať na klavíri je v mnohom dosť ťažké, vzhľadom na to, že človek musí koordinovať hru desiatich prstov na rukách. A to rozhodne nejde rýchlo a bez trpezlivosti a dobrého učiteľa. Napriek tomu je v umeleckých školách aj tak najviac populárny odbor : hra na klavír.
 
Historické klavíre si môžete poobzerať v Markušovciach pri Spišskej Novej Vsi. V zámku Dardanely majú po celý rok pre vás pripravenú expozíciu tých najkrajších a najstarších klavírov a ich predchodcov, ktoré sa podarilo zachovať takmer v pôvodnom stave a je možné na nich ďalej hrať i napriek ich veku.“
Martin Fečunda