Osud sveta je v pandích labkách

Animovaný príbeh pandy Po, ktorá sa stala majstrom bojových umení, teší malých aj veľkých divákov už desať rokov a dočkala sa filmového aj seriálového spracovania. Tretia sezóna obľúbeného seriálu Kung fu panda: Labky osudu prináša nové postavy aj dobrodružstvá. Nové pandie príbehy sledujte na televíznej stanici Minimax od 31. januára o 21:20 hod.

Keď štyri malé pandy narazia na tajomnú jaskyňu pod panďou dedinou a náhodou nasajú silu čchi od starobylých a silných bojovníkov kung-fu, známych ako Štyri súhvezdia, musia naplniť poslanie zachrániť svet od zlej sily. Medzitým sa Po stretne so svojou zatiaľ najväčšou výzvou - naučiť svoju partiu nezbedných detí, ako s novonadobudnutými schopnosťami zaobchádzať.

Ústredným bodom novej série sú nové postavy a talentovaní umelci, ktorí im prepožičiavajú svoje hlasy. Štyria nováčikovia sú deti z pandej dediny, niektoré z nich snívajú o tréningu pod legendárnym Poom a ďalší sú len „do počtu“. Na ich čele je energická Na Hai. Jej veľkým snom je stať sa majsterkou kung-fu, a čo sa jej nedostáva v zručnosti, to nahrádza odhodlaním a odvahou. Jej brat-dvojča Bao je nezbedník, ktorý zbožňuje kanadské žartíky a má talent na vyrábanie problémov. Štvoricu dopĺňajú nekonvenčná budúca kung-fu bojovníčka Jing a Fan Tong, milý a oddaný priateľ, ktorý mimochodom drží rekord za to, že je najväčším dieťaťom, aké sa kedy narodilo v pandej dedine. Ich odlišné osobnosti, ktoré sa často dostávajú do konfliktov medzi sebou navzájom, s Poom a dospelými v pandej dedine, pomáhajú vykresliť každú detskú vlastnosť a zároveň slúžia ako kontrast k neuveriteľným silám, ktorými zrazu disponujú.

Po a deti chcú poraziť svojho skorumpovaného učiteľa Jindiaa, ktorý je posadnutý túžbou získať mocnú temnú čchi. Na to budú musieť použiť kombinované sily Štyroch súhvezdí - Modrého draka, Čiernej korytnačky, Bieleho tigra a Červeného fénixa, založených na tradičnej čínskej astronómii.

Čo (ne)viete o pandách?

  •     Na rozdiel od animovaného Poa sú pandy vo voľnej prírode skôr lenivé zvieratá – trávia až 14 hodín denne spánkom, zvyšok času im zaberie hľadanie a konzumácia potravy.
  •     Panda veľká je symbolom Svetového fondu na ochranu prírody (World Wildlife Fund, WWF)
  •     V dôsledku postupujúceho narúšania ich prirodzených lokalít a veľmi slabej pôrodnosti (v zajatí aj v prírode) patrí k ohrozeným druhom.
  •     Darovanie pánd veľkých americkým a japonským ZOO tvorilo dôležitú súčasť diplomacie Čínskej ľudovej republiky v 70. rokoch 20. storočia a vytváralo prvé kultúrne výmeny medzi ňou a Západom. Dnes sa už na diplomatické účely nepoužívajú, namiesto toho ich Čína začala prenajímať na 10 rokov. Obvyklá taxa je 1 000 000 $ za rok a podmienka, že akékoľvek narodené mláďa patrí Čínskej ľudovej republike.
  •     Panda vyzerá na obrázkoch rozkošne, je však omnoho  väčšia, ako si myslíte. Dospelá panda váži viac ako 45 kilogramov a môže dorásť až do 1,5 metra.


Kung-fu panda: Labky osudu štartuje 31. januára o 21:20 hod. na televíznej stanici Minimax.