Hodinová história v niekoľkých minútach

Hodinová história v niekoľkých minútach

Koľko druhov hodín zvládnete vymenovať? Vedeli ste, kedy vznikol prvý hodinový strojček, že hodinky slúžia už niekoľko storočí aj ako investícia alebo vďaka komu ich nosíme na ľavom zápästí? Nebudeme vás dlho napínať a ideme rovno na to!

Hodiny staré ako čas

Čas sa ľudia snažili zmerať už odnepamäti, prvé náznaky pochádzajú z mladšej doby kamennej (zhruba 8 000 až 5 000 rokov pr. n. l.). Naši predkovia sa orientovali predovšetkým podľa pravidelných javov v prírode a merali tak hlavne väčšie časové úseky. Keď neskoršie nastala potreba rozdeliť deň na menšie časti, zamerali sa na pohyby Slnka. Aj preto môžeme za pradeda dnešných hodiniek považovať slnečné hodiny. Tento spôsob merania existuje už od roku 2000 pr. n. l. a vynašli ho starí Egypťania. Nie všade je ale stále tak slnečno, a tak bolo potrebné nájsť spôsob merania aj pre dni bez slnečných lúčov. Vtedy poslúžili našim predkom hodiny presýpacie a vodné, fungujúce na princípe hornej a spodnej nádoby. Avšak tie neboli príliš presné.  Naopak voskové hodiny pochádzajúce z Ázie boli tak prepracované, že nielenže zvládali pomerne presne určiť každú celú hodinu, ale naviac v sebe sviečka mala guličku, ktorá po dohorení vosku spadla a cinkla o misku. Môžeme ich teda považovať za prvé hodiny, ktoré čas nielen ukazovali, ale aj odbíjali.

Namiesto zlatých šperkov vreckové hodinky

Prvé mechanické hodiny poháňané závažím vznikli koncom 13. storočia a používali sa hlavne v orlojoch. Ľudia ale nemali čas chodiť sa dívať niekoľkokrát denne na hodiny na námestí, a tak sa už začiatkom 16. storočia začali vyrábať hodinky vreckové poháňané pružinkou. Tipnite si, kde započala prvá väčšia výroba vreckových hodiniek? Áno, je to Švajčiarsko. Veľkému rozšíreniu pomohol v roku 1541 zákaz nosenia ozdôb a zlatých šperkov, ktorý bol vydaný v švajčiarskej Ženeve. Miestny zlatníci sa preto sústredili na alternatívu, ktorou sa stali práve zlaté vreckové hodinky. Ľudia si ich tak často kupovali ako moderný doplnok, znak spoločenského statusu ale aj investíciu. V tejto tradícii môžeme pokračovať aj dnes. „Drevené hodinky od Českej mincovne sú nielen štýlové a každý kus je originál, ale taktiež obsahujú zlatú investičnú mincu Český lev, ktorá ani časom nestráca na hodnote,“ vraví Jaroslav Černý, manažér spoločnosti Česká mincovna.

Za náramkové hodinky vďačíme vojakom

V 17. storočí sa pridala sekundová ručička, roku 1861 bolo patentované ručné naťahovanie, a tak hodinky vydržali tikať oveľa dlhšie. S príchodom storočia pary vznikla ešte väčšia potreba neustále kontrolovať čas, a tak sa výroba hodiniek stále vylepšovala a rozbehla sa továrenská výroba vo veľkom, predovšetkým vo Švajčiarsku, Amerike a Nemecku. Od roku 1883 začalo obdobie experimentovania s hodinkami na baterky. A od nich to už bol len krôčik k tomu pripnúť si strojček na ruku. Prvý krát vznikli náramkové hodinky v roku 1904 pre potreby brazílskeho letca, masovo sa následne rozšírili vďaka vojakom, ktorí ich používali počas prvej svetovej vojny. A pretože väčšina z nich boli praváci, začali sa hodinky umiesťovať na ľavé zápästie, aby sa s nimi ľahšie manipulovalo.

Druh hodiniek spoznáte podľa pohybu sekundovej ručičky

V 50. rokoch sa začali vyrábať hodinky automatické, ktoré na naťahovanie využívali pohyb ruky – zastavia sa len vtedy, ak ich pár dní nenosíte. V 70. rokoch ich na nejakú dobu vytlačili hodinky elektronické s tzv. quartz pohonom na baterky – ich výroba bola výrazne lacnejšia, umožnili využitie displeja a pýšili sa aj väčšou presnosťou: zatiaľ čo mechanické hodinky majú odchýlku asi sekundu denne, u quartzových strojčekov sú to sekundy mesačne. Avšak sú taktiež menej kvalitné a pri rozbití je jednoduchšie kúpiť nové, než ich opravovať. Dnes sa využívajú oba typy pohonov, pričom mechanické sú drahšie a ide takmer o všetky luxusnejšie typy hodiniek. Quartz hodinky sú väčšinou ľahšie, menšie a spoznáte ich podľa sekavého pohybu sekundovej ručičky, ktorý býva často nepresný. Poslednou novinkou sú elektronické hodinky s automatickou synchronizáciou času pomocou rádiových vĺn alebo signálu GPS, ktoré majú odchýlku v radoch nanosekúnd za deň. Vývoj sa ale neustále posúva, a tak kto vie, čo na nás v dejinách času chystá budúcnosť...

Vedeli ste, že…?

  • Atómové hodiny fungujúce na frekvencii kmitania atómov čpavku alebo cesia, boli prvýkrát zostavené už v roku 1949. Samé si určujú čas, slúžia teda ako vzor pre všetky ostatné stroje a pri veľkosti krabičky od zápaliek majú odchýlku jednej sekundy za 10 tisíc rokov.
  • Najdrahšie hodinky sveta sa predali v roku 2016 za 11 miliónov €. Šlo o nerezové hodinky Patek Philippe 1518 z roku 1934, pochádzajúce samozrejme zo Švajčiarska.
  • U väčšiny hodiniek vystavovaných v obchode nájdete ručičky v polohe za 10 minút dve hodiny, alebo 10 minút po desiatej. Je to preto, že ručičky pripomínajú úsmev a zákazníkovi sa budú podvedome viac páčiť.

TIP: Dizajnové drevené hodinky v spojení so zlatom

Hodinky nemusia byť len pomôckou, vďaka ktorej máte prehľad o tom, aký je čas. Pokiaľ hľadáte štýlový módny doplnok, ktorý je ešte ku všetkému praktický a originálny, hodinky Desert so zlatou mincou Český lev 2022 sú tým pravým. Tento jedinečný kúsok s unikátnym dizajnom vznikol v spolupráci Českej mincovne so značkou Wooden Land.

A v čom sú tieto hodinky iné ako ostatné? Náramok hodiniek je vyrobený z gréckeho olivovníka a tmavé telo z bahenného duba. Každé hodinky sú teda úplným originálom vďaka svojej neopakovateľnej štruktúre. Ciferník je zdobený motívom orlice, ktorá je dozdobená zlatou investičnou mincou Český lev. Okrem toho, že ide o štýlový módny doplnok, sú hodinky aj investíciou, keďže zlato nestráca na svojej hodnote.

Hodinky s rozmermi 41x52x10 mm zaobstaráte za cenu 404,70 € na e-shope www.ceskamincovna.sk alebo v kamenných predajniach Českej mincovne.