Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Bojíte sa tmy? Buďte ako Batman a premeňte strach na silu

Existujú doslova tisícky fiktívnych superhrdinov a darebákov. Len samotné komiksové vydavateľstvo Marvel ich má v zozname sedemtisíc a konkurenčný DC viac ako desaťtisíc. Pritom popularita niektorých hrdinov a zloduchov rastie, zatiaľ čo iní postupne upadajú do zabudnutia. Najzaujímavejším z tých populárnych je určite Batman alias Bruce Wayne. Vďaka stanici AMC si  teraz môžete pripomenúť trojicu kultových filmov, v ktorých netopierí hrdina zachraňuje Gotham City.

Batman je pôvodne komiksová postava, ktorú vytvorili umelec Bob Kane a spisovateľ Bill Finger v roku 1939. Spolu so Supermanom je ikonickou postavou DC Comics a jedným z najslávnejších superhrdinov. Batmanovo alter ego je Bruce Wayne, americký miliardár, playboy a filantrop, ktorý sa po smrti svojich rodičov rozhodol v maske netopiera bojovať so zločinom v meste Gotham City. Na rozdiel od mnohých podobných superhrdinov Batman nemá nijaké superschopnosti, je však fyzicky a kondične veľmi zdatný a disponuje vyspelou technológiou.

O Batmanovi doteraz vzniklo množstvo hraných aj animovaných televíznych seriálov a kinofilmov. Najmä vďaka úspechu filmových spracovaní z dielne režisérov Tima Burtona a Christophera Nolana je Batman najvýnosnejším filmovým superhrdinom všetkých čias. Je zrejmé, že myšlienka a postava Batmana boli využité na niečo, čomu ľudia na celom svete veria a páči sa im to.

Batman ako vzor

Každý z nás už niekedy pocítil strach. Je to silná emócia, ktorá človeka dokáže paralyzovať a vypnúť  najzákladnejšie funkcie ľudského tela a mysle. Ľudia sa celý svoj život snažia pred strachom uniknúť, alebo ho prekonať. Batman je pravý opak. Svoj strach prijíma a potom ho obráti proti tým, ktorých chce priviesť k spravodlivosti.
Na myšlienke premeniť paralyzujúci strach na silu je niečo veľmi príťažlivé. Týmto spôsobom Batman presahuje hranice a rasy. Všetci ľudia majú strach a všetci ľudia si želajú, aby sa tento strach využili na to, aby sa stali silnejšími.

Bojovník proti strachu

S Batmanom sa dá identifikovať aj vďaka tomu, že bojuje proti archetypálnemu strachu z tmy. Slávny psychológ Carl Jung hovoril o archetypoch a kolektívnom nevedomí. Takto opísal, koľko ľudí na celom svete má podobné obavy a intuitívne reakcie. Medzi najsilnejšie archetypy, ktoré existujú na celom svete, patrí strach z neznámeho alebo z tmy. Je to vlastne strach z „bubáka“ - stvorenia, ktoré žije v tme a existuje, aby ublížilo tým, ktorí sú vo svetle. Batman je archetyp strachu - stvorenia, ktoré sa zakráda temnotou, ale ktorého sa nevinní ľudia nemusia báť. Práve naopak, bude ich chrániť.


Čo ste o Temnom rytierovi nevedeli

    • Meno Batmanovho tajného alter ega, Bruce Wayne, je inšpirované dvoma historickými postavami: prvým je škótsky národný hrdina Robert Bruce a druhým Mad Anthony Wayne, hrdina americkej revolúcie.
    • Na Victoria University v Kanade je možné zapísať sa do kurzu s názvom „Batmanológia“.  Popis kurzu znie: „Extrémna škála prispôsobivosti ľudského tela, skúmaná na príklade života Maskovaného bojovníka.“
    • Hoci dnes je všeobecne známy jeho postoj nezabíjať svojich protivníkov, Batman bol pôvodne ozbrojený pomstiteľ, ktorý v komiksových časoch svojich nepriateľov nielen strieľal, ale hádzal ich aj do kadí s kyselinou, lámal im väzy kopmi z karate a vešal ich zo svojho bat-lietadla.
    • Vôbec prvý film o Batmanovi režíroval v roku 1964 Andy Warhol. Mal názov Batman Dracula. Bol však vyrobený bez súhlasu DC Comics a všetky kópie filmu okrem niekoľkých obrázkov sa stratili.
    • Spoluautor Batmana, spisovateľ Bill Finger, povedal, že na názov Gotham City prišiel tak, že otvoril telefónny zoznam a náhodne položil prst na "klenotníctvo Gotham."
    • Batmanove uši sú skryté projektily, ktoré nepriateľa zasiahnu ako ostré žiletky.
    • Ben Affleck je jediný herec, ktorý bol Batmanom aj Supermanom. Hrdinov si zahral v dvoch rôznych filmoch - Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti a Hollywoodland.
    • Inšpiráciami pre vytvorenie postavy Batmana boli španielsky pomstiteľ Zorro, akčný hrdina Shadow a Dracula.
    • Robina zabili fanúšikovia. Áno, to bol Joker, ktorý ubil Jasona Todda alias Robina páčidlom a nechal ho zomrieť pri výbuchu, ale boli to fanúšikovia, ktorí v ankete DC Comics hlasovali, aby zomrel. V telefonickom prieskume bolo za Robinovu smrť 5 343 fanúšikov, 5271 ich bolo za to, aby žil.

Batman sa na naše obrazovky vracia vďaka televíznej stanici AMC. Niektoré z jeho najznámejších príbehov si môžete pozrieť v najbližších dňoch. Batman sa vracia v réžii Tima Burtona z roku 1992 s Michaelom Keatonom v hlavnej úlohe a ikonickou Catwoman v podaní Michelle Pfeiffer sledujte 18.4. o 18:25 hod. Batman bojuje proti zločineckej bande cirkusových artistov pod vedením fyzicky deformovaného Oswalda Cobblepota, prezývaného Tučniak.
V Batmanovi navždy (1995) od Joela Schumachera sa Val Kilmer ako Batman postaví gaunerom s menami Dve tváre a Hádankár. Dve tváre bol pôvodne prokurátor Harvey Dent, ktorému polovicu tváre postriekala kyselina. Hádankár, Edward Nygma, pracoval pôvodne pre Brucea Waynea v jeho spoločnosti, ale je to skôr šialenec ako vedec. Sledujte 21.4. o 20:30 hod. na AMC.
Film Batman a Robin (1997) režíroval opäť Joel Schumacher. Temného rytiera tentoraz stvárnil George Clooney, ktorý bojuje proti najhoršiemu nebezpečenstvu: ľadový Mr. Freeze (Arnold Schwarzenegger) a jedovatá Poison Ivy (Uma Thurman) ohrozujú mesto. Batman musí ochrániť Gotham City pred príkrovom večného ľadu, pomáhajú mu v tom kamarát Robin (Chris O'Donnell) a krásna Batgirl (Alicia Silverstone). Sledujte 30.4. o 20:30 hod. na AMC.