Bylinky z okenného parapetu:  Dochutia pokrmy i oživia interiér

Bylinky z okenného parapetu: Dochutia pokrmy i oživia interiér

Nie každý má to šťastie a vlastní záhradku. Pestovať bylinky však možno aj v byte. Kuchyňu oživia a rozvoňajú. Nehovoriac o chuti, ktorú dodajú pokrmom.

Bylinky sa dajú pestovať na okennom parapete po celý rok, no treba dodržiavať niekoľko pravidiel. Jednou z najdôležitejších zásad pri pestovaní rastlín je dostatok svetla. V tmavej kuchyni sa im dariť nebude. Vyhnite sa však priamemu slnečnému žiareniu a príliš vysokým teplotám. Za optimálne sa považuje teplotné rozpätie okolo 15 až 20 stupňov Celzia.

Mnoho začínajúcich pestovateľov si kladie otázku, ako často bylinky zalievať. Môžete tak urobiť každý deň, ale s množstvom vody to nepreháňajte. Samozrejme, najlepšia je odstáta voda. Väčšina byliniek sa vám poďakuje aj vtedy, ak ich budete aj pravidelne rosiť.

Ako je to s hnojením? Väčšina byliniek nevydrží na parapete dlhšie ako rok. Preto skúsení záhradkári hnojenie neodporúčajú. Kupovaným hnojivám sa teda vyhnite. Ak máte potrebu bylinky prihnojiť, využite napríklad výluh z pŕhľavy dvojdomej.

Ktoré sú vhodné na pestovanie v interiéri?

Na okennom parapete sa bude dariť napríklad bazalke. Lístky tejto rastlinky sú stvorené na dochutenie rozličných pokrmov, ale aj na prípravu čaju. Prinesie úľavu od bolesti žalúdka i od nadúvania. Po bazalke siahnite aj vtedy, keď ste v strese. Obklady z tejto liečivej rastliny a koreniny zároveň možno použiť na opuchy.

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať vhodné, opak je pravdou. V interiéri možno pestovať aj pažítku. Čerstvá pažítka je pochúťkou, ktorá je ideálna na chlieb a pečivo, do nátierok i šalátov. Je bohatá na vitamín C a aj vitamín B2. Aj pažítka ako korenina pomáha pri ťažkostiach s trávením. Pokojne ju použite v jedlách, do ktorých dávate cibuľu. Pozor však na tepelnú úpravu, pri ktorej sa niektoré živiny strácajú.

Ďalšou skvelou liečivou rastlinou, ktorá zároveň dochutí pokrmy je rozmarín. Ako jedna z mála rastliniek sa v byte pestuje aj kvôli kvetom a krásnej vôni. Rozmarín je obľúbenou koreninou v talianskej kuchyni. Siahnite po ňom i vtedy, keď sa cítite unavene, pretože má povzbudzujúce účinky. Pozitívne pôsobí aj na tráviaci trakt a eliminuje nadúvanie.

Výhodou žeruchy je to, že po krátkom čase od zasadenia, môžete „zberať“ úrodu. Čo všetko v tejto drobnej zelenej rastlinke nájdete? Okrem vitamínu C, B je to aj železo, horčík či draslík. Žerucha je výborný spôsob, ako posilniť imunitný systém. Do jedálnička ju pridajte i vtedy, keď chcete svoje telo prečistiť.

-w-