4 bylinky, ktoré si poľahky dopestujete doma

4 bylinky, ktoré si poľahky dopestujete doma

Nemáte doma záhradu, ale chceli by ste mať k dispozícii čerstvé bylinky do jedál či na prípravu čaju? Začnite nenáročnými a skvelo využiteľnými bylinkami, ktorým sa bude skvelo dariť aj na balkóne či okennom parapete.

1. Nenáročná bazalka

Ak patríte k úplným začiatočníkom, svoje balkónové záhradkárčenie začnite s pestovaním bazalky. Bazalka je svetlomilná a teplomilná, myslite na to, keď jej budete vyberať vhodné miesto. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a zastrihávanie, aby bola košatá. Lístočky je najlepšie zbierať v čase pred kvitnutím. Čerstvú bazalku môžete pridať do šalátov, pripraviť si z nej chutné bazalkové pesto, alebo ju pridať do cestovín, polievok či na pizzu. Skvelo sa hodí k rajčinám. Takisto môžete lístky usušiť pri teplote maximálne 35 stupňov a uložiť na zimu. Aké sú jej pozitívne účinky? Tak napríklad podporuje trávenie a činnosť látkovej výmeny a pôsobí upokojujúco. Teda siahnite po nej vtedy, keď ste v strese alebo vás bolí hlava.

2. Aromatický rozmarín

 Aj rozmarín možno pestovať na balkóne, hoci niekedy dosiahne výšku až dva metre. Pri pestovaní rozmarínu to netreba preháňať so zalievaním. Ak chcete mať bohatú úrodu, tak mu doprajte kvalitnú pôdu, ktorá je plná živín. Avšak vydrží aj v menej kvalitnej, pretože ide o nenáročnú rastlinu. Rozmarín je výborný v kuchyni, pretože jedlám dodá skvelú arómu a navyše podporí trávenie. Má priaznivý vplyv na nervovú sústavu. Využiť ho možno aj v domácej kozmetike, na prípravu kúpeľa alebo vlasových kúr.

3. Vďačná mäta

Mäta prieporná je vďačná bylinka, ktoré sa skvelo darí aj v kvetináči. Veľmi rýchlo sa rozrastá, takže vám môže poskytnúť naozaj bohatú úrodu. Doprajte jej však tieň a hojnú zálievku. Obľubuje hlinito-piesčitú pôdu. Z mäty si môžete počas leta pripraviť osviežujúci nápoj s ľadom, cukrom a citrónom, pridať ju do šalátov či dezertov, poprípade si z nej urobiť čaj na lepšie trávenie či zlepšenie nálady. Poradí si so stresom i bolesťami hlavy.

4. Nenápadná žerucha

Žerucha siata sa výborne hodí na chleba alebo do šalátov a nátierok. Používa sa vždy čerstvá. Takisto patrí do kategórie nenáročných rastliniek. Drobné semienka vyklíčia už po dvoch či troch dňoch. Vatu alebo zeminu je však potrebné udržiavať stále vlhkú. Táto rastlinka je výborná na zlepšenie trávenia i zahnanie hladu, pretože obsahuje chróm. Nemožno opomenúť obsah železa, ktoré je prevenciou anémie. Celkovo je vhodná na posilnenie imunity.

-w-