FATSIA JAPONSKÁ  (FATSIA JAPONICA)

Pochádza z Japonska. Patrí do čeľade arálkovitých - Araliaceae. Má veľké, lesklozelené listy. Je nielen veľmi dekoratívna, ale aj odolná. Okrasnou je najmä v chladnejšich, svetlých, dobre vetraných miestnostiach, kde dorastie do výšky 1 m.

V teplejších oblastiach ju môžeme pestovať aj na terasách a kvetinových záhradách, kde vytvára pomerne veľký, do 2 m vysoký a široký ker. Obyčajne kvitne iba vonku, alebo na trvalom stanovišti v skleníku. Chumáče bielych kvetov bez vône sa objavujú na jeseň alebo začiatkom zimy.
Fatsia japonská je stredne náročná na svetlo. Priame slnečné žiarenie neznáša. Obľubuje teplotu 10 až 12 °C.  Vyššie teploty ako 18 °C neznáša. Pri vyšších teplotách vo vykurovanej miestnosti jej opadajú listy a rastlina sa deformuje. Lepšie znáša zjmu. Prežije aj pokles teploty na 1 až 0 °C .
Stredne náročná je aj na vodu. Dôležité je, aby zemina v črepníku nepreschla. Cez leto zalievame tak, aby zemina bola neustále vlhká - 1 až 2 krát do týždňa. V zime zalievame menej. Veľmi vhodné je aj rosenie nadzemných častí rastlín bezchlórovou vodou. V období rastu prihnojujeme rastlinu kvapalným hnojivom.
Fatsiu japonskú rozmnožujeme zo semien, čo je v bytových podmienkach pomerne náročné. Pokúsiť sa o rozmnožovanie môžeme aj 8 až 10 cm dlhými odrezkami. Vhodný na rozmnožovanie je vrchol výhonka alebo stonka najmenej s dvomi pármi zdravých listov s rastovým vrcholom. Zeminu so stonkami výdatne zalievame a prikryjeme plastickou fóliou. Pri teplote 14 °C môžeme dobre rastúce odrezky po 22 dňoch presadiť do črepníka. Dôležité je, aby zemina počas rozmnožovania nepreschla.
Na začiatku vegetačného obdobia - na jar, je vhodné rastlinu presádzať. Dôležité je presádzanie, keď je črepník "naplnený" koreňmi. Rastlina vyžaduje zeminu so slabo kyslou reakciou s väčším obsahom hliny a menším obsahom rašeliny a kompostu.
 
i.R.