Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Jarné bylinky, ktoré si musíte nazbierať!

Keď sa začnú predierať prvé jarné lúče, okamžite si spomenieme, aké úžasné by bolo dostať sa opäť do formy. Vonku cítiť príjemné teplo a nikto netúži vysedávať medzi štyrmi stenami. Je však náročné po zime prebudiť v sebe vitalitu, keď sme svoje telo zaťažovali ťažkými, dlho stráviteľnými jedlami. Tie nám koniec koncov prispeli len k oblejším krivkách. Nie je to pocit, ale skutočnosť - nadišiel čas na detoxikáciu organizmu!

 Prečo hľadať riešenia na obnovu našich síl v doplnkových tabletách či v rozpustných práškoch. Lepšie pre svoje telo učiníte, keď si naplánujete menšiu prechádzku v prírode a nazbierate za hrsť liečivých jarných byliniek. Každá z nich pôsobí na iný mechanizmus v tele, no ich spoločným menovateľom je vylúčiť odpadové látky a toxíny.

  • Prvosienka jarná

Buďte prví, kto si vo vašom okolí nazbiera užitočnú prvosienku jarnú. Prvosienka potrebuje pre svoj zdravý vývin slnečné miesta. Nie je však výnimkou, že ju nájdete na vlhších priestranstvách, no ak si nie ste istí, vždy majte pri sebe užitočného (knižného)sprievodcu.

Z prvosienky je najzdravší kvet s kalichom. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Pôsobí detoxikačne, protizápalovo, upokojujúco a antidepresívne. Je účinná pri liečbe migrén a dýchacích ťažkostí.

  • Sedmokráska

Potrebujete uzdraviť svoju pleť, trápi vás akné, kruhy pod očami či iné nedostatky na tvári? Odporúčame vám odvar zo sedmokrásky, po ktorej už určite nebudete mať pochybnosti, či vás ľúbi alebo neľúbi.

  • Podbeľ lekársky

Nestihli ste po zime zastaviť kašeľ, usádzanie hlienov alebo poznáte niekoho v okolí, koho trápi bronchitída či astma? Nazbierajte mu malú kytičku podbeľu lekárskeho. Má bohaté zastúpenie účinných látok v boji proti dýchacím ťažkostiam. Okrem toho zrýchľuje metabolizmus a regeneruje pokožku. Má hojivé účinky, používa sa pri liečbe zápalov, vredov a menších rán.

  • Púpava, žihľava

Výbornú prevenciu proti zápalom a celkovému vyčerpaniu organizmu zaznamenáte aj po detoxikačnej kúre z púpavy lekárskej. Poznáme ju všetci, no len málokomu napadne pripraviť si z nej odvar.

Neodporúčame ju trhať v blízkosti ciest, na trávniku pri sídliskách a všade tam, kde je priestor viac znečistený. Ideálnou voľbou sú stále lúky a lesy. Púpava pôsobí ozdravujúco na naše trávenie aj vyplavovanie škodlivín z krvi. Podobné účinky má aj odvar zo žihľavy dvojdomej. Priaznivo pôsobí na emočné zdravie, je jedným z najlepších jarných antioxidantov, ktoré si zaslúžia našu pozornosť.

Pripomíname, že k prírode sa nikdy nesprávame malicherne a povýšenecky. Nezanechávajte po sebe žiadnu spúšť! Aj keď si chcete nazbierať zopár zdravých byliniek, berte vždy len toľko, koľko aj budete schopní zužitkovať. Žiadna detoxikačná kúra by nemala trvať totiž dlhšie než mesiac.

Tatiana
 
  
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/p%C3%BApava-%C5%BElt%C3%A1-tr%C3%A1va-podbe%C4%BE-jar-843682/