Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Izbové rastlinky, ktoré skvelo prečistia vzduch

Trávite veľa času doma alebo v kancelárii? Zvoľte si izbové rastlinky, ktoré interiér zútulnia a zároveň majú schopnosť prečistiť vzduch od rozličných škodlivín tak, že ich jednoducho absorbujú.


1. Dominantné a užitočné palmy
Do interiéru patrí hneď niekoľko paliem, ktoré si skvelo poradia so škodlivými látkami v domácnosti. Výbornou voľbou je napríklad datľovník laoský. Zatočí s  bežnými nečistotami i s nebezpečným xylénom. Umiestnite ho na teplé a svetlé miesto.
Ak bývate v paneláku, kde je v zime nepríjemne suchý vzduch, stavte na rastlinu Chamaedorea seifrizii. Do tretice si do domácnosti zaobstarajte palmu arecu, ktorú možno pokojne nazvať továrňou na výrobu kyslíka. Do priestoru prinesie závan sviežosti, avšak musíte ju pravidelne zalievať. Vyhovuje jej vlhká zemina.


2. Vzduch zvlhčujúci lopatkovec
V miestnosti ho určite neprehliadnete, pretože má veľké a lesklé listy. Ak sa oň budete dobre starať, z času na čas vás poteší aj bielymi kvetmi. Lopatkovec sa hodí do miestností, kde je často nepríjemný suchý vzduch. Takisto absorbuje alkohol, acetón, benzén i formaldehyd. Bezchybným vzhľadom vás odmení vtedy, keď mu doprajete bohatú zálievku. Nevyhovuje mu priame slnko, uprednostňuje skôr polotieň.


3. Fikus zneškodní nežiaduce látky z pracích prostriedkov
Existujú stovky druhov fikusov, ktoré sa od seba vzhľadovo odlišujú. Aj preto je táto izbová rastlina taká obľúbená. Fikus je stvorený do miestnosti, kde často sušíte bielizeň. Avšak potrebuje dostatok svetla a vhodnú zálievku. Nie každému sa podarí vypestovať krásny fikus, pretože ide o citlivejšiu rastlinku, ktorá si vyžaduje skúsenejšieho pestovateľa. Pre začiatočníkov sa však hodí napríklad fikus elastica.


4. Nenápadná aloa
Alou sa jednoducho oplatí mať doma v kvetináči. Väčšinou ju poznáme ako pomocníčku pri hojení drobných raniek a popálenín. Menej sa o nej vie, že je skvelá aj na prečistenie vzduchu.


5. Nenáročný brečtan popínavý
Brečtan je izbová rastlina, ktorú ocenia pestovateľskí začiatočníci, ale i tí, ktorí k rastlinám nemajú vrúcny vzťah, ale chcú mať doma zeleň. Brečtany sú totiž veľmi prispôsobivé. Keďže rastú veľmi rýchlo, treba ich zastrihávať, aby sa pekne rozvetvili. Inak žiadnu špeciálnu starostlivosť nepotrebujú.


6. Roztomilá bromélia
Počas kvitnutia sú bromélie naozaj krásne, avšak aj po odkvitnutí sú milou a užitočnou súčasťou domácnosti. Ako sa o ne starať? Väčšinou vyžadujú dostatok svetla, príjemných 20 stupňov Celzia a vlhkejší vzduch.


-w-