Darčeky baľte originálne, bez stresu a nezabudnite ani na životné prostredie

 Vianoce sú za dverami a k nim neodmysliteľne patria aj povinnosti, spojené s balením vianočných darčekov. Nechávate balenie darčekov vždy až na poslednú chvíľu a darčeky balíte až na Štedrý deň ráno? Skúste to zmeniť, užite si Vianoce naplno a darčeky budete mať šancu zabaliť originálne, a navyše s ohľadom na životné prostredie. Prinášame niekoľko tipov, ako na to.
 
„Nezabalený darček stráca svoje kúzlo. Krása darčekov spočíva v samotnom nadšení, ktoré sa pekným obalom umocňuje, aj keď obdarovaný tuší, čo sa v ňom ukrýva,“ hovorí Gabriela Fabianová zo spoločnosti RAJA. „Psychológia obalov je dnes veľmi dôležitá a na prvý pohľad nevzhľadný darček dokáže celý zážitok pokaziť,” dodáva Fabianová.

Začnite včas!

Určite nenechávajte balenie darčekov na poslednú chvíľu. Pokiaľ na balení jedného darčeka máte len niekoľko minút, je jasné, že sa nepodarí podľa vašich predstáv a na nepodarené pokusy vyplytváte zbytočne viac papiera, než je treba.
 
Skúste iný prístup a darček zabaľte hneď, ako si ho donesiete domov. To vám dá viac priestoru na originalitu a starostlivosť. Nápadom sa medze nekladú, ale chybu určite neurobíte, keď stavíte na prírodný papier, ktorý môžete originálne polepiť, alebo jednoducho ozdobiť vetvičkou čečiny alebo imelom. Darček navyše môžete doplniť o ručne vyrobenú personalizovanú menovku.

Hrajte sa a recyklujte!

Aj napriek tomu, že si nezabalený darček nedokážeme predstaviť, mali by sme myslieť aj na životné prostredie. Baliaci papier väčšinou žije „krátkym životom” a pestrofarebné rolky skončia ešte večer v koši.
 
Aj ekologicky zabalené darčeky môžu vyzerať krásne a originálne, stačí zapojiť trochu predstavivosti. Najlepšie je samozrejme siahnuť po materiáloch, ktoré už doma máte a hľadáte pre nich ďalšie využitie. Zrecyklovať môžete napríklad staré darčekové alebo papierové nákupné tašky. Ozdobiť ich môžete pomocou ústrižkov baliacich papierov, do ktorých už nič nezabalíte, a je škoda ich vyhodiť.

Tip!

Aj baliaci papier a darčekové tašky môžu byť eko. Stačí si dať pri nákupe pozor. „Najlepšie je samozrejme zvoliť štandardný ekologický hnedý papier, ktorý je 100 % recyklovateľný. Vždy je dobré sa pozrieť, či majú papiere FSC certifikáciu, ktorá zaručuje, že je papier vyrobený z dreva zo šetrne obhospodarovaných lesov,” radí Gabriela Fabianová zo spoločnosti RAJA, ktorá sa špecializuje na obaly.

Darčeky baľte originálne, bez stresu a nezabudnite ani na životné prostredie

Obal ako súčasť darčeka? Prečo nie?

Veľmi zaujímavá je japonská technika furoshiki, teda balenie darčekov do štvorcového kusu látky. Vhodný je v podstate akýkoľvek štvorcový kus textílie - obrúsku, peknej šatky alebo napríklad plátennej tašky. Tento spôsob je jednoduchý a úhľadne zabalíte aj neforemné darčeky. Obdarovaný navyše dostane hneď dva darčeky v jednom!
 
Pokiaľ nepatríte medzi tvorivé tipy, skúste ako alternatívu baliaceho papiera zvoliť peknú krabičku, ktorá následne môže poslúžiť ako skrýša na drobnosti alebo šperkovnica.

Potešte svojich blízkych aj na diaľku

Dnešná doba zmenila podobu Vianoc a bohužiaľ príliš nenahráva veľkým návštevám k rodinám. To ale neznamená, že ich nemôžete obdarovať aj na diaľku. Dohovorte si večerný video hovor a rozbaľte si darčeky spoločne. Pri odosielaní majte na pamäti, že darček musíte zabaliť tak, aby sa v ňom nič nepoškodilo. Myslite ale aj na estetickú stránku.
 
 „Pri odosielaní najmä krehkých darčekov je potrebné, aby bol napríklad pohár starostlivo obalený a zaistený tak, aby sa v krabici nehýbal,” radí Gabriela Fabianová. „V darčekovom balení je najlepšie staviť na hodvábny papier, alebo takzvaný sizzlepak, ktorý vyzerá pekne a zároveň účinne tlmí nárazy,“ dodáva.

Tip!

Niekedy je lepšie darček objednať a nechať ho odoslať priamo obdarovanému. E-shopy si dávajú s obalmi čoraz viac záležať a vám odpadne starosť navyše.
Autor fotografie:www.pixabay.com