Zaujímavé tipy, ako spoznávať Slovensko na dvoch kolesách!

Letná sezóna je už skoro vo svojom finále a vy máte stále málo zážitkov z tohto dovolenkového obdobia? Typického relaxu ste si užili až príliš a teraz by sa patrilo poriadne sa rozhýbať? Užite si výhľad z bicykla, spoznávajte svoj kraj za každého počasia a užívajte si aj ďalšie alternatívne výlety.

Cyklodovolenky môžete absolvovať len po svojom blízkom okolí a vydať sa na túru do „slabých“ 30 km. Iní sa rozhodnú pre viacdňové trasy, rezervujú si ubytovanie, navštívia blízke historické pamiatky a rôzne sezónne atrakcie, na ktoré budú spomínať až do ďalšieho leta. Presne pre tieto výhody vám odporúčame poriadne šliapnuť na pedále!

Od západu na východ

Ak je vaším rodným krajom Bratislava a jej blízke okolie, odporúčame vydať sa k Malým Karpatom. Sú určené na pešiu turistiku, ale aj na cyklotúry s rôznou náročnosťou a dĺžkou trvania. Cyklotrasy sú zväčša zamerané na adrenalínový downhill, no na svoje si prídu aj rodiny s deťmi. Začneme zľahka, na príjemnej asfaltovej ceste.

Vhodnou trasou je od Železnej Studničky smerom k Bielemu Krížu. Očakávať môžete len mierne stúpanie. Tento výlet si mnohí nadšenci spájajú s trasou po okruhu Medených Hámrov smerom na Lozorno. Trasa je zjazdná, turisticky obľúbená najmä pre krásne prostredie priehrady a blízkeho Devínu. Pozor, Malé Karpaty sú známe vychýrenými lesoparkmi a single trailmi, ale pre skúsenejších cyklistov. Nachádzajú sa (na Bielom Kríži), ale aj na blízkej Cerovej dráhe.

Devínska krása

V súvislosti s cyklotúrami nemožno túto oblasť vynechať.  Ak hľadáte tip na jednoduchú trasu s kvalitnou infraštruktúrou a bez náročných kopcovitých terénov, vyberte sa od Starého mosta cez úsek Vodárenského múzea. Trasa je dlhá necelý 50 km. Vyrážate v Sade Janka Kráľa smerom na most Lafranconi. Cez most sa dostanete na druhú stranu Dunaja a prechádzate Karlovskou zátokou.

Tá je dobrým miestom na oddych a občerstvenie. Potom už od Vodárenskej záhrady postupujete náročnejším a frekventovanejším úsekom k hradu Devín. V malej dedinke popri Dunaji je „mini“ cyklochodník, ktorý vás privedie až do cieľa!

Liptovské výhľady

Aj okolie Liptova je bohaté na prírodné skvosty. Vidieť ich zo sedadla svojho bicykla je úplne iným zážitkom. Ten si doprajte napríklad na trase v podhorí Nízkych Tatier (napr. od Závažnej Poruby) cez Poludnicu a Jánsku dolinu. Trasu však odporúčame absolvovať na dobre vybavenom horskom bicykli a vo funkčnom termo oblečení (premenlivosť počasia). Trasa trvá približne 2,5 až 3 hodiny a je obľúbenou práve preto, že na viacerých úsekoch lemuje tok rieky Váh.

Zaujímavé tipy, ako spoznávať Slovensko na dvoch kolesách!

Spiš a jeho nároky na cyklistov

Spiš má vyše 100 cyklotrás a ďalších miest na perfektný rodinný výlet. Do nášho výberu zaraďujeme náročnejšiu, ale na výhľady bohatú trasu cez Spišskú Maguru. Už len štart za obcou Ždiar vám ponúka možnosť navštíviť areál Strednica (lyžiarske a zábavné centrum) a cez Magurské sedlo si užívať výhľady na Belianske Tatry. Rátajte s nespevneným povrchom a trasou dlhou približne 20 km.

Zaujímavé tipy, ako spoznávať Slovensko na dvoch kolesách!

...Po dlhej túre aj jedno osvieženie na Tokaji!

Nádherná južná oblasť Slovenska je skvelou príležitosťou na cyklotúru aj počas posledných slnečných dní. Tokaj nie je len známou vinohradníckou oblasťou, ale aj tichým prírodným a vysoko kultúrnym územím. Najznámejšou trasou je od obce Čerhov do Viničiek. Trasa je dlhá 22 km a patrí k menej náročným. Z obce Viničky môžete postupovať popri hrádzi rieky Bodrog, alebo sa dostať do obce Zemplín a pokračovať až k slovenskému moru (na Šíravu).   

Tatiana