Výlety s deťmi na slovenské hrady a zámky

Strašidlá na Bojnickom zámku, duch hradu Likava či poklad na Hrušovskom hrade. Vezmime deti na slovenské hrady a zámky a priblížme im históriu pre ne zaujímavým spôsobom.

Hrady pre deti je druhým dielom slovenskej trilógie o detskom spoznávaní hradov. Ako uvádza autor Daniel Kollár, „kým v prvej časti sme sa venovali detskému poznávaniu hradov západného Slovenska, druhý diel ponúka viacero zaujímavých námetov na výlety k najnavštevovanejším hradom stredného Slovenska.“

Výlety s deťmi na slovenské hrady a zámky25 hradov stredného Slovenska
Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková si svojimi ratolesťami prešla a zmapovala 25 hradných lokalít stredného Slovenska, ktoré patria k najzaujímavejším miestam predovšetkým z hľadiska detí. Spracováva ich zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom a predstavuje tak detskému čitateľovi a jeho rodičom nielen zaujímavé zákutia hradov, ale aj ich okolia.
Podľa slov spoluautorky Viery Polákovej, mamy dvoch dcér-dvojičiek Lenky a Hanky (ešte v predškolskom veku), „výlety sú vhodné na návštevu a trávenie voľného času pre celé rodiny s deťmi a zároveň hravou formou prehlbujú poznanie o histórii hradov a javoch, ktoré sa tu odohrávali.“
Druhý zo spoluautorov Daniel Kollár absolvoval hradné výlety so svojim päťročným vnukom Adamkom a podľa jeho slov „zaujmú všetky deti od troch do pätnásť rokov aj vďaka rôznym povestiam, legendám či rozprávkam, ktorým sú texty priam „prešpikované“ a deťom lepšie priblížia život na hradoch.“

Povesti a rozprávkové bytosti
V knižke nájdete 25 hradných výletov stredného Slovenska a niekoľko ďalších tipov na zaujímavé miesta v bezprostrednom okolí týchto hradov. Každé predstavenie hradu začína úvodnou povesťou o hrade, pokračuje opisom hradu a úryvkami z jeho histórie, a končí rôznymi perličkami a zaujímavosťami z jeho prostredia. Deti tu nájdu aj rozprávkové postavičky, v ktorých pre chlapcov nechýbajú rytieri, králi či duchovia a pre dievčatá princezné a víly.

Maľovaná mapa
Doplnkom knihy je maľovaná mapa stredného Slovenska so zakreslenými hradmi a naznačenými výletmi. Jej súčasťou sú aj okienka na nálepky hradov, ktoré sú pribalené k maľovanej mape. Dieťa si tak môže každý navštívený hrad aj nalepiť do nakresleného okienka a postupne si tak môže skompletizovať 25 hradných výletov stredného Slovenska.

Praktické informácie k výletom
Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných hradných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Súčasťou knihy je aj množstvo praktických informácií a rád potrebných pri plánovaní týchto výletov. Hoci k časti hradov sa dostaneme aj autom, autori odporúčajú predovšetkým pešie či cyklistické výletné trasy. Pritom nemôžu chýbať informácie o dĺžke, prevýšení či náročnosti týchto trás, ktoré však závisia aj od veku dieťaťa a jeho kondície. Ide väčšinou o spriemerované údaje a odporúčania
a tak prakticky každý výlet môže v prítomnosti rodiča absolvovať dieťa vo veku od troch do pätnásť rokov. Samozrejme trvanie výletu sa dá skrátiť či predĺžiť podľa dispozícií dieťaťa a je len na rodičoch akú alternatívu zvolia.
„Prajeme vám príjemné „dobýjanie“ a poznávanie ďalších slovenských hradov a veľa pekných zážitkov na výletoch s deťmi“, dodávajú autori detského sprievodcu o hradoch.

Výlety s deťmi na slovenské hrady a zámky