Úžasný historický klenot Horehronia - hrad Slovenská Ľupča

Hrad Slovenská Ľupča patrí medzi najzachovalejšie hrady na Slovensku. Vypína sa nad neveľkým mestečkom s rovnakým názvom. Zdobí priľahlé lesy iba 10 km od Banskej Bystrice.

Prečo hrad navštíviť?

Počiatky hradu siahajú do 13. storočia. V 16. storočí bol hrad kompletne prestavaný, doplnený o arkády a balustrády. Pretože bol neustále využívaný a osídlený, nechátral, a tak je dnes vo veľmi zachovalom stave. Je opradený množstvom legiend, ktoré súvisai s počiatkami výstavby.

Okrem starobylého a zachovalého interiéru tu možno obdivovať expozíciu archeologických nálezov z hradu, doplnenú o exponáty zapožičané z iných hradov a tiež stálu výstavu diel talentovaného sochára Jána Kulicha. Verejnosti je prístupná kaplnka a mučiareň, ktoré iste stoja za pozornosť. 

K zaujímavostiam, ktoré by tiež mohli upútať návštevníka, patrí aj viac ako šesťstoročná lipa Mateja Korvína. Podľa legendy Korvinus veľmi rád odpočíval práve pod ňou a táto lipa je zároveň jedným z najstarších stromov na Slovensku. Okrem tohto prírodného skvostu tu môže turista obdivovať do tvrdej skaly vytesanú 60 metrov hlbokú studňu s tajnou strašidelnou chodbou vedúcou až k hradu, po ktorej vás prevedú sprievodcovia.

Prehliadka a vstup

Prehliadka hradu je možná iba so sprievodcom, individuálne prehliadky nie sú povolené. Skúsení sprievodcovia vás prevedú nádvorím hradu, uvidíte kaplnku, mučiareň a niektoré iné špeciálne miestnosti. Trasa začína pri vstupe hlavnou bránou. Smeruje popri Gizelinom dome do brány Tribelovej chodby, pokračuje ďalšou chodbou a ústi na horné nádvorie. Prehliadka trvá cca 50 min.

Otváracie hodiny

Počas leta je vstup možný v polhodinových intervaloch od 10:00 do 15:30, v pondelok sa však na hrad nedostanete. Mimo sezóny, v mesiacoch september až jún, je nutné návštevu hradu vopred dohodnúť telefonicky. Vstupné nie je vôbec vysoké, čo poteší najmä rodiny s deťmi. Práveže je cenovo veľmi dostupné.

Cenník vstupného

Dospelí -  2,00 €
Deti, mládež, študenti - 1,00 €
Dôchodcovia - 1,00 €

Prístup k hradu

Hrad je dobre dostupný. Je možné prísť autom až tesne ku nemu. Pre nadšencov turistiky je možný aj peší presun z obce Slovenská Ľupča strmším chodníkom.

Čo zaujímavé ešte navštíviť v okolí?

Hrad v Ľupči nie je jediným lákadlom regiónu. Návštevník si taktiež môže pozrieť okolie obce bohaté na rôzne cyklotrasy a prírodné zaujímavosti, napríklad prírodnú pamiatku Ľupčiansky skalný hríb, historické centrum Banskej Bystrice alebo aj samotné Múzeum SNP v Banskej Bystrici.

Návšteva hradu v Slovenskej Ľupči je ideálnym tipom na  nedeľný rodinný výlet.

Natalie