Revište- na hrade a v podhradí

 

Neďaleko Žarnovice v Banskobystrickom kraji sa nachádza hradná zrúcanina. Nie vždy tomu tak bolo. V 13.storočí sa namiesto fragmentov hradu nachádzal gotický hrad, ktorý spustol až v 19. storočí. Čierny vrch na ktorom stojí majestátna zrúcanina patrí do pohoria Vtáčnik. Nachádza sa len 4 kilometre od Žarnovice. Priamo z hradu, ku ktorému nedávno rekonštruovali prístupné chodníky, sa vám naskytne nádherný výhľad na okolité lazy a pohorie Štiavnických vrchov so zmiešanými lesmi a brehmi rieky Hron. Hrad Revište sa týči vo výške 310 m.n.v.
 
O obnovu hradu Revište sa zaujíma predovšetkým občianske združenie pod názvom Združenie na záchranu hradu Revište- Terra Ryuchke. Každoročne organizujú brigády na obnovu hradu, počas ktorých spevňujú hradné murivo a upravujú prístupové chodníky. Okrem aktivít smerujúcich na záchranu hradnej zrúcaniny na hradnom vrchu organizujú rôzne akcie, ktoré približujú život majiteľov hradu v ďalekej minulosti. Občianske združenie vydalo aj nástenný kalendár s najkrajšími fotografiami hradnej zrúcaniny. http://www.hradreviste.sk/domov/item/199-nastenny-kalendar-hrad-reviste-2013
 
Pre návštevníkov je zaujímavá nielen návšteva hradu, ale aj blízkeho športového areálu v podhradí, kde sa už tradične konajú rôzne športové podujatia. Uplynulý víkend sa práve tu konalo ďalšie kolo musherských pretekov Revištský okruh 2012, ktorým sa zároveň ukončila jesenná časť súťaží v rôznych musherských kategóriách. Revištiansky športový areál – Revištské podzámčie sa stáva už každoročne hostiteľom pretekárov z celého Slovenska a z blízkeho zahraničia.
 
Okrem prekrásnej okolitej prírody sa v areály nachádza aj chránený chov dravcov, ktorých si môžu návštevníci areálu pozrieť. Pod svojím dohľadom ich majú sokoliari. Každý z dravcov je vycvičený a označený. Pri lete ich spoznáte podľa remienkov, alebo roľničky.
 
Viac informácií o Hrade Revište sa dozviete na stránke: www.hradreviste.sk
 
KM
 
 Revište- na hrade a v podhradí
 
Revište- na hrade a v podhradí
 
Revište- na hrade a v podhradí
 
Revište- na hrade a v podhradí