Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Považie – krajina skvostných hradov

Slovensko môže byť hrdé na svoju zbierku nádherných historických a zachovalých hradov. Práve Považie je pokladnicou takýchto historických skvostov.

Ak ste obdivovateľom slávnej histórie, určite sa vyberte na niektorí z hradov Považia. Potešte svoju cestovateľskú dušu pohľadom na majestátne hrady, ktoré sa vypínajú na vysokých bralách ukryté hlboko v lesoch. Považie je známe mnohými legendami a tiež bohatou hradnou históriou. Tieto hrady radíme k tým najkrajším.

Budatín

Hrad sa nachádza na sútoku rieky Váh a Kysuca, blízko Žiliny. Jedná sa o moderný zrekonštruovaný hrad, kde sa pravidelne konajú mnohé predstavenia a akcie. V areáli možno navštíviť jedinečnú zbierku drotárstva z Kysuckého  regiónu pochádzajúceho z 19. storočia. V múzeu si môžete pozrieť vystavené drotárske exponáty a históriu drotárstva. V areáli hradu nájdete hradnú kaplnku a tiež malebný park, kde môžete piknikovať a hrať sa s malými nezbedníkmi. Ideálny nápad pre nedeľný rodinný výlet.

 Trenčiansky hrad

Je ojedinelým nádherne zachovalým hradným komplexom nielen v Trenčianskom kraji, ale aj na Slovensku. Hrad je významný vďaka Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, povestnej Studni lásky a Fatime. Ponúka prenádherný výhľad na celé okolie Trenčína, Váh a priľahlé dediny. Vo vnútri máte možnosť zažiť fascinujúcu komentovanú prehliadku. Navštívením tohto hradu si môžete vychutnať nádhernú nedeľu s vašimi blízkymi. Spravte si tu celodenný výlet a pokochajte sa pohľadom z výšky na okolie vznešeného Trenčína.

Hrad Strečno

Hrad Strečno je historicky veľmi významný hrad, ktorý sa nachádza v obci Strečne neďaleko Žiliny. Z hradu je panoramatický výhľad na Váh a celú Žilinu. Kamenný zachovaný hrad ponúka autentický interiér pre všetkých nedočkavých návštevníkov. Výstup naň je z obce Strečno. Konávajú sa tu mnohé akcie, nielen pre deti, ale aj pre dospelých.  Prehliadky sú niekedy aj tématické. Hrad je obkolesený lesom, v dobrom stave, zachovalý, môžete sa tu občerstviť, nakúpiť suveníry, prejsť sa po zelenom okolí.

Lietava

Jednu z najkrajších skalných hradných zrúcanín môžete nájsť v Lietave pri Žiline. Na hrad vedie kľukatá cestička cez les z obce Lietava. Prechádzka z obce na hrad trvá niečo vyše hodiny a nepredstavuje prudké stúpanie. Ak vás zaujíma komplex historických ruín, tak neváhajte a vydajte sa po ich stopách. Z hradu je dokonalý pohľad na okolie Lietavy.

Urobte si krásny výlet a navštívte niektorý alebo najlepšie všetky hrady na Považí. Zažite kúsok našej slávnej histórie na vlastnej koži. Navštívte hrady, ktoré pútajú pozornosť svojou nádhernou majestátnosťou.

Natalie
Autor fotografie:www.pixabay.com