Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Leto na chalupe uprostred hôr? Škandinávsky minimalizmus, rozprávka a samota

Na chvíľu spomaliť, oddýchnuť si v lone prekrásnej prírody, užiť si spoločný čas so svojimi blízkymi. Hodiť starosti za hlavu, zbaliť si zopár veci a vyraziť na miesta, kde zabudnete na všetko ostatné.
Leto je v plnom prúde, kúpacia sezóna tiež, dovolenkové destinácie sa zapĺňajú. Kam sa vybrať za oddychom počas dovolenky? Poďte cestovať lokálne, nemusíte ísť veľmi ďaleko. Aj u nás máme veľa zaujímavých, netradičných a krásnych miest, stačí ich len objaviť. Česká platforma Amazing Places odporúča cestovať za zážitkami, ktoré vám zostanú navždy. Ideálnym miestom na perfektnú dovolenku môže byť chalupa či chata, ukrytá pred očami zvedavých turistov a vybavená tak, aby vám nič nechýbalo. K tomu sa pridá očarujúce okolie, ticho, štebot vtákov a môžete začať relaxovať.
Máme pre vás tri tipy na nádherné ubytovanie v Demänovskej Doline, Podbanskom a kúsok od Národného parku Západné Tatry–Roháče. Na chalupe u lesa, príjemné a útulne ubytovanie, odkiaľ sa vám nebude chcieť odísť  – presne také sú dnešné tipy.
Kapacity môžu byť už plné. Plánujte dopredu!
Na čo si však dať pozor? Mnohé ubytovacie zariadenia (a nielen tieto konkrétne) sú však už na túto sezónu plné. S výberom sa preto neoplatí čakať do posledného dňa a ak môžete, tak radšej si plánujete podobné aktivity oveľa skôr.  Ak sa vám aj nepodarí nájsť voľné miesto na letnú sezónu, môžete si aspoň urobiť prehľad tých najzaujímavejších miest do budúcej dovolenky.

Leto na chalupe uprostred hôr? Škandinávsky minimalizmus, rozprávka a samota
Chata Kamenie na samote
Čo tak zájsť na samotu, ďaleko od mesta a uprostred lesa a kopcov, kde vás nebude nikto rušiť? Maximálne tak nejaká tá srnka alebo nesmelý zajko. Ďaleko za chatárskou oblasťou v Demänovskej Doline leží Chata Kamenie, ktorá má kapacitu maximálne šesť osôb.
Vzdušný interiér prekvapí veľkým priestorom, najmä na prízemí je dostatok miesta, aby ste tam posedeli s blízkymi. Nechýbajú tu pohodlné sedačky či krásne modré kreslá, veľký jedálensky stôl. Atmosféru dotvára krb, odkryté stropné trámy a veľká okná zas poskytujú výhľady do lesa. Záhrada poskytuje útočisko, kde si môžete posedieť a pozorovať okolie a ak radi opekáte, tak k dispozícii je tiež ohnisko.
Ak sa rozhodnete vyraziť po okolí, tak ktorýmkoľvek smerom sa vyberiete, neoľutujete. Približne tri kilometre sa nachádza Jasná, kde nájdete toľko turistických trás, že si nebudete vedieť vybrať – trasy pre nenáročných, pre rodiny s deťmi, ale aj pre skúsených turistov. Náš tip je určite Demänovské sedlo, jaskyne a najvyšší vrchol Nízkych Tatier – Ďumbier.

Leto na chalupe uprostred hôr? Škandinávsky minimalizmus, rozprávka a samota
Chalúpka Borové ako z rozprávky
Chalúpky ako vystrihnuté z rozprávky sú presne to pravé na (nielen) túto sezónu. Vrátiť sa v čase, zaspomínať si na históriu a zažiť na vlastnej koži, ako sa bývalo v tradičných slovenských dreveniciach môžete v jednom z tých najmalebnejších kútov Slovenska.
Chalúpka Borové na konci dedinky Malé Borové leží na rozhraní Liptova a Oravy v tesnej blízkosti Národného parku Západné Tatry-Roháče. Kapacitne ubytuje maximálne osem ľudí v štyroch izbách. Majiteľom záležalo na tom, aby vybudovali zdravé bývanie v zdravom prostredí so zachovaním tradičnej horskej architektúry. A podarilo sa! Výhradne prírodné materiály dodávajú chalúpke ten správny šmrnc. Základ tvorí zrubová konštrukcia z masívnych smrekových trámov, strecha je pokrytá dubovým šindľom a ako izolácia poslúžila ovčia vlna a konope. V zime na teplé večery slúži veľká červená kachlová pec – tá je podľa majiteľov srdcom chalupy.
A čo sa tu dá robiť? Nemusíte vôbec nič, ale môžete aj absolútne všetko. Prírodné krásy, turistické chodníčky, pamiatky, múzeá a história a, samozrejme, i veľa pohybu. Napríklad si môžete vybehnúť na kone, ale rôzne adrenalínové atrakcie – najmä na Liptovskej Mare je toho dosť (MaraFUN, Katamarány plné zážitkov, vyhliadková plavba Loďou Mária a mnohé iné).

Leto na chalupe uprostred hôr? Škandinávsky minimalizmus, rozprávka a samota
Minimalizmus a Škandinávia v chate Nordik 1496
A opäť ideme do lesa! Pýtate sa kde? No predsa na Podbanské, ktoré je súčasťou dedinky Pribylina. Nadýchnuť sa kúska prírody môžete v chate Nordik 1496.
Zvonku pôsobí na prvý pohľad útulná horská chata prostým dojmom, ale po prekročení prahu vám zoberie dych svojím minimalistickým škandinávskym štýlom – originálny dizajn, ale aj atmosféra. Apartmán je ideálny pre štyroch dospelých a dve deti, prípadne pre celú dospelú posádku.
Príjemným prekvapením je otvorené podkrovie – o to sa zrejme „pobijú“ najmä deti, pretože tu budú mať od zvedavých očí rodičov na chvíľu „pokoj“. Nebude vám tu nič chýbať, plne vybavená kuchyňa a televízor je samozrejmosťou, ale odporúčame skôr siahnuť po spoločenskej hre, ktoré sú na výber. Po večeroch príde vhod aj vonkajšie posedenie pod pergolou, stačí rozbaliť gril, vytiahnuť dobroty a popri grilovaní si vychutnávať okolie. Ráno zas nie je nič lepšie ako čerstvo uvarená káva, ktorú si vychutnáte na terase a čerstvom horskom vzduchu.
Turistika či cyklistika, všetkého je tu viac než dosť. Priamo v Pribyline sa nachádza aj Múzeum liptovskej dediny, po ruke budete mať tiež Račkovu dolinu, ktorá je medzi turistami vyhľadávaná v každom ročnom období. Vyskúšať si môžete člnkovanie na Štrbskom plese a ak by ste si chceli oddýchnuť vo wellnesse, tak odporúčame to najväčšie na Slovensku v Grand hoteli Permon v Pribyline – Podbanské. Navyše je táto oblasť známa ešte bohatou nádielkou lesných plodov a húb, a preto skoro ráno tu stretnete množstvo hubárov s plnými košíkmi.

Martina Baumann/Amazing Places
Fotografie:
Zdroj: Amazing Places
www.amazingplaces.cz