10 + tipov na výlet na východnom Slovensku: miesta, kde ste možno ešte neboli

Čo tak toto leto objaviť krásy východného Slovenska? Hory a prírodné zaujímavosti, pamiatky, ubytovanie na východnom Slovensku, miesta ako stvorené na oddych a relax. Pripravili sme pre vás inšpiráciu v podobe 11 tipov na výlet v týchto končinách. Veríme, že sa necháte zlákať.

1.    Bachledova dolina

Ešte ste nenavštívili miestny chodník korunami stromov? Má viac než 600 metrov a prevedie vás cez krásy lesa, bohatstvo fauny a flóry. Vychutnajte si výhľad z miestnej 32-metrovej veže na Belianske Tatry, Pieniny, i Zamagurie. Ak sa vám adrenalínu stále máli, prídete si na svoje aj na bobovej dráhe, či v bike parku.

2.    Jarabinský prielom

Nájdete ho vo východnej časti Pienin. Miestny potôčik tu vymodeloval kaňonovité údolie. Spravte si do tohto malého kúska raja turistiku z obce Jarabina. Zvládnu ju aj malé deti a vy si počas takejto skôr prechádzky oddýchnete.

3.    Sivá Brada

Ide o travertínovú kopu. Jednu z mála, stále živých na Slovensku. Nájdete ju v blízkosti Spišského Podhradia. Na 25 metrov vysoký kopec sa dostanete po turistickom chodníku zo Spišského salaša. Najväčší minerálny prameň, ktorý nikdy nevysychá, je situovaný v strede travertínovej kopy a vytvára malé jazierko.

4. Závojový vodopád

Skrýva sa v Sokolej doline a je najvyšší zo všetkých vodopádov v Slovenskom raji. Tvorí ho trojstupňová kaskáda vysoká približne 70 metrov. Dostať sa sem je celkom výzva. Úsek turistickej trasy, vedúci okolo vodopádu, patrí medzi najnáročnejšie v celom Slovenskom raji. Je plný mostíkov, rebríkov, stúpačiek… V blízkom okolí nie je núdza ani o útulné ubytovanie v Slovenskom raji.

5. Brzotínske skaly

Neďaleko od mesta Rožňava láka na výlety jedinečná príroda. Nad obcou Brzotín sa vo výške takmer 600 m.n.m týčia Brzotínske skaly. Oblasť je najväčšou národnou prírodnou rezerváciou na území Slovenského krasu. Dostanú vás výhľady na Gemer, skalné formy a úžľabiny.

6. Palcmanská Maša

Túto idylicky pôsobiacu vodnú nádrž nájdete pri obci Dedinky. Ide o najväčšiu vodnú plochu v Slovenskom raji a významné turistické stredisko. Rozprestiera sa v malebnej Hnileckej doline. Na atraktivite jej pridávajú strmé vápencové zrázy Geráv. V lete vás toprecentne osvieži aj vďaka tomu, že patrí medzi najchladnejšie nádrže na Slovensku.

10 + tipov na výlet na východnom Slovensku: miesta, kde ste možno ešte neboli

Autor: Karolis Kavolelis, Zdroj: www.shutterstock.com

7. Košický hrad

Schválne, počuli ste už o ňom? Pravdepodobne nie. Patrí k tým takmer zabudnutým hradom. O dôvod viac ho navštíviť. Nájdete ho na vrchu Hradová. Vyberte sa sem odhaliť jeho tajomstvá prostredníctvom miestnych dobrovoľníkov, zaujímavých atrakcií a kultúrnych podujatí.

8. Opálové bane

Navštívte na východe Slovenska celosvetový prírodný unikát. Opálové bane sa nachádzajú medzi obcami Zlatá baňa a Červenica. V 16. storočí boli preslávené po celom svete. Do 19. storočia boli jedinou takouto lokalitou. Ich činnosť sa skončila približne pred sto rokmi. Prejdite sa podzemím a vráťte sa do zašlých časov slávy opálových baní.

9. Jaskyňa Zlá diera

Vyberte sa na tajuplnú prehliadku podzemia blízko obce Lipovce. Jaskyňa Zlá diera je jedinou známou a súčasne sprístupnenou jaskyňou v Prešovskom okrese. Putujte hodinu po neosvetlených priestoroch a užite si dobrodružstvo s deťmi alebo priateľmi. Nebojte sa, sprevádzať vás budú skúsení jaskyniari.

10. Brekovský a Jasenovský hrad

Aj východ Slovenska má v zbierke viacero pamätníkov dávnej histórie v podobe zrúcanín hradov. Neďaleko Humenného nájdete Brekovský hrad s malým múzeom a kruhovým výhľadom na okolitú prírodu. Kúsok od Vranova nad Topľou zase hrad Čičva, ktorý kedysi patril aj neslávne známej Alžbete Báthoryovej.

11. Thermal Park Vrbov

Čo tak spojiť pôžitok z krásy vysokohorského prostredia s dokonalým relaxom na geotermálnom kúpalisku? Vyberte sa za tým do Vrbova. Ponúka desiatku bazénov s termálnou liečivou vodou i thajské masáže. Deti sa potešia mini dinoparku.

10 + tipov na výlet na východnom Slovensku: miesta, kde ste možno ešte neboli

Autor: Elena Kirey, Zdroj: www.shutterstock.com
Premýšľate, kde hľadať ubytovanie v týchto končinách? Stavte na portál Hauzi. Má k dispozícii bohatý výber chát, chalúp, apartmánov, penziónov, hotelov… Celkovo až 3000 vo všetkých možných regiónoch.
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/bachledka-bachledova-dolina-5148617/