ADRIANA

V miestnosti bolo množstvo žien, prevažne mladšie ročníky. Práve bola prestávka medzi prednáškami. Niektoré postávali v hlúčkoch, niektoré sedeli za stolmi a diskutovali. Iné zase listovali v katalógoch a popíjali čaj. Xénia- prednášajúca stála pred miestnosťou, gestikulovala a horlivo niečo vysvetľovala hlúčku okolo nej. Bola to úspešná mladá žena vypracovala sa na najvyššiu pozíciu v postupovom rebríčku. Bola mi veľmi sympatická, mám totiž rada cieľavedomé ženy. Postup v kariére ju nezmenil, ostala ku každému milá a nápomocná. Okrem nej boli v sále ešte  tri sympatické mladé kočky, ktoré sa vypracovali na pozíciu tesne pod ňou. S jednou z nich, s Adrianou, som sedela za stolom a debatovala.

Adriana je krásna, vysoká blondínka. Nikto by jej nepovedal vek nad tridsať. Je veľmi atraktívna a stále  nádherne oblečená. Prezradila mi, že je matkou dvoch synov, z toho jeden chodí už na strednú školu. Rozprávala mi, čo všetko robila pre to, aby sa vypracovala a ja som ju so záujmom počúvala.

“Nemysli si, že to bolo také jednoduché- začala. Vo firme pracujem asi štyri roky a najprv som tu začala externe, keď mal môj mladší syn iba rok. Pracovať som začala viac menej z nutnosti, pretože po roku, keď sa malý narodil, sa mi začalo rozpadávať manželstvo a ja som nevedela čo robiť. Pri živote ma držal len syn a sestra, ktorá ma chodila denne kontrolovať, či som schopná postarať sa o neho. Bola som totiž strašne zúfalá zo skutočnosti, ktorú som zistila. Môj pevný svet- rodina sa mi rozsypal ako domček z karát a ja som jednoducho nevedela čo robiť....”dodala.

"Keby ma Igor podvádzal rok po narodení syna so ženou, bolo by to zúfalé. O to zúfalejšie a tragickejšie pre mňa a moje deti bolo zistenie, že predmetom jeho záujmu je vzťah s mladším mužom. Už dlhšie som si všímala, že je smutný a zamyslený, že chodí ako vo sne, odpovedá len na otázky, že všetko robí mechanicky a dokonca sa vyhýba aj intímnemu životu, ktorý mal niekdy veľmi rád. Domov chodil neskoro, vyhováral sa rôznymi výhovorkami, ktoré som mu neverila."

So svojím problémom sa teda Aďa zdôverila sestre, nevydržala to dusiť v sebe. Jedného dňa sa vybrali sledovať Igora, aby zistili, kde vedú jeho túlavé chodníčky....
Na konci smeny zaparkovali auto pred fabrikou, kde pracoval. Keď vyšiel z fabriky, nenastúpil na autobus domov, ale prešiel cez cestu a vybral sa smerom na stanicu. Tu ho videli nastúpiť do autobusu do iného mesta. Začali sledovať autobus, išli za ním. Asi po hodine jazdy autobus zastal v inom meste a Igor vystúpil. Na Adine veľké zdesenie na zastávke čakal na jej muža mladý atraktívny muž. Obaja sa pobozkali, chytili pod pazuchy a vybrali sa po chodníku smerom do cenra mesta...

Po tomto zistení Aďa ostala ako obarená. Jej Igor a gay?
Preboha, čakala všetkomožné len toto nie. Opýtala sa ho na to asi o dva dni. Najprv zapieral, ale keď mu povedala fakty, kde a s kým ho videla, všetko priznal. Zaboril si tvár do dlaní, rozplakal sa a vybehol z izby. Jednoducho to nezvládol. Nebol s tým vyrovnaný ešte ani on.

“Vtedy som si myslela, že sa zbláznim,” pokračovala mladá žena predo mnou. “Bola to najbizardnejšia vec, ktorá sa mi mohla stať a nie som s tým vysporiadaná dodnes, pretože som ho veľmi milovala a tešila som sa aj z našich synov. Čo som však mala robiť? Mladší  bol ešte v plienkach, dokonca som ho kojila. Pri mne však stála pevne sestra, ktorá chodila denne za mnou.”

 Veľkou oporou jej boli aj obaja rodičia. Kým si však vysporiadali s mužom vzťahy, bývali ešte asi rok pod jednou strechou a to bolo najhoršie. Staršiemu synovi sa nesôr rozhodla povedať opatrne pravdu. Prijal to najprv ťažko, potom ju utešoval. Chýr sa rozbehol aj po celej dedine, kde má Aďka postavený dom. Ľudia majú totiž radi senzácie. Straší syn jej povedal, že spolužiaci sa mu nevysmievajú, skôr ho utešujú, že stáva sa všeličo a vzťah dvoch ľudí opačného pohlavia v tejto dobe nie je nič čudné....akurát ho mrzí že už ocino s nimi nie je, ale chodí ho navštevovať.
“Čo som mala robiť? Na zosypanie som jednoducho nemala nárok, čo by bolo s mojimi deťmi a potrebovala som aj penize, keďže som prišla aj o Igorov príjem,” pokračuje  mladá žena v rozprávaní. “Vtedy som sa zoznámila so Xéniou a tá ma zavolal do tejto firmy. Samozrejme, zo začiatku sa mi nedarilo, ved trh je presýtený kozmetikou a ja som nevedela ako na to. Páčilo sa mi a tiež mi pomáhalo, ked som chodila na školenia, vypadla od domácich problémov a bola medzi ľuďmi. Počúvala som aj Xéniu a jej rady a postupne sa mi začalo dariť aj v práci. A so skutočnosťou v mojom živote som sa začala vyrovnávať. Chcelo to však čas. Dokonca som si našla aj partnera. S Marekom chodíme asi rok, chodí k nám aj domov. Všetko by bolo v poriadku, len starší syn ho nejako ešte neprijal. Keď je u nás, zavrie sa do svojej izby a ani nepríde medzi nás. Mrzí ma to, ale verím, že aj toto sa vyrieši časom.....”

“Určite sa to vyrieši,” ubezpečila som ju a držím jej všetky palce. Táto mladá, sympatická a šikovná žena si to totiž rozhodne zaslúži.Každý z nás má svoju karmu- jeden horšiu druhý lepšiu. Osudu sa jednoducho nevyhneš. Aďa si prežila svoje a verím, že všetko pôjde už len k lepšiemu.

Slávka Nováková
Autor fotografie:www.pixabay.com