Chystáte sa na túru a nemáte čo na nohy? Poradíme vám!

Prechádzky, ale aj dlhšie túry v lese sa aktuálne stali pre nás jediným útočiskom pred všetkým zlým. Vždy to bol ten najúčinnejší spôsob, ako si prevetrať hlavu a prísť na iné myšlienky. Pripraviť sa na túru nie je vôbec ľahké, obzvlášť, keď vám chýba kvalitná obuv. Podľa čoho si vybrať jarné turistické topánky?

Zakaždým by ste mali mať aspoň nejakú predstavu, kam pôjdete a aký terén tam možno predpokladať. V jarnom období ešte musíte rátať s premenlivosťou počasia a podľa toho prispôsobiť model topánky.

Niet nad vysokú turistickú obuv, do ktorej vám nenaprší, nedostane sa žiadny kamienok a pritom sú tieto topánky zárukou vysokej flexibility a odolnosti. Pri turistickej obuvi klaďte dôraz na spevnenie členka, čo naozaj nie je pri nižších topánkach nikdy garantované. Terén môže byť skutočne náročný a ak vám noha v topánke bude doslova lietať, hrozí, že si ju vyvrtnete.

Iná záťaž na chodidlo vzniká dolu svahom, po drevených mostíkoch alebo hore kamenistou cestou. Čím dlhšiu trasu si vyberiete, tým viac začnete pociťovať nielen členok, ale aj celé chodidlo a zvlášť pätu. Turistická obuv má kopírovať skelet päty, no v prípade plochých nôh si musíte zaobstarať špeciálne ortopedické vložky. Samozrejme, stále máte možnosť objednať si turistickú obuv na mieru, no ak patríte len k rekreačným športovcom, veľmi zvažujte. Ide totiž o drahšiu investíciu.

Aj na bežnú, respektíve stredne náročnú turistiku potrebujete obuv s posilnením pre špičku nôh. Nie je to len o samotnej flexibilite, ale o celkovom pohodlí a suchu, ktoré si v topánke neužijete, pokiaľ vám noha viac opúchapotí sa. S tým súvisí aj pravidlo kupovania topánok o pol čísla väčších.

Je to hlavne preto, že noha počas náročnej a dlhšej chôdze „naberie objem“ a tým sa zhorší celý váš komfort. Ten sa odvíja aj od ďalších funkčných vlastností, akými je vnútorná a stredná membrána. Samotnú priedušnosť nezabezpečuje len vrchná časť (najlepšie, ak je pokrytá kožou), ale hlavne stredná podšívka. Väčšinou ju tvorí polyesterová membrána, vďaka ktorej sa minimalizuje prenikanie vlhkosti z vonku a odvádzanie potu zvnútra topánky.

Cítiť počas chôdze každý jeden kamienok? To hádam nie! Topánka musí byť preto vďaka silnej podrážke priľnavá, ale aj s dostatočným odpružením, trakciou. Tieto vlastnosti si u výrobcu overte, pretože pohodlie nôh počas jarnej turistiky je na nezaplatenie! 

Tatiana
 
  
 
Autor fotografie:www.pixabay.com