Aké atribúty sledovať pri výbere prírodnej kozmetiky

Aké atribúty sledovať pri výbere prírodnej kozmetiky

Prejdite sa uličkou s kozmetickými prípravkami v obchode či drogérii a budete ohromení všetkými vystavenými produktami, ktoré sú krásne usporiadané v zástupe. Na prvý pohľad je nesmierne ťažké rozlíšiť, ktoré produkty sú „zelené“ a ktoré obsahujú rôzne prísady, ktoré môžu našej pokožke či vlasom škodiť.  Ako sa však v spleti produktov a zložiek vyznať? Nemusíte mať na to ľubozvučné priezvisko, ako je Paltrow, Aniston či Roberts a dokonca nemusíte ani študovať na chemickej vysokej škole. Na začiatok bude stačiť, ak budete vedieť, ktoré zložky v kozmetike rozhodne nepatria do sveta prírodnej krásy.

Výhodou tiež je, že kozmetický priemysel je v Európskej únii prísne kontrolovaný a regulovaný úradmi. Popravde, EÚ zakázala používanie viac ako 1 000 chemikálií, ktoré sa kedysi pridávali do kozmetických prípravkov. Čo však by mala obsahovať prírodná kozmetika? Na čo sa pri jej výbere zamerať?

Nie je prírodná kozmetika ako prírodná kozmetika!

Pod zastrešením „prírodných“ produktov sú rôzne certifikácie a marketingové slová, s ktorými sa bežne stretávame. Niektoré prírodné produkty sú regulované úradmi a niektoré nie. Poniektoré produkty obsahujú prírodné zložky a vďaka tomu im výrobcovia dávajú prívlastok „prírodné,“ no na druhej strane môžeme na našom trhu nájsť výrobcov, ktorí si dávajú záležať aj na postupoch výroby a na tom, aby všetky prípravky boli vyrábané ručne a len z tých najkvalitnejších surovín bez použitia konzervačných látok a iných prídavných aditív. Tak môžeme natrafiť na kozmetiku s označením BIO, ECO, RAW, ORGANIC, GREEN a čoraz viac sa stretávame aj s pojmom „clean beauty“.

  • ORGANIC – výrobcovia majú svoje produkty certifikované ako organické. Tieto výrobky tiež môžu niesť prívlastok ekologické, čo naznačuje, že zložky v prípravkoch obsiahnuté pochádzajú z ekologických zdrojov. V tomto prípade platí, že samotný produkt nemusí byť certifikovaný, ale všetky zložky v ňom obsiahnuté sú certifikované ako organické.
  • GREEN – zelené produkty sa zvyčajne vyrábajú so zámerom obmedziť ich dopad na životné prostredie. Napríklad, zelený produkt môže obsahovať suroviny, ktoré sa zbierajú s ohľadom na životné prostredie a pri ich zbere nedochádza k jeho poškodzovaniu. Zväčša sú tieto produkty vyrábané zo surovín pochádzajúcich z miestnych zdrojov, používajú sa recyklované obaly a vyrábajú sa pomocou solárnej a veternej energie.
  • CLEAN – dostávame sa k pojmu clean beauty, o ktorom sa hovorí už dlhé roky. Ide o pojem označujúci čistú krásu, ktorá spočíva v používaní čistých produktov. V tomto prípade je základom čistých produktov ich čistota – čiže neobsahujú žiadne toxíny.
  • VEGAN – tieto produkty sú vyrábané bez použitia živočíšnych zložiek. Používajú sa len ručne zbierané suroviny bez obsahu lepku a GMO (geneticky modifikovaných organizmov).
  • Cruelty-free – prípravky s touto certifikáciou a označením sú zväčša vegánske a tento certifikát poukazuje na to, že produkty neboli testované na zvieratách.

Čo je najdôležitejšie pri prírodných produktoch?

Ak sa rozhodujete nad zmenou prístupu k svojej pleti, tak určite zvažujete kúpu prírodnej kozmetiky, ktorá je aktuálne na vrchole rebríčka žiadaných produktov. Ak je to tak, tak zamerať by ste sa mali na zloženie prípravkov a, samozrejme, aj na certifikáty, ktoré daná značka prírodnej kozmetiky získala.  Medzi dva najvýznamnejšie certifikáty v rámci prírodnej kozmetiky patrí ECOCERT a COSMEBIO. Ecocert nastavuje akýsi štandard pre prírodnú a organickú kozmetiku. Tento certifikát zaručuje, že zložky použité v produkte pochádzajú z obnoviteľných zdrojov a sú vyrobené s použitím procesov šetrných k životnému prostrediu. Na získanie tohto označenia musia produkty obsahovať najmenej 95 % všetkých zložiek rastlinného pôvodu a najmenej 10 % všetkých zložiek musí pochádzať z ekologického poľnohospodárstva.
Prípravky s označením Cosmebio musia spĺňať rôzne etické kritériá týkajúce sa zloženia produktu, spoločenskej zodpovednosti a zodpovednej komunikácie, podobné kritériám Ecocert.
Zo všetkého najviac je však dôležité samotné zloženie prípravkov, tzv. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). INCI je označenie pre zoznam medzinárodne uznávaných, štandardizovaných názvov pre všetky zložky, ktoré možno použiť v kozmetických výrobkoch. Tento zoznam zložiek je povinný a musí byť uvedený na etiketách výrobkov osobnej starostlivosti. Použité zložky musia byť uvedené v poradí podľa hmotnosti, teda na začiatku zoznamu je ten, ktorý sa používa v najvyššom množstve (v produkte je obsiahnutý v najväčšej miere).

7 zložiek, ktoré NECHCETE vidieť v zložení prírodných produktov

  • Parabény a fenoxyetanol – lacné konzervačné látky, ktoré narúšajú funkciu buniek a sú podozrivé z karcinogénnosti.
  • Minerálne oleje (parafín) – sú vyrábané z ropy a pre pokožku nemajú žiadne výhody. Práve naopak, upchávajú póry a bránia pokožke „dýchať“. Medzi zložkami ich môžete nájsť pod označením Paraffinum liquidum alebo Cera microcristallina.
  • Hliníkové soli – môžu dráždiť pokožku a sú tiež podozrivé z karcinogénnych účinkov.
  • Alkoholy (Alcohol denat, Alcohol, Propyl,...) – vo veľkých množstvách môžu byť pre pokožku drsné, zbavujú ju lipidov a oslabujú hydrolipidický film.
  • Ftaláty (DEP, BBzP, DBP a DEH) – pomáhajú vôňam vydržať dlhšie. Ide rovnako o chemikálie, ktoré sa používajú na udržiavanie pružných materiálov a produktov (napr. v lakoch na nechty, lakoch na vlasy,...).
  •  Formaldehyd – najznámejšia konzervačná zložka, ktorá sa bežne pridáva do keratínových vyhladzujúcich kúr (narovnáva vlasy). Problémom však je, že je považovaný za karcinogén.

Prírodné zložky, ktoré sú v prírodných prípravkoch vyhľadávané

  •  Vitamín C – silný antioxidant, ktorý pomáha stimulovať tvorbu kolagénu a elastínu. Tiež chráni bunky pred poškodením vplyvom voľných radikálov. Medzi ďalšie vyhľadávané antioxidanty tiež patrí vitamín E, koenzým Q10, vitamín A a pod.
  •  Zinok – protizápalová zložka, upokojuje podráždenie pokožky.
  •  Kyselina hyalurónová – podporuje hydratáciu pokožky zvnútra.
  •  Ďalšie žiadané zložky – Aloe vera, extrakty z rastlín, rastlinné oleje a prírodné esenciálne oleje, niacinamídy, bakuchiol, výťažky z ovocia a pod.

Pokožku máme len jednu a mali by sme si dať záležať na tom, ako sa o ňu staráme. Holistické zdravie vrátane krásy a starostlivosti o telo sa môže zdať len ako ďalší trend, ktorý postupne odznie. Pravdou však je, že prírodná kozmetika naberá na popularite, a to predovšetkým vďaka jej účinkom a prístupe k životnému prostrediu. Tento rastúci trend v skutočnosti pomáha meniť životy, nakoľko má vplyv na viaceré aspekty nášho života. Správne vybraná prírodná kozmetika vám môže pomôcť zbaviť sa dlhoročných alergií či kožných problémov.