Svetový deň ústneho zdravia: Zubný kaz je infekčné ochorenie

Svetový deň ústneho zdravia: Zubný kaz je infekčné ochorenie

Dňa 20. marca organizuje Svetová federácia zubných lekárov už po desiaty raz Svetový deň ústneho zdravia. V tento deň si majú deti, ale aj dospelí pripomenúť, aká dôležitá je starostlivosť o vlastné zuby. A podľa možnosti hneď od okamihu prerezania prvého mliečneho zúbka – dokonca ešte skôr.

O čo ide?
     Problémy s ústnou dutinou trápia 3,9 miliardy populácie, pričom neošetrenými kazmi trpí 44 percent obyvateľov tejto planéty. Tieto celosvetové štatistiky možno vysvetliť aj tým, že liečba zubov a ústnej dutiny celosvetovo patrí medzi najdrahšie. Približne 60-90 % školákov a prakticky 100 % dospelých trpí zubnými kazmi a zápalovým ochorením ďasien nazývaným parodontitída trpí 15-20 % ľudí v strednom veku 35-44-ročných. Vo všeobecnosti možno povedať, že 30 % ľudí vo veku 65-74 rokov už nemá svoje vlastné zuby.

Starostlivosť o zúbky ešte pred prerezaním
Na Slovensku oficiálne máme 3 536 zubných lekárov, 32 maxilofaciálnych (chirurgia ústnej, čeľustnej, tvárovej oblasti) chirurgov, 197 čeľustných ortopédov a 7 špecialistov na detské zubné lekárstvo. Samozrejme, neznamená to, že deťmi a ich chrupom sa zaoberá len sedem ľudí. To číslo predstavuje stomatológov, ktorí sa špecializujú výlučne na detských pacientov. Včasná forma starostlivosti o detské zuby by sa mala začať ešte pred ich prerezaním. Je ňou dostatočne dlhé dojčenie, neolizovanie cumlíka ani detskej lyžičky mamičkou, pretože baktérie zubného kazu sa prenášajú z úst do úst. Zubný kaz je infekčné ochorenie. Detskí stomatológovia odporúčajú začať so stieraním zúbkov hneď po ich prerezaní, čo je možné po kŕmení urobiť kúskom gázy či gumennými návlekmi na prst s jemnými kefkami.

Ďasná nesmú krvácať
Mnohí dospelí podceňujú krvácanie ďasien. Zdravé ďasno je tuhé, ružové, pri zatlačení nekrváca. Krvácanie ďasien pri umývaní zubov je však príznakom zápalového procesu. Zápal ďasien sa nazýva gingivitída. Neliečený zápal z ďasna postupne prechádza na väzy a kosť. Väzy, ktoré držia zub v kosti, sa počas zápalu pomaly rozpúšťajú a ubúdajú. Po niekoľkých rokoch zanikne toľko väzov a kosti, že zub sa začne kývať, až vypadne. Toto ochorenie sa ľudovo nazýva paradentóza či parodontóza, správny názov však znie parodontitída.
Základom starostlivosti o ústnu dutinu je prevencia a včasné spoznávanie príznakov. Ak sa pacientovi stáva, že má problémy rozhrýzť niektoré druhy potravín, reaguje príliš citlivo na horúce, teplé alebo sladké jedlá, môže ísť o zubný kaz. Zápach z úst, zdurenie ďasien a kývajúce sa zuby zas svedčia pre problém so spomínanou parodontitídou. Ústnu dutinu by počas preventívnej prehliadky mal vždy skontrolovať aj stomatológ - skontrolovať jazyk, priestor pod ním, v okolí mandlí, prehmatať uzliny na krku.

Prevencia a hygiena chrupu = celkové zdravie
     Receptom pre zdravý chrup je kombinácia prevencie a pravidelnej hygieny. „Optimálne ústne zdravie si vyžaduje dôsledné a každodenné odstraňovanie biofilmu, tzv. povlak. Je hlavnou príčinou zubných ochorení. Zubný povlak sa tvorí neustále a vytvára tak súvislú vrstvu na povrchu zuba, zubných náhrad ako i na priľahlých mäkkých tkanivách. Len mechanickým čistením je  možné udržiavať ústne zdravie v dobrej kondícii bez kazov, zápalov, a tým aj obáv zo straty zubov, “ upozorňuje Mgr. Marta Križanová dentálna hygienička.
Spojiť tento prístup s vynechaním nezdravých jedál, tabaku a alkoholu je najlepšou cestou, ako zlepšiť nielen estetiku úsmevu, ale aj celkové zdravie.

    V súčasnosti je na trhu veľké množstvo profesionálnych zariadení, ktoré zabezpečia špičkovú domácu starostlivosť o zuby a ústnu dutinu. Podľa renomovaného magazínu dTest je víťazom medzi elektrickými zubnými kefkami Philips Sonicare DiamondClean. „Moje skúsenosti z bežnej praxe ukazujú,  že v súčasnej uponáhľanej  dobe sú účinky sonickej kefky veľmi efektívne v odstraňovaní povlaku. Sonické kefky sa čoraz viac osvedčujú u klientov takmer všetkých vekových kategórii, s vlastným chrupom, ako i u klientov s komplikovanými fixnými náhradami. Sú dobrou voľbou  aj u klientov s implantátmi. Som za to, že sú výborným pomocníkom v domácej ústnej starostlivosti, čím spľňajú predpoklad vnímania a zachovania si pocitu čistých úst po celý deň. Čistenie zubov sonickou elektrickou kefkou odporúčam i klientom  v seniorskom veku,  keďže sú často limitovaní manuálnou zručnosťou,“ hovorí M. Križanová.

V domácom prostredí sa Philips Sonicare DiamondClean nabíja vložením do skleného pohára s integrovanou nabíjačkou, ktorú možno používať aj na vypláchnutie úst. Na cestách zase môžete využiť praktické puzdro s USB dobíjaním. Táto sonická elektrická zubná kefka využíva stierací pohyb s vysokou frekvenciou až 31 000 sterov za minútu. Vďaka tomu odstráni až sedemnásobne viac zubného povlaku ako manuálna zubná kefka, vráti vašim zubom stratenú belosť a žiarivý úsmev. S možnosťami viacerých režimov umývania, jednoduchým ovládaním, dvoma druhmi nabíjania a štýlovým prevedením predstavuje skutočnú elitu vo svojej kategórii. Sonická kefka tejto značky je navyše dostupná aj vo verzii pre deti, ktoré motivuje k čisteniu pomocou bezplatnej vzdelávacje aplikácie Sonicare for Kids.