Bicykel, činky a hemoroidy. Čo majú spoločné?

Bicykel, činky a hemoroidy. Čo majú spoločné?

Pohyb je jedným z najdôležitejších bodov prevencie hemoroidov. Neplatí to však pre každý šport. Cyklistika a silové cvičenia pravdepodobnosť vzniku hemoroidov zvyšujú.

V prípade hemoroidov majú odborníci, bohužiaľ, jasno v tom, že vášniví cyklisti bez ohľadu na pohlavie patria do skupiny ľudí, ktorí sú náchylnejší mať problémy s hemoroidmi. Dôvodom je tlak vyvíjaný na citlivé partie – mechanický tlak na okolie konečníka spôsobuje spomalenie prúdenia krvi a zníženú dávku kyslíka tkanivám. To poškodzuje žilové steny. Zapájanie brušného svalstva pri šliapaní do pedálov navyše zvyšuje vnútrobrušný tlak, a tým aj tlak vo vnútri ciev. U tých, ktorí majú genetický predpoklad mať menejcenné žilové steny, dochádza ku ich vydúvaniu.

„Podobne je to aj pri silových cvičeniach vo fitnes či pri kulturistike,“ dodáva MUDr. Allen Dimov, odborník na hemoroidy zo Súkromného chirurgického centra v Bratislave. „Vnútrobrušný tlak sa zvyšuje a hemoroidy sa vytláčajú.“  Podobný problém majú aj profesie, kde sa manipuluje s ťažkými predmetmi – vykladači tovaru v supermarketoch, pracovníci v skladoch, nosiči nábytku a podobne.

Hemoroidy pri silových cvičeniach zhoršuje aj nesprávna technika dvíhania. Pri cvičení je potrebné dýchať pravidelne, pri zdvíhaní nádych, pri spúšťaní činiek výdych. Zadržiavanie dychu na niekoľko sekúnd „zlatej žile“ neprospieva.

Hemoroidy sú vlastne chorobne rozšírené žily v oblasti konečníka. Podľa toho, či sa vytvárajú vonku alebo vnútri, sa im hovorí aj vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy. Často sú však kombinované. V hĺbke asi 5-7 cm od análneho otvoru máme totiž spleť ciev, ktoré slúžia ako pomocný mechanizmus na udržanie stolice a pri vyprázdňovaní. Ide o hemoroidálny cievny pletenec. Tzv. hemoroidálne tkanivo (spomínané cievy, spojivové tkanivo a svaly) slúži v podobe ohybného uzáveru ako pomocný mechanizmus na udržanie stolice a pri vyprázdňovaní. Keď sa cievy na ňom uzlovito rozšíria, hovoríme o hemoroidoch. Anatómia análneho otvoru je u mužov a žien prakticky rovnaká.

Medzi prvé prejavy hemoroidov patrí svrbenie, pálenie a pocit plnosti. Neliečené hemoroidy sa postupne zhoršujú. Potrebné je upraviť výživu, ktorá by mala obsahovať veľké množstvo vlákniny, piť dostatok tekutín, vyhýbať sa dlhému státiu aj sedeniu, vyprážaným a prisáľaným jedlám, dbať o zvýšenú análnu hygienu. „Z lokálnych prostriedkov môžem odporučiť masť alebo čapíky Avenoc. Neobsahujú kortikoidy ani parabény, pri aplikácii nedráždia sliznicu,“ podotýka doktor Dimov. Avenoc stabilizuje cievnu stenu a obsahuje hydrofóbne (vodu odpudzujúce) zložky, ktoré ochraňujú sliznicu konečníka. Možno pre vás vďaka nemu bude zas úľavou posadiť sa. Na záchod, stoličku – aj na sedadlo bicykla.

Zdroj obrázka: https://www.ebikeshed.com/