Tigrie orechy nie sú len návnadou pre ryby

Tigrie orechy nie sú len návnadou pre ryby

Hoci sa nazývajú orechmi, v skutočnosti orechmi nie sú. Jedná sa o hľuzy rastliny, ktorá sa nazýva šáchor jedlý. Tigrie orechy bývajú označené aj ako zemné mandle alebo chufa. Zoženiete ich v obchodoch so zdravou výživou – sú chutné a majú veľa zdravotných benefitov.
Šáchor jedlý (Cyperus esculentus) sa právom zaraďuje medzi superpotraviny. Jedlé hľuzy sú nabité vlákninou i ďalšími prospešnými látkami. Svojou chuťou pripomínajú kombináciu kokosu a mandlí. Pestovali sa v Egypte, kde boli potravinou i liekom. Aktuálne sa produkujú v Španielsku, ale v mnohých krajinách je rastlina šáchora považovaná za burinu. Existuje niekoľko odrôd tigrích orechov a to čierna, hnedá a žltá.
Prečo sa oplatí zaradiť tigrie orechy do jedálnička?
Majú jedinečnú chuť

Hoci mnohí odborníci zastávajú názor, že jedálny lístok by mal byť zložený z lokálnych a sezónnych potravín, občas nezaškodí spestriť si ho aj niečím „exotickejším“. Dobrou voľbou sú  tigrie orechy, ktoré jedálniček obohatia o nové chute a množstvo výživných látok.
Dajú sa všestranne použiť
Pred použitím je vhodné orechy na 6 hodín namočiť. Možno ich jesť len tak ako chutná desiata. Pripravuje sa z nich aj rastlinné mlieko. Po rozmixovaní z nich vznikne múka. Ak ich uvaríte, alebo upečiete, zamilujete si ich. Dajú sa aj naklíčiť, čím sa výrazne navýši obsah antioxidantov.
Sú nabité živinami
Keďže tigrie orechy sú na trhu dostupné vo viacerých odrodách, mierne sa líši aj ich nutričné zloženie. Obsahujú 103 – 121 kcal, 2 – 7 g vlákniny, 9 g sacharidov, 1 g bielkovín a 7 – 9 g tuku. Zo živín je bohato zastúpený najmä  vitamín E, ďalej obsahujú železo, fosfor, vitamín C, horčík, zinok, draslík a vápnik. Nechýbajú ani antioxidanty.
Avšak treba pripomenúť, že v tigrích orechoch sú aj antinutričné látky, ktoré môžu znižovať vstrebávanie určitých živín. Preto je ideálne, keď si ich naklíčite alebo opražíte.
Zasýtia a podporia trávenie
Vďaka vysokému obsahu vlákniny tigrie orechy zasýtia na dlhší čas a podporujú činnosť tráviaceho traktu. Vláknina pomáha predchádzať srdcovým chorobám i cukrovke. Navyše tigrie orechy slúžia aj ako prebiotikum, čiže „potrava“ pre prospešné črevné baktérie, čím významným spôsobom posilňujú imunitný systém.
Majú antibakteriálne vlastnosti
Výťažky z rastliny Cyperus esculentus majú podľa štúdií aj schopnosť bojovať s nebezpečnými baktériami, ako je salmonela alebo E. coli.
Môžu pomôcť zlepšiť sexuálny život u mužov
Štúdie na zvieratách preukázali potenciál tigrích orechov zlepšiť sexuálnu výkonnosť u potkanov. Tento účinok môže byť prospešný aj pre mužov.
Mirka