MAK ZABIJAK

MAK ZABIJAK

 

Medzi približne 400 tisíc rastlinnými druhmi známymi na našej planéte je mak siaty (Papaver somniferum L.), kvitnúci bielo, červeno, svetlo fialovo alebo purpurovo, jedinečnou rastlinou v hlbokých a ďalekosiahlych účinkoch na ľudstvo a to jednak dobrých, ako aj zlých.
Vezmime si napríklad alkaloid kodeín. Je v tabletkách utišujúcich bolesť po operáciách alebo po zubných extrakciách i v sirupoch proti kašľu. Ale z Papaver somniferum pochádza aj heroín obyčajne biely, béžový  alebo čokoládovo hnedý prášok, nezákonne vyrábaný z maku nezákonne pestovaného. Čo dáva maku takú silu dobra alebo zla? Na prvom mieste sú to fytochemické vlastnosti: obsahuje určité dusíkaté zlúčeniny - tzv. alkaloidy, ktoré rastlina tvorí a ukladá v bunkách. Po opadnutí kvetov tobolka, obsahujúca semená, rastie. Ak sa nezrelá a zelená tobolka nareže, z rúrkovitých mliečnic vyteká mliečna šťava (tzv. latex) bohatá na alkaloidy. Na vzduchu latex zasychá a tmavne na pružnú hmotu - ópium.

NA KAŽDÚ BOLESŤ ÓPIUM
V Múzeu vedy v Londýne sú medzi exponátmi venovanými medicíne asi 12,5 centrimetrov vysoké keramické džbániky v tvare makových toboliek, so štylizovanými zárezmi na povrchu. Pochádzajú z Cypru, z konca doby bronzovej (asi 1500 rokov pred naším letopočtom). Pravdepodobne v nich bývalo ópium  rozpustené vo vode alebo vo víne, určené na vývoz do Egypta. Starí Egypťania taktiež pestovali mak. V Homérovej Odyssey dávka Heleninej trójskej zmesi,  "tíšiacej bolesť a svár a prinášajúcej zabudnutie každej choroby", obsahuje takisto ópium. Existujú dokonca  úvahy okolo "octu zmiešaného so žlčou" ponúkaného Kristovi na kríži, pretože pôvodný hebrejský výraz pre žlč - roš - znamená aj ópium. Je nepochybné, že otcovia medicíny - Hippokrates, Dioscorides, Galén - používali ópium ako bolesť tíšiaci prostriedok. Okolo roku 1530 rozpustil Paracelsus ópium v alkohole a táto tinktúra sa stala známou pod názvom laudanum. V Múzeu vedy v Londýne sú uchované záznamy o zložení starých liekov a takmer všetky obsahujú laudanum. V roku 1815  nemecký lekárnik F. Sertíirner izoloval hlavný alkoloid ópia C17H19N03-a nazval ho po Morpheovi, gréckom bohovi snov. Odvtedy sa morfín na celom svete používa ako štandard pri overovaní všetkých liekov utišujúcich bolesť. Na druhej strane však už dávno sa zistilo, že vyššia dávka ópia, vypitého alebo zjedeného, môže ľahko zabiť. Podobne sa stal problémom morfín, najmä po zavedení podkožnej injekčnej aplikácie, používanej od r. 1853 a rýchlo vyvolávajúcej pocit eufórie. V roku 1898 sa objavila nová chemická zlúčenina - heroín,  získaná z morfia doplnením jemnej chemickej látky  príbuznej kyseline octovej a s 2,5-krát väčšími  analgetickými účinkami. 

NETEŠTE SA PREDČASNE!
Heroín sa pôvodne používal v Nemecku ako liek proti kašľu a hnačke a považovali ho za náhradu morfínu s menším nebezpečenstvom návyku. Opak sa však ukázal  byť pravdou. V ľudskom organizme sa heroín rýchlo  rozkladá späť na morfín, ale pri injekčnej aplikácii priamo do žily má prudký účinok - pocit radosti. Pri  dlhšie trvajúcej aplikácii heroínu sa však rýchlo dostaví  návyk a závislosť. Papaver somniferum sa pestuje v početných odrodách, prispôsobených rôznym klimatickým a pôdnym podmienkam - od južného Švédska po rovník, v miernom teple anglických záhrad rovnako ako v horských nížinách Indie. V Indii sa  pestuje okolo 10 odrôd s okrúhlymi až podlhovastými tobolkami, s bielym alebo ružovým latexom. India je jedným z najväčších svetových pestovateľov maku,  exportujúcim množstvo ópia na lekárske účely. Povolenie na pestovanie maku a získavanie ópia je symbolom spoločenského postavenia. Želaním otca je, aby sa jeho dcéra vydala do rodiny, ktorá taktiež vlastní povolenie - a to označuje človeka čestného, poctivého a ťažko pracujúceho. Prečo? Pretože ak pestovateľ nepozberá dosť ópia, alebo je podozrivý, že ho celý nepredá vláde, povolenie na produkciu ópia sa mu  odoberie. 

ČIERNY TRH PREKVITÁ
Ďalšou užitočnou vlastnosťou maku je, že je veľmi dobrou predplodlnou pre kukuricu, ktorá je v Indii  jednou z hlavných poľnohospodárskych  plodín. "Striedaj pravidelne kukuricu a mak a budeš mať jedlo i peniaze," hovorí sa v Indii. Napriek pomerne veľkému úsiliu indickej vlády preniká časť vyrobeného ópia na domáci čierny trh. Ten napokon v Indii existuje už veľmi dlho. V minulosti sa ópium podávalo slonom  používaným v armáde a indickým vojakom slúžiacim v britskej armáde pri zranení. Dnes si stavební robotníci a roľníci zberajúci pšenicu vkladajú drobnú guličku ópia,  tzv. galí pod jazyk a popíjajú čaj. Tvrdia, že im dodáva vytrvalosť a lieči neduhy. Aj vodiči diaľkových automobilov sú vďačnými konzumentmi ópia. 

OBJAVIA NOVÉ DROGY?
Až v roku 1973 sa podarilo objasniť, akým spôsobom morfín pôsobí na ľudský organizmus. Mozog, miecha a črevá majú tzv. ópiové receptory, ktoré sa môžu pokladať za zámky, do ktorých vniká morfín ako kľúč a  zmierňuje bolesť a strach. V skutočnosti mozog samotný tvorí substancie zvané endorfíny, ktoré majú analogické účinky ako morfín. Tento objav však ešte neznamená, že by sa vynašlo ideálne nenávykové analgetikum, pretože endorfíny možu byť rovnako návykové ako morfín. Avšak je to cesta, ktorá vedie k ďalším objavom. Vedci a farmaceutické firmy na celom svete s napätím  očakávajú objavy nových drog, ktoré budú môcť konečne vyriešiť tradičné problémy trápiace ľudí, ako je obezita, fajčenie, impotencia. Len si to predstavme: kľúč  k mladistvému mysleniu ako odpoveď a reakcia na  drepresie a skleslosť. Dúfajme, že to nebude dlho trvať.