Waris Dirieová: Púštny kvet

Kniha Púštny kvet opäť vychádza na Slovensku súčasne s uvedením rovnomenného filmu do kín. Reklama sľubuje neobyčajný príbeh modelky afrického pôvodu. Kto očakáva, že sa pri čítaní ocitne v žiare reflektorov a v trblietavom svete modelingu, bude trocha sklamaný. Napriek tomu iste neoľutuje kúpu knihy. Príbeh modelky Waris Diriovej je naozaj nevšedný.

Hlavná hrdinka Waris, čo v somálčine znamená púštny kvet, je Nomádka. Spolu s ňou v prvých kapitolách budeme putovať africkou púšťou, hľadať vodu a prežívať pre nás nepredstaviteľné nástrahy všedného dňa v divočine. Budeme sledovať jej neobyčajnú cestu na svetové móla v Londýne, Paríži, Miláne a v New Yorku. Premenu negramotnej dievčinky z Afriky na poprednú svetovú modelku. Dôvod, prečo túto knihu napísala, je však jednoznačne iný. Je to spôsob, ako sa vyrovnať s najväčším problémom svojho života a to je ženská obriezka. Mrzačenie afrických dievčat prináša vo väčšine prípadov smrť a iste nie je vôľou Boha, ale ako píše Waris:"...je to vôľa primitívnych sebeckých mužov, ktorí si chcú zabezpečiť vlastníctvo sexuálnej priazne svojich žien."

Sugestívne rozprávanie prinúti čitateľa zamyslieť sa nad úžasnou silou, ktorá drieme v človeku a prehodnotiť niektoré životné postoje.

(de)