Všetko sa to začalo jedným obyčajným prechladnutím

Všetko sa to začalo jedným obyčajným prechladnutím

Zimné obdobie so sebou prináša okrem bielych snehových vločiek aj plné čakárne kašľajúcich a kýchajúcich pacientov. Inak tomu nebolo ani tento rok. Pani Zita vedela, že prechladnutie, ktoré sa rozhodlo, že ju počas vianočných sviatkov navštívi si zvolilo nie moc vhodný čas. Vnúčatá predsa čakali tie najlepšie koláče od svojej starej mamy, deti očakávali, že budú môcť stráviť Vianoce všetci spolu, presne ako sa starých čias doma u babky. A tak pani Zita aj napriek varovným signálom začínajúceho prechladnutie siahla radšej po rýchlej úľave, presne tak ako to hovoria v každej dobrej reklame a zašla do lekárne. Vyzbrojená zaručene pôsobiacimi rozpustnými horúcimi nápojmi si rozbalila škatuľku, obsah sáčku vsypala do hrnčeka zaliala horúcou vodou a vypila. Nezabral prvý, druhý ani tretí sáčok, a tak vybrala celú škatuľku. Príznaky prechladnutia, presne tak ako sľubovali v reklame zmizli, ale odvtedy ako sa Zita zahrala na nesmrteľnú a aj napriek prechladnutiu vytvorila čarokrásnu vianočnú atmosféru sa začali s jej zdravým diať čudné veci.

Na krku si nahmatala nenápadnú hrčku, ktorú najskôr považovala len za následok prechladnutia, v krvných testoch, ktoré absolvovala ako darkyňa krvi každého pol roka sa začali objavovať akési prehnané hodnoty a celkovo sa necítila dobre. Jedny dvere striedali druhé. Od špecialistu k špecialistovi, od vyšetrenia k ďalšiemu vyšetreniu, aby napokon počula to, čo nechce počuť asi nikto. Nádor.

Zita si v sekunde premietala všetko, čo sa udialo za posledných pár mesiacov, ako kvôli rodinnej pohode odmietla vyležať nejedno prechladnutie a chrípku, čo riešila utlmením príznakov, nie odstránením príčiny a poriadnym vyležaním v posteli. Lekári jej však svorne tvrdili, že je to len zhoda okolností, že sa to všetko odštartovalo práve vtedy pred Vianocami.

Teraz ležala na nemocničnom lôžku a čakala na operáciu, ktorá jej mala zachrániť život. Hlavou jej vírili výčitky, prečo si vtedy a vtedy nedala povedať, veď Vianoce by sa konali aj bez jej koláčov a dôkladne vyupratovaného domu. Bohužiaľ, nikto z nás nie je nesmrteľný a zdravie máme len jedno. Zite diagnostikovali nezhubný nádor, operácia dopadla dobre a ona si uvedomila, že dostala druhú šancu. Svojej rodine pomáha ako môže, je si však vedomá, že pomáhať môže len vtedy ak bude zdravá a preto viac neriskuje. Sú oveľa dôležitejšie veci ako poupratovaný byt, či upečených tridsať druhov koláčov.

KM

Foto: www.freedigitalfoto.net- autor Dusty