TIP NA ČÍTANIE

 

 

       Ďalšia kniha z vydavateľstva Evitapress – Čistá nuda.   E-mailová spoveď  hlavnej  hrdinky Niny,  ktorá je natoľko autentická, až máme právo domnievať sa, že autorka Eva Bacigalová opisuje  jednu z  etáp vlastného života.  Písaním e-mailov  Denisovi vlastne druhýkrát podstupuje psychoterapiu.

 

     Knihu by som odporúčala ako povinné čítanie všetkým zatiaľ nezadaným, najmä mladým dievčatám, ktorým možno pomôže otvoriť oči a zložiť si ružové okuliare, lebo stále platí to staré: „Láska je slepá“.

   Slovami autorky: „... je ťažké zistiť včas, s akým typom človeka máme aj pri voľbe partnera do činenia. Bez problémov aj voľným okom si všimneme, ak niekto nemá nohu či ruku, a podľa toho sa k nemu správame. Ak však niekomu nenarástlo niečo podstatné  na duši, prídeme na to väčšinou neskoro a za veľmi bolestivých okolností.“

    Problém, ktorý dovedie hlavnú hrdinku takmer až k rozhodovaniu byť, či nebyť,   je patologická žiarlivosť jej o 20 rokov staršieho manžela.   Patologická žiarlivosť rafinovane skrytá za starostlivosť, lásku, obetavosť. Navonok je všetko v najlepšom poriadku, za dverami bytu je však situácia úplne iná – citové vydieranie privedie mladú ženu do  závažných psychických aj fyzických problémov. Autorka upozorňuje   na syndróm „zlatej klietky“, keď si starší muž vezme mladšiu partnerku a potom sa bojí, že o ňu príde. Nina si znova a znova musí opakovať   slová   terapeuta: „... tvojou úlohou nie je obetovať sa pre ostatných a vo všetkom im vyhovieť. Neprinesie ti to pocit šťastia. Len frustráciu, sklamanie, rozčarovanie, pocit zbytočnosti a zneužitia. Si šťastná? Chceš byť šťastná? Budeš si to musieť zariadiť sama, nikto ti s tým nepomôže. Začni konečne myslieť na seba!“ 

   Kniha po stránke umeleckej sa isto nezaradí medzi literárne skvosty. Napriek tomu má svoje posolstvo. A nesporne patrí do prázdninovej batožiny.

 

  (de)