Tádž Mahal – skvost Indie

India je cestovateľským vábidlom z mnohých dôvodov. Zaujímavá kultúra, jedinečná kuchyňa, duchovná príchuť krajiny a krásna príroda lákajú cestovateľov. Mnohí prídu do Indie iba kvôli jednému: vidieť Tádž Mahal na vlastné oči.

Tádž Mahál patrí medzi najznámejšie stavby sveta nielen preto, že ide umelecký skvost architektúry, ale aj kvôli príbehu, ktorý sa s ním spája. Romantická láska, ktorá za celou stavbou stojí, dojíma totiž nejednu zasnenú dušu. Mogulský panovník Šáhdžahán nechal postaviť krásny palác pre svoju manželku Mumtáz Mahal, keď zomrela pri pôrode ich 14. dieťaťa. Panovník sa veľmi trápil, lebo s manželkou prežili 20 šťastných rokov. Na jej počesť jej dal postaviť prekrásny palác, v ktorom odpočíva.
 
Palác je postavený na severe Indie pri rieke Jamuna a podľa niektorých je to dokonca najkrajšia stavba sveta. Trvalo dve desaťročia, kým palác postavilo viac ako 20 tisíc robotníkov. Stavba je postavená z bieleho mramoru, ktorý je vykladaný tisíckami drahokamov a polodrahokamov. Na výzdobu sa však použil aj čierny mramor. Prekrásna vstupná brána má symbolizovať vstup do raja. Štyri minarety obklopujú palác a hrobka panovníkovej manželky sa nachádza pod veľkou kupolou, ktorá je ozdobená veršami z Koránu.
 
Tádž Mahal sa mení aj počas dňa. Slnečné svetlo mu dáva inú tvár ráno, inú na poludnie a inú pri západe slnka alebo počas súmraku. Preto sa tu turisti vydržia prechádzať celé hodiny. Okolité záhrady umocňujú romantický dojem a odraz v rieke dodáva celému objektu nadprirodzený výraz.
 
Táto jedinečná stavba je často priraďovaná k siedmim divom sveta. Množstvo turistov, ktorí sem rok čo rok prichádzajú, len preukazuje, že sa je skutočne na čo dívať.
 
 Ivana Rodáková