Štvornohí priatelia na dovolenke

 

Leto je už takmer pred nami. Čas dovoleniek sa nezadržateľne približuje.
Viete už, čo urobíte so svojím psom? Zoberiete ho so sebou, alebo si nájdete niekoho na opatrovanie? Tento problém majú mnohí z chovateľov štvornohých miláčikov. V žiadnom prípade nenechávajte zviera samotné v prázdnom byte, aj keď sa vám podarí zohnať niekoho, kto by ho chodil krmiť a venčiť. Ak urobíte takú hlúposť, môžete rátať s tým, že sa váš pes bude nudiť a navyše bude aj nešťastný z toho, že ste ho opustili. Je veľmi pravdepodobné, že "preplače" celé dni, nebude nič žrať a môže sa vám "odvďačiť" aj tým, že viac-menej zničí bytové zariadenie. Nie každý má to šťastie, že si psa zoberie k sebe kamarátka či niekto z príbuzenstva.
Ak ho naozaj nechcete zobrať so sebou na dovolenku, ponúka sa ďalšia možnosť, a tou je psí hotel. V súčasnosti je týchto zariadení už dosť, ale ich úroveň nie je rovnaká. Preto nedbajte len na inzeráty a na vynikajúce podmienky, ktoré čakajú vášho psieho krásavca, ale choďte sa tam radšej pozrieť. Na vlastné oči je dobré presvedčiť sa o hygiene, kvalite podávanej stravy i celkových podmienkach v penzióne či hoteli. Ak sa budete správať podľa týchto rád, nemusí sa vaša dovolenka zmeniť na horor, na ktorý budete zle spomínať celý život.
Ak sa rozhodnete, že zviera pôjde s vami, najskôr skúste, ako znáša cestu autom. Pamätajte na to, že treba občas aj zastaviť. Potrebujete to vy aj váš pes. Zistite si, či do hotela, kempu či chatky, kde budete bývať, môžete vziať svojho psa a tiež či s ním môžete chodiť na hotelovú pláž. Ak váš miláčik hnevá v aute a neznáša cestovanie, vyberte sa radšej len "za roh", inak si neoddýchnete. Veľa psov má veľmi citlivé trávanie a  na zmenu pitnej vody reaguje hnačkami. Preto majte so sebou vždy dostatok liekov, ktoré vám predpíše veterinár. Ak idete do cudziny, nezabudnite si doma očkovací  preukaz zviaraťa. Psovi zoberte so sebou vodidlo a obojok, na ktorom uveďte adresu vášho domova i prázdninového pobytu.